"MOOISTE PLEKJE VAN DE STAD" 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAGEN ,is zuinig op uwoge" en...uwgeld! Ai VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De opgave van de vorige maand, toen wij in deze rubriek een foto afdrukten van het fragment van een wit huisje, was verraderlijk, dan ze op het eerste gezicht wellicht leek. Er kwamen althans verschillende foutieve oplossingen bij ons binnen van inzen ders en inzendsters, die veronderstelden te doen te hebben met een ander pand, dan dat wat in werkelijkheid was afgebeeld. Daarbij toonden zij zich in de meeste gevallen even zeker van hun zaak als diegenen, die het wel bij het rechte eind hadden en ons correct wisten te vertellen waar, lang geleden, de maker van de foto had gestaan. Zo schreef ons, om een treffend voorbeeld te geven, onze abon nee de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden het volgende: „Het is geweest op het eind van de Jelsumerstraat op de hoek van het weggetje dat naar de Kinder boerderij gaat. Eerlijk, ik heb er nogal wat om gezocht. Maar onze zoon Arjen zag het bij de eerste oogopslag. Dan sta je te kijken. Maar het is altijd weer prettig, als je het hebt gevon den." Maar de geachte inzender en alle anderen, die zijn mening deelden, zullen intussen begre pen hebben, dat onze foto niet het witte huisje betrof, dat nog niet zo heel lang geleden tot de grond toe is afgebroken en dat inderdaad op de door de heer Van der Zwaag omschreven plaats heeft gestaan. Het leek weliswaar op dat van onze foto, maar het was het niet - wat wij afbeeldden was een deel van de oude molenaars huisjes, die nog altijd op het bol werk bij de Noorderplantage staan. Ze hebben eens behoord bij de grote korenmolen De Leeuw, die tot 1882 heeft ge staan op de plaats waar nu het Pier Pandertempeltje is. Wie ons daar goed over kan inlichten is onze abonnee me vrouw A. Kracht-Noordraven te Leeuwarden die ons schreef deze keer te willen meedoen buiten mededinging. Zij acht dit nog steeds "het mooi ste plekje van Leeuwarden" en zij schreef ons o.a. het volgen de: „In dit huisje hebben wij van 1924 tot 1931 gewoond. Daar woonde toen ook mejuffrouw Marie van Duysen, een alleen staande en de familie De Jong. De heer De Jong was postbode. PRACHTIGE PLEK Wij kwamen te wonen op num mer 3. In de herfst was het er heel winderig, maar op zomera vonden of 's winters, wanneer de gracht was toegevroren, was het een prachtige plek met het gezicht op de oude Marssumer- dijk met de tram. Mijn vader werd als concierge van de Pier Pandertempel benoemd en in het eerste jaar kreeg hij er heel wat toeloop. Later verflauwde dat erg, toen het nieuws er af was. Maar wat waren die beel den van Pier Pander prachtig. Je kwam in die tempel met de "lichtval" van de gekleurde ra men geheel tot rust. Mijn vader kon het de bezoekers zo goed uitleggen - zelfs de "aderen" kon je door het marmer enigs zins zien. Na het overlijden van mijn vader in 1931 moest mijn moeder uit de woning en de heer Aarden werd toen als nieuwe concierge benoemd - hij heeft er vele jaren gewoond." De heer L. de Jong te Hengelo schreef ons, dat hij in zijn jeugd het huisje vele malen bezocht, omdat hier zijn grootmoeder woonde, de net al door mevrouw Kracht genoemde vrouw van de postbode De Jong. „Mijn groot moeder" aldus de heer De Jong, „had de sleutel van het Pier Pandertempeltje, zodat als er bezoekers kwamen, zij die bij haar konden halen." Ook de heer De Jong schreef over de al eerder genoemde me juffrouw M. van Duysen, van wie hij nu heel graag nog wat meer zou willen weten. „Zou iemand mij kunnen helpen?" aldus zijn hartekreet. Zijn adres is: Pauli- nastraat 88, telefoonnummer 074-911005. Tot zover onze prijsvraag "Lee- wadders, waar is dit?" De win nares van het uitgeloofde prijsje, een exemplaar van het foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.werd mevrouw Van der Geest-Walta, Franekerstraat 52 in Leeuwarden. Nu onze tweede prijsvraag "Ook dit is Leeuwarden", waarvoor wij de vorige maand de foto van een zeer fraai bovenraam afdrukten. Heel wat lezers en lezeressen zijn erin geslaagd het op te spo ren en in een enkel geval ging dat op een heel verrassende wij ze. Laten we maar eens zien wat onze abonnee mevrouw J. S. Vuurboom-de Vries ons schreef. „Als altijd stortte ik mij de vorige maand onmiddellijk op 't Kleine Krantsje, waar ik weer bijzonder van genoot. Op de avond van diezelfde dag ging ik, samen met mijn vriendin, wandelend naar de bioscoop. Op de terug weg naar mijn woning aan het Noordvliet, waar ik alweer ruim acht jaar woon, was ik aan het "opscheppen" over de mooie gevels in onze stad en haalde in ons gesprek 't Kleine Krantsje aan, waar zoveel fraaie foto's in voorkomen en ook opgaven voor een fotoprijsvraag. Al pra tend blikte ik omhoog om mijn vriendin een bewijs te leveren. En wat zag ik daar aan het pand Noordvliet 5? De prijsvraag van deze keer! Ik vond dit zo frap pant, dat ik niet kon nalaten nu ook eens in de pen te klimmen." Veel meer inzenders konden ons dus het juiste antwoord ge ven en de gelukkige winnaar van de beide uitgeloofde boekjes - "Populaire Leeuwarders" en "Leeuwarden, ach ja, zo was het.werd de heer F. S. Jor- na, Kamgras 149 in Leeuwar den. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,-voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. coptni WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden. Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3