VERMEULEN VERPAKKINGEN AL OUDER DAN TWEE EEUWEN F. POPMA Lzn 'T KLEINE KMHISJE IN MAKKUM OPGERICHT HET BEGON ALLEMAAL MET OT EN SIEN WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel. 058-121480 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Al tweehonderd jaar eenzelfde bedrijvigheid op één bepaald punt in de Leeuwarder binnenstad. Daarmee werden we, nog niet zo lang geleden, geconfronteerd, toen wij schreven over de bijzondere banketbakkerstraditie in het pand Voorstreek 59 bij de Amelandspijp. Precies twee eeuwen geleden, in 1786, werd daar door de meester- koekbakker Pieter de Vries een banketbakkerij geopend en nu is er nóg steeds een banketbakkerij, die van Salverda, waarvan thans de heer J. J. de Bode de eigenaar is. Voorwaar een zeer zeldzame zaak omdat er in de stad nauwelijks panden zijn aan te wijzen, die al honderd jaar eenzelfde bedrijvigheid herbergen - laat staan, dat dit al twee eeuwen geschiedt. Zelfs bedrijven, die hun eeuw feest al achter de rug hebben zijn er maar weinig in Leeuwar den - de meeste ondernemin gen komen lang niet aan zo'n respectabele leeftijd toe. in de loop der jaren zijn al die stokou de bedrijven in 't Kleine Krantsje al de revue gepasseerd. Groot was dan ook onze verba zing een dezer dagen een nieu we 'ontdekking' te doen: op het visitekaartje van een vertegen woordiger van Vermeulen Ver pakkingen b.v. zagen wij als op richtingsjaar van deze onderneming het jaartal 1769 staan; zeer bescheiden en in ui terst kleine lettertjes afgedrukt - er moest zelfs een loupe aan te pas komen om het vroege jaar leesbaar te maken. Wanneer wij vanuit ons kantoor naar buiten kijken zien we het bedrijf van Vermeulen aan de overkant van het water aan de Emmakade staan, maar we zijn er ons, eerlijk gezegd, nooit van bewust geweest, dat het bedrijf al zo'n hoge leeftijd had bereikt. Nog wat wantrouwend raad pleegden we de Bedrijvengids van de Provincie Friesland en ja hoor, ook daar werd als oprich tingsjaar 1769 vermeld. ONTSNAPT Maar hoe kan nu de langjarige geschiedenis van deze handels onderneming eigenlijk geheel aan onze aandacht zijn ont snapt? Wel, dat ontdekten we, toen we er ons belangstellend in verdiepten. Van origine is het immers geen Leeuwarder, maar een Makkumer bedrijf - om de wortels terug te vinden zullen we. ons in onze gedachten naar de Friese IJsselmeerkust moeten verplaatsen. Daar, in Makkum dus, richtte in 1769 een Jan Ymes Tichelaar een papiermolen op. De molen, een bovenkruier, kreeg de naam 'Het springend hert' en was de eerste grauwpapiermolen, die er in Friesland werd gebouwd. Ze bleef trouwens ook de enige en generaties lang werd hier zoge naamd grauw en basterd papier gemaakt. Met deze Makkumer molen, we zullen het aanstonds zien, werd de grondslag voor de huidige Handelsonderneming Vermeu len gelegd. STROCARTONFABRIEK Maar eerst weer terug naar Leeuwarden, waar zich, hon derd jaar na het Makkumer initi atief, ook een vorm van papierin dustrie zou gaan ontwikkelen: in 1867 werd hier aan de Potmarge de Strocartonfabriek opgericht. Veel hoogbejaarde Leeuwar ders hebben er herinneringen aan, al was het alleen al door de bloedige verhalen van de vele ongelukken, die er in deze fa briek gebeurden - niet zelden raakten arbeiders er ledematen of zelfs hun leven kwijt. Tweemaal werd de Strocarton fabriek, die vooral voor Enge land werkte, getroffen door een brand, eerst in 1882, daarna nog eens in 1899, toen alle gebou wen door het vuur werden ver teerd. Wel volgde er na de laatste cata strofe een herbouw, maar de oude glorie van de Strocartonfa briek, die aanvankelijk dag en nacht werkte, keerde niet terug - in 1911 ging de zaak failliet, waarna de gebouwen werden verkocht aan de Lijempf, die zich hier aan de Potmarge ging vesti gen. Intussen hadden er zich bij de papierindustrie in Makkum ook grote veranderingen voorge daan. Na een periode van neer gang liet de molen zijn wieken in 1905 voor de laatste maal wen telen en kwam de papierfabrica ge hier geheel stil te liggen. Vier jaar later werden de gebou wen aangekocht door de Leeu warder ondernemer Sijtze Roe lof's Vermeulen, die ook het oprichtingsjaar 1769 overnam, alsmede het oude handelsmerk Het Springend Hert - het hert van het wapen van Wonsera- deel, waar Jan Ymes Tichelaar zo lang geleden als eerste met het maken van papier begon. Nog eens twee jaar later, in 1911, liet Vermeulen de molen in Makkum afbreken en dat ge beurde dus, merkwaardig ge noeg, in hetzelfde jaar als het faillissement van de Leeuwarder Strocartonfabriek. TRADITIE VOORTGEZET Sijtze Vermeulen ging zich nu in Leeuwarden toeleggen op de handel in papier en nu wordt die traditie dus nog altijd voortgezet. Zelf papier maken doet Vermeu len dus niet - wat Vermeulen Verpakking B.V., zoals nu de officiële naam luidt, wel doet is, heel beknopt gezegd, het leve ren van verpakkingsmaterialen en enveloppen aan detailhandel en industrie. Een vorige keer hebben we het gehad over het schrijven met de kroontjespen op school. Dit schrijfinstrument werd ook op kantoren gebruikt, speciaal door de klerken en copiïsten, die een brief ,,in het net" moesten schrij ven of daarvan een afschrift ma ken. Voor deze mensen was het bezit van een mooi en duidelijk handschrift een eis die door hun beroep werd gesteld en dat is nog altijd te zien aan oude, met de hand geschreven documen ten. Maar de klerken of schrij vers moesten met een nederige plaats genoegen nemen. Ze za ten op een hoge kruk voor een lessenaar of verrichtten hun ar beid staande. (In het laatste ge val kon je dus met moeilijke voe ten niet mooi schrijven. Op kantoren kwamen in het laatst van de vorige eeuw de schrijfmachines in gebruik en daardoor raakte de pen op het tweede plan, ook omdat met car bonpapier of „blauwtje" meteen een „doorslag" kon worden ge maakt, zodat het kopiëren niet meer nodig was. Het schrijven „met de hand" werd dus terug gedrongen, behalve bij de „hoge heren", die daarmee hun aanwijzingen op papier zetten. Zij gingen over op het gebruik van vulpennen, waarvan de oud ste omstreeks de eeuwwisseling op de markt verschenen. Ze moesten nog met een spuitje worden gevuld; het heveltje dat de inkt in een samendrukbaar buisje van rubber opzuigt be stond toen nog niet. De vulpen, meestal van het merk „Swan", werd in die tijd meegedragen in het borstzakje aan de buitenkant van het col bertjasje, als teken van waardig heid, net als de witte boord. Maar voordat het zo ver kon ko men, moest eerst de school met goed gevolg worden doorlopen, door het tonen van de nodige vlijt en een goed gedrag, want anders kon de bovenmeester geen glanzende maatschappelij ke carrière in het voorutizicht stellen. (Bij meisjes viel dat vaak wel mee, wanneer het lege hoofdje met mooi haar was be dekt!) De kroontjespen bleef in gebruik, ook lang nadat de eer ste schrijfvoorbeelden waren ontleend aan het leesplankje, gekoppeld aan de onvergetelijke Ot en Sien-verhalen: aap, noot, Mies, Wim, Zus, Jet, Teun, vuur, Gijs, lam, Kees, bok, wei-de, does, hok, duif, scha-pen. Nog altijd, na ruim een halve eeuw, som ik deze „beelden uit mijn kinderjaren" foutloos op - hoop Ik. Een van de mooie molens, die in vroeger jaren bij Makkum hun wieken lieten wentelen. Maar dit is Het Springend Hert waarschijnlijk niet. *vele referenties.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5