OPTOCHTEN IN VROEGER JAREN LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE JAARLIJKS TERUGKEREND VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 In vroeger jaren heeft Leeuwar den verschillende optochten ge kend, die meestal jaarlijks terug keerden. Zo waren er de 1 mei-optocht, waarin de strijd voor de acht-urige werkdag en nog andere sociale wensen ken baar werden gemaakt; de op tocht op Hemelvaartsdag, waar in het drankmisbruik aan de kaak werd gesteld en de feesten en de optocht op 31 augustus ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina. De 1 mei-optocht had dus ten doel de arbeidsvoorwaarden voor de werkende mens te ver beteren. WILHELMINAPLEIN Men verzamelde zich na werktijd op het Wilhelminaplein. Het wa ren leden van de S.D.A.P. met hun bestuur, idem leden van neutrale bonden en sympatisan- ten. Zij voerden vaandels en spandoeken met sprekende leu zen met zich mee. Tussen hen bevonden zich de muziekcorp sen uit Leeuwarden en omlig gende plaatsen. Tijdens de mars door de stad werden socialisti sche liederen gezongen en om dit goed tot zijn recht te doen ko men was ook altijd een zangkoor" aanwezig, dat op een platte wa gen zat. De optocht werd evenals de an dere, voorafgegaan en besloten door twee marechaussees te paard met knolbakken op om het talloze publiek op de juiste Een optocht uit het begin van de dertiger jaren op de Hemelvaarts dag. Het publiek stond er nog voor in de rij. plaats te houden. Op een tiental meters daarachter liep dan een inspecteur van politie in zijn prachtige uniform met sleepsa bel en witte handschoenen. Vaak was dat inspekteur Hom brink. Enkele meters verder kwam, ge flankeerd door twee agenten, het eerste muziekcorps en wel "Ons Genoegen" onder leiding van de bekwame dirigent de Ruyter. Vervolgens maakte de A. J. C. met zijn kleurrijke vlag gen zijn opwachting. De lange stoet die door velen werd gadegeslagen, ging via de Wirdumerdijk, Nieuwestad, Spanjaardslaan, Noorderweg, Ooster- en Zuidergrachtswal en terug naar het Zaailand. Het ein de werd gevormd door de gym nastiekvereniging N.A.S.B., de Nederlandse Arbeiders Sport Bond. Zij droegen een wit shirt en rode broek en maakten een perfekte indruk. Na afloop van de demonstratie vond~als regel in de Harmonie een bijeenkomst plaats, waar een bekende spreker het woord Onlangs stond in een lande lijk dagblad vermeld en te vens afgebeeld, een groot aantal dienstfietsen die bij de Leeuwarder politie waren aangeschaft, "om de aan spreekbaarheid van de agen ten te verbeteren. Hetzelfde gebeurde ook on geveer een halve eeuw gele den, toen op Hemelvaarts dag de rijwielagent werd geïntroduceerd, compleet met rijbroek en kaplaarzen! Voorts verscheen het corps in een nieuw model uniform. De draagriem voor de sabel en revolver werd nu aan de buitenzijde van het colbert gedragen, terwijl het geheel werd opgehangen aan een schouderriem. voerde. HEMELVAARTSDAG De indrukwekkende en zeer lange optocht op Hemelvaarts dag werd georganiseerd door de Bond van Geheelonthouders en wilde het publiek tonen waartoe drankmisbruik kon leiden. Helaas is nodig gebleken dat ruim een halve eeuw later de mensen wéér op dit gevaar at tent moet worden gemaakt met slogans als "Mama, moet je nog lang sherry drinken met tante Els?" Ik heb zo'n honger" en "Drank maakt meer kapot dan je lief is". Plaats van vertrek van de op tocht op Hemelvaartsdag was de Wilhelminabaan. Het poli- tieescorte was hetzelfde als bij de 1 mei-optocht, maar nu open de het muziekcorps van "Looft den Heer" onder leiding van diri gent van Nimwegen. Ook waren altijd corpsen uit de omliggende dorpen van de partij. Opvallend was vaak dat één lid van het corps de grote trommel op de rug droeg die dan bewerkt werd door de er achter lopende trom melslager. Tussen de muziekcorpsen lie pen de strijders tegen het ge bruik van sterke drank. Zij maak ten dit nog duidelijker aan de mensen door de taferelen op de meegevoerde praalwagens. Zo toonde bijvoorbeeld de eerste wagen de ellende in een gezin, waar de vader al het verdiende geld verdronk en dan vrouw en kinderen sloeg, terwijl de vol gende wagen de vreugde toon de in een gezin waar het moei zaam verdiende loon wél aan vrouw