MET BEVRIJDING IN ZICHT NOG ALLEMAAL GEVAREN 'T KLEINE KRANTSJE OTTO LENK GEDESERTEERD VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Otto Lenk, gedeserteerd als Duits militair en daarna on dergedoken, vertelt verder over de letterlijk en figuurlijk donkere jaren van de bezet ting door Hitiers krijgmacht, waarbij hij als Oostenrijker zeer tegen zijn wil werd inge lijfd, tot hij deserteerde en onderdook. De bevrijding is in zicht, maar tegelijk worden de Duitsers tot een uiterst moordzuchtig fanatisme ge dreven. Vanaf Lemmer is mijn vrouw met een wagentje naar Sneek gere den, waar ze door een tante werd opgevangen. Later is ze weer met een kar naar Leeuwar den gegaan en bij haar ouders ondergedoken tot de bevrijding. De Duitsers werden steeds ve nijniger. We mochten geen elec- triciteit gebruiken en zaten 's avonds bij een klein pitje dat op wat olie dreef. Zo was het niet geheel donker om ons heen. Brandstof om te koken was er ook niet. Toen hebben we de hagedoorn achter huis omgezaagd en de stukken op zolder opgestapeld. Maar met de prikkers was zo niets te beginnen. We konden een blokje hout bemachtigen en ik ging 's morgens voor mijn werk een bundel takken met prikkers in kleine stukjes hak ken. Daarmee kon mevrouw Kalma nog wat koken. Maar ze hadden daar wel een electrisch kookplaatje, waar niets mee te beginnen was om dat je dus geen stroom mocht gebruiken, al stond er wel span ning op het net. Electriciteit was alleen bestemd voor de Duit sers. Ik heb toen met een speld een heel klein gaatje in de meter geprikt en daar een dun zwart draadje met een haakje door heen gestoken en op de meter schijf gezet. Die kon zo niet meer draaien en wij konden het kookplaatje gebruiken. Daar hebben we veel plezier van ge had. HUIS LEEG 'P1 Voor ons huis in Huizum hadden we steeds de huur betaald en daar stond ons huisraad in. Maar op een gegeven ogenblik vroeg ik aan de schoonzoon van "baas" Kalma, die de contact man was met de ondergrondse, het huis leeg te halen en onze inboedel ergens in bewaring te geven. Bij de leden van de Duit se kolonie was al lang bekend dat er bij ons iets niet klopte, want mijn vrouw haalde nooit Duitse bonkaarten. Ik had het voorgevoel dat zij als wraak onze spullen wel eens konden ophalen. De ondergrondse heeft toen zeer vlug op mijn verzoek gereageerd door het huis leeg te halen en de spullen op verschil lende adressen in veiligheid te Als door een wonder ontsnapte Otto Lenk aan een arrestatie door het tuig van de Landwacht. brