FONK VAN DE SKONK BESTOND WERKELIJK KOBES KROEGJE 'T KLEINE KRANTSJE VERMAARDE DANSMEESTER IN EN ROND HEERENVEEN LEEUWARDEN VAN A TOT Z OOK DIT IS LEEUWARDEN ABONNEES BUITENLAND VERRASSENDE ONTDEKKING w "Drink ik toevallig wat te veei Dan is drie weken zwijgen mijn deel" wwi/mew t de feem Het volgende nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt op 21 november VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 16 In het nummer van 't Kleine Krantsje van augustus hebben wij geschreven over het wonder lijke verhaal, dat men nu al jaren en jaren in Friesland kan beluis teren en waarvan wij eindelijk toch wel eens wat meer zouden willen weten. Het is het verhaal van "de skonk van Fonk". Fonk zou een me neer zijn geweest, wiens been moest worden geamputeerd, waarna dat, keurig in een kistje, op het kerkhof werd begraven. Daarna zou er een bordje op het grafje zijn geplaatst met de fraaie tekst: Hjir leit de skonk van Fonk Hij koe net better Fonks seis komt letter. Daar dit verhaal ons verschillen de malen werd verteld met tel kens weer andere plaatsen, waar het been zou zijn begra ven, hebben wij altijd gemeend, dat het gewoon een verzinseltje was en niet op waarheid berust te. Maar wie schetst onze verras sing, nu wij uit verschillende re acties van lezers moeten opma ken, dat die meneer Fonk wel degelijk heeft bestaan en dat zelfs die merkwaardige geschie denis van het geamputeerde en begraven been waar kan zijn. De heer Fonk zou in vooroorlog se jaren een vermaarde figuur in Heerenveen zijn geweest, een dansmeester, die daar en in om liggende plaatsen een grote be kendheid kreeg. Hij beschikte in derdaad over een houten been, maar ondanks die handicap kon hij dansen als de beste. De eerste reactie, die wij op onze publicatie ontvingen, was een wat mysterieus briefje, dat niet ondertekend was en waar van de enveloppe ook niet de naam van de afzender (of af zendster?) bevatte. ANONIEM SCHRIJVEN Dit anonieme schrijven, gericht aan 't Kleine Krantsje Leeu warden" luidde letterlijk: "Vonk was destijds ook dansleraar, speelde dan op de viool. M'n heit heeft dansles van deze Vonk gehad; heit wist ook van de be wuste graftekst (kerkhof te Ter band). Mijn heit is afkomstig van Ben. Knijpe en de dansles was in Heerenveen." Een tweede, belangrijke reactie, kwam van onze abonnee de heer J. de Haan te Leeuwarden, die de mededelingen in het ano nieme briefje bevestigde met het lp 1 iff Ja tjÈÊi I 1 88S ss wl Jï l-w mm HIK m feWfew mm m IfflP iÉ|j|| £wwi. 1 i 1 f 1 i i f m Ja, ook dit is Leeuwarden. Maar waar precies? Oplossingen binnen veertien dagen naar de Redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1,8921 BP Leeuwarden. Voor wie het juiste antwoord geeft liggen er twee boekjes klaar, een exemplaar van "Populaire Leeuwarders" een een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.Bij meer goede oplossingen beslist het lot. verhaal, dat zijn vrouw in de win ter van 1922 op '23 van een Fonk in Nij Beets dansles heeft gehad. "Die Fonk" aldus de heer De Haan,kwam van de Heeren- veenster kant. Hij was een ple zierige kerel en hij had een hou ten been, een soort tafelpoot. Die "poot" draaide hij er wel af en lei hem op zijn schoot. Hij werd als dansmeester altijd ge vraagd. Hij moet ook een doch ter hebben gehad en hij ligt be graven in Terband. Het zegje van de Skonk van Fonk was ook mijn vrouw bekend." Wat oudere Heerenveensters verklaarden desgevraagd even eens van die Fonk te hebben gehoord ("Hij kon met z'n hou ten been geweldig walsen, on voorstelbaar gewoon") maar toch bleven hun verhalen vaag. Hoe heette hij precies en wan neer leefde hij? Een antwoord op die vragen hoopten wij te krijgen bij een bezoek aan de begraafplaats te Terband, waar het zoeken naar het graf ondoenlijk bleek; als een van de begraafplaatsen van Heerenveen is de dodenakker zeer uitgestrekt. De doodgraver, de heer Tj. van der Schaaf, kwam evenwel zeer bereidwillig met de oude be- graafboeken op tafel en na lang zoeken vond £ij een Geert