en kinderen was besteed. Dergelijke zaken maakten voor al op de kinderen langs de route grote indruk. VOORTREFFELIJK WERK De geheelonthouding had in die tijd veel werk te doen en deed dat voortreffelijk. Wie kende niet de "Blauwe Tent" op de Overijs selsestraatweg nabij de afslag Sneek. Velen zullen daar na een inspannende fietstocht wel eens een verfrissing hebben geno men. In de stoet liep ook altijd een muziekcorps van de Lijempf mee, een uitstekend corps dat over prima muzikanten beschik te. De fabriek bood in die moeilij ke tijd in de eerste plaats werk aan mensen die goed een in strument konden bespelen. De optocht op Hemelvaartsdag volgde ongeveer dezelfde route als die van 1 mei, terwijl ook veel sportverenigingen eraan mee deden. Het eindpunt was weer de Wilhelminabaan. De op de eenendertigste augus tus gehouden optocht bestond meestal uit schoolkinderen, 's Morgens was er een kinderfeest op school en 's middags mar cheerden we onder leiding van de juf of meester naar het Wil helminaplein voor deelname aan de grote optocht. Hier kwamen de kinderen van alle scholen te zamen. Het muziekcorps van "Concordia" met tamboers on der de voortreffelijke leiding van de statige dirigent Stelpstra liep voorop. Het was het eerste mu ziekcorps dat in een uniform ver scheen. Mede door het grote aantal leden maakte dit een grootse indruk. Het in de dertiger jaren opgerichte jeugdcorps "Klein Maar Dapper" liet zich ook niet onbetuigd en was zeer populair. Zij waren in keurige uniformen gestoken en waren later weer een steun voor de grotere korpsen. De kinderen die in de optocht meeliepen droegen meestal een oranje sjerp, een feestmuts en vlaggetjes, zodat het geheel zeer kleurrijk en vrolijk was. Er werden veel vaderlandse liede ren gezongen, terwijl de corpsen wel voor de nodige ondersteu ning zorgden. Aan belangstelling had men niet te klagen, want elke ouder wilde graag zijn kind in deze rijkver sierde optocht bewonderen. Na een lange tocht door de stad was het eindpunt de Prinsentuin, waar aan de deelnemers ten af scheid een glas ranja en een sinaasappel werd aangeboden. Bij de Prinsentuin stonden dan de meeste ouders al op hun kroost te wachten en ging men gelijk de stad in, waar bij De Waag een kleine kermis was op gebouwd. Die bestond uit enkele draaimolens, een zweef en kra men met o.a. noga en zuurstok ken. Langs de Nieuwestad was het dan een drukte van belang en gezellig met kraampjes, waarin de verkopers allerlei waar aanboden. 's Avonds gingen ouders met hun kinderen naar het vuurwerk op het Wilhelminaplein dat he laas pas om tien uur werd afge stoken. De belangstelling was in de regel zo groot, dat, zodra het feest begon, je op de schouders van je vader moest zitten om iets te kunnen zien. Als laatste kwam de tekst: "Lang leve Koningin Wilhelmina". In het begin van de dertiger ja ren werd in Huizum het fanfare muziekcorps "Volharding" opge richt. Dit kwam onder leiding van de sportieve dirigent Kramer tot prachtige prestaties. Zij verleen den ook in Leeuwarden hun me dewerking bij optochten, ten minste wanneer zij niet in Hui zum nodig waren. De leden van het corps droegen een uniform pet en verder een donker cos- tuum. Op zomeravonden musci- ceerden zij in de Huizumer muziektent aan de Gymnasium straat. Hetzelfde deden ook corpsen uit dorpen als Marsum en Beetgum. De straten rond de muziektent werden dan tijdens het spelen door een paar veldwachters af gezet. Tussen de nummers door werd gelegenheid gegeven wat rond te lopen. Er waren altijd veel jongelui aanwezig en in deze gezellige sfeer vond men vaak een goede partner. In Leeuwarden werden ook der gelijke concerten gegeven op de Lange Pijp en wel op zaterdag avond. De al besproken muziek corpsen lieten zich dan horen. Dit trok altijd veel belangstelling, mede ook omdat de winkels tot tien uur open bleven. De later gebouwde muziektent nabij de Arendstuin was door zijn excentrische ligging minder in trek. Een schitterend corps van het Leger des Heils uit En geland heeft daar eens een zeer succesvol concert gegeven. Ve len zullen zich de uitstekende solisten nog wel herinneren. Aalsmeer,Ing. H. Th. Heegstra Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 17