KERMISATTRACTIE VAN GROOT FORMAAT KINDERSPELEN 'T KLEINE KRANTSJE "VARIÉTÉ FAVEUR" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Jarenlang maakte Faveur in ad vertenties en op raambiljetten reclame met de spreuk "Faveur stelt nooit teleur!" Een Leeuwar der kermis zonder Faveur was dan ook geen kermis en nu Fa veur er niet meer is, is er ook geen ouderwetse kermis meer. Reeds kort na de eerste wereld oorlog bezocht Faveur de Leeu warder kermis. Aanvankelijk in een reizende schouwburg, later in de Harmonie. De schouwburg werd per boot vervoerd. Ook Sneek, Heerenveen en Harlin- gen werden aangedaan. Variété Faveur begon kort voor de eerste wereldoorlog. Direk- teur was de heer Koelewijn, die later samen deed met de regis seur Arnold Hofman. De heer Hofman bezocht de grote ker missen nog tot ongeveer 1965. Toen was het gebeurd, de televi sie had al zijn verwoestende ar beid verricht. De kermissen wa ren veranderd in oorverdovend lawaai en goktenten. De parade tenten waren ook al Verdwenen en de smaak van het publiek, vooral het jeugdige publiek, dat met hun sterren en harde mu ziek werd opgevoed, was veran derd. GOEDE NUMMERS Zo missen wij al weer ruim twin tig jaren het reizend variété Fa veur. Vooral voor de tweede we reldoorlog gingen de heren Koelewijn en Hofman er zelf 's winters op uit om goede num-i mers te zien werken om dan voor een volgend seizoen, dat van Pasen tot oktober duurde, diverse artiesten te engageren. Wij kregen inderdaad het puikje van de zalm; acts die in Scala en Wintergarten in Berlijn of in Pal ladium in London gestaan had den. Acrobaten, jongleurs, komi sche en muzikale acts, artiesten als Willy Derby, Lou Bandy, Louisette hebben er "gestaan". Later Willy Vervoort, Kees Man- ders, Cees de Lange en ande ren. Ook onze wereldkampioe nen goochelen Niberco en Fred Kaps kon men geregeld in de kermisweek in de Harmonie bij Faveur zien werken met hun acts waarmede zij op wereld congressen voor het goochelen wereldkampioen waren gewor den. Nog wat namen: Kilima Hawai- ans, Honolulu Queens, De Zin gende Zwerver, Fanny Nomano met haar gedresseerde kaka- toes, Crochet de illusionist met zijn gigantische bloemenfinale en dranken-bar (roept u maar een drankje - het werd geschon ken - tot vijftig verschillende dranken toe!), Nicky Noble, Guus Brox - en dan acrobaten als Rethlems en het Tibor Go- mory Trio. De meesten leven niet meer, he laas. Ik heb nog kontakt met de heer Willem Samuel Graafland, die onder de naam Wang-Ku-Si een Chinese goochel-act had. REUZE LAPPEN Hij schonk mij raambiljetten van Faveur, die reuze grote plaka- ten, soms met fotocliché's of zonder foto's, alleen met tekst - maar reuze lappen voor de ra men van de zaken in Leeuwar den, die een contract met de Harmonie hadden. Prachtige herinneringen. De heer Graaf land mocht van huis geen goo chelaar worden, was Rotterdam mer, werd Gereformeerd opgevoed, maar.bracht het tot Faveur. Voor artiesten was het een grote eer bij Faveur te werken!! Nu even naar de ene foto, waar op het orkest van Bert Klazema staat afgebeeld in 1932. Van links naar rechts: Albertus Kla zema (overleden 9 sept. 1985), Fred Houben (woont bij zijn zoon in Duitsland), Sjef de Win ter (85 jaar, woont in Antwer pen), Siem Nijveen (van oor sprong Groninger, leeft ook nog) en Theo Pronk (ben hem niet op het spoor gekomen). Het decor was van Faveur, men werkte het gehele seizoen in 1932 bij Fa veur. Groningen, Leeuwarden (u leest het goed!) en Tilburg wa ren de beste plaatsen. Op de andere foto ziet u de Neder lands-Joodse goochelaar Okito. Zijn naam luidde: Tobias David Bamberg. Hij leefde van 1885- 1963. Bezocht als artiest de ge hele wereld. In goochelkringen geldt hij als één van de beste goochelaars ter wereld. De foto is uit een programma van 1928. Zelfs in 1939 werkte hij nog bij Faveur om vervolgens begin mei 1940 per boot naar Amerika te vertrekken. U weet wat er 10 mei 1940 gebeurde. Hij zou, indien hij gebleven was, het beslist als Joodse landgenoot niet over leefd hebben. Hij stierf in 1963 in Detroit in de Verenigde Staten. Faveur was een soort opvolger van Stroober's- en Vleugels's Specialiteiten Shows, die reeds om de eeuwwisseling ons land afreisden. Voor de huidige jeugd zijn deze namen abra-cadabra - voor de ouderen klinken de bovenstaan de namen als balsem voor de ziel, zij léven in onze herinnerin gen voort. Een avond naar Faveur was een feest! LeeuwardenHistorisch Variété Archief Ritsko van Vliet, senior F. Spelletjes of bezigheden, die onder bepaalde omstan digheden ineens algemeen waren. F 1 Een tent bouwen van het lin- nenrek. F 2 Een kiekkast maken. F 3 Burreltsje blaze: een bakje met water, een klodder groene zeep en een ouwe pijp of een 'kalken eindsje'. F 4 Sküm süge: stukjes laurier drop in een medicijnflesje, wa ter er op en dan schudden tot het dichte schuim stijf tegen de kurk stond. Kurk eraf en het schuim opzuigen tot je lip vast gezogen zat. Kurk er weer op en weer schudden. Stond de drop- spiegel zo laag dat je het schuim niet meer tot bovenaan toe kreeg, dan deed je er een scheut water bij. Zo ging je door tot alle drop opgelost of jijzelf spuug- misselijkwas. F 5 Een soort duikelaartje ma ken van een kokertje van zilver papier met een fietskogeltje er in. Heette dat niet een humpie- dumpie? F 6 Je knipte de kantlijn af van een schoolschriftblaadje en schreef op dat smalle strookje op elke lijn een scheldwoord of troetelnaampje rolde het papier tje stijf op met de namen naar binnen en vroeg dan: "Wie wil er trekken?" Je hield dan het rolle tje omgekeerd zodat de namen niet te1 zien waren. Iemand trok het rolletje een eindje los, je draaide het om, las het woord dat nog net zichtbaar was en zei: "Jebenteen. F 7 Jonge kinderen maakten een 'hinteltsje-tinteltsje' van het deksel van een schoensmeer- doosje. In het midden werd met een spijker een gaatje geslagen, waardoor je een touwtje van on geveer anderhalve meter lengte haalde, dat met een stukje luci fer werd vastgezet. Wanneer je nu vlug liep en dat dekseltje meetrok, rolde het op z'n kant mee, zodat het net was alsof je met een hondje liep. Zwolle, Mevr. K. F. Jongbloed-Smit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 6