Fonk, begraven op 18 maart 1949, een Grietje van der Hoek, weduwe van Geert Fonk, begraven op 4 november 1953 en ook nog een Jetske Vonk, begraven op 9 ja nuari 1947. Zou deze Geert Fonk onze Fonk van de houten skonk zijn ge weest? En was Jetske Vonk (of Fonk) dan wellicht de dochter over wie de heer De Haan al sprak? Zekerheid hierover hebben we dus nog niet, zoals we er ook nog niet zeker van zijn of dat grafbord met die malle tekst wer kelijk heeft bestaan. Want ook daarvan kregen' we nog geen enkele bevestiging. De heer Van der Schaaf, die nu veertien jaar de begraafplaats in Terband beheert, had noch van een dansmeester Fonk, noch van het zegje van de Skonk van Fonk ooit gehoord. En zijn voor ganger, die het misschien wel had kunnen weten, leeft helaas niet meer. Maar wie weet zullen wij er na deze publicatie toch wat meer van horen! is de D van het Diakonessen- huis, een van de weinige inrich tingen in Leeuwarden, waarmee bijna alle inwoners van de stad wel eens te maken hebben ge had. Sommige stadgenoten za gen er het levenslicht, andere moesten er kortere of langere tijd verblijven, weer andere be traden het gebouw voor het af leggen van een ziekenbezoek. In de vorige eeuw ontstond in het Duitse Kaiserswerth het eer ste Diakonessenhuis als een ze genrijk gevolg van de diakonale taak van de kerk, het dienen in de vorm van verzorging van ar men en zieken. Daar werden ook de eerste diakonessen voor de verpleging van zieken opge leid. In ons land kwam het eerste Diakonessenhuis in Utrecht en wel in 1844. Nadat Den Haag (in 1865) en Haarlem (in 1874) wa ren gevolgd, werd er in 1879 in Leeuwarden een commissie ge vormd, die zich ten doel stelde ook onze stad van een dergelij ke inrichting te voorzien. De plannen waren nog niet gere aliseerd, toen er volkomen on verwacht een geschenk uit de hemel viel: de in Leeuwarden geboren zendeling Mattheus Teffer, die naar hier terugkeerde met ziekenverlof, bleek bereid de stad een Diakonessenhuis te schenken. Hij kocht daartoe een pand in de Bagijnestraat (nummer 45). Dat de inrichting in een behoefte voorzag zou al heel gauw blij ken. In 1882 immers moest al naar een grotere behuizing wor den omgezien en die vond men in het huidige pand Voorstreek 92. Het nieuwe Diakonessenhuis, dat veel meer ruimte bood dan het oude gebouw in de Bagijne straat, kon welgeteld elf patiën ten opnemen en met die capaci teit kon de stad het voorlopig blijkbaar wel doen. Het zou in ieder geval twaalf jaar duren voor er een volgende, zeer in grijpende stap werd gedaan. En die nieuwe stap bestond uit het bouwen van een geheel nieuw en veel groter gebouw aan de Noordersingel, het Dia konessenhuis, zoals wij dat altijd hebben gekend, maar dat nu ook op die plaats zijn langste tijd heeft gehad. (Vervolg van pag. 4) Ik weet uiteraard niet of ik de mening van de toenmalige (1938) personeelsleden voor zo ver nog leven weergeef, maar persoonlijk had ik het moeilijker met de "belangengemeen schap" dan met de latere fusie. Het was net of een hechte fami lieband werd doorbroken. Haren A. H. Bergsma SPIEGELBEELD In uw advertentie in 't Kleine Krantsje van de 99793 oude fo to's, waarover u beschikt, komt ook een afbeelding van Drach ten voor. Ik ben nieuwsgierig of mijn veronderstelling klopt: is deze foto niet in spiegelbeeld afgedrukt? Gaarne uw mening hierover. Stein K. Boekema Ons antwoord kan kort zijn: neen. Het is de brug bij het Moleneind. Red. 't KI. Kr. In het buitenland wonende abonnees willen wij er nu al met nadruk op wijzen, dat het abonnement voor het volgend jaar 1987 55.-) op 15 de cember 1986 bij ons binnen moet zijn. Buitenlandse abonnees, die op dat moment nog niet heb ben betaald, zullen wij tot onze spijt moeten afvoeren. 'n<: Voor hêt daarna herstellen van het abonnement zullen wij een bedrag van 15 - aan ex tra administratiekosten in re kening moeten brengen. In dat geval zullen in het buitenland wonende abonnees dus 70- verschuldigd zijn.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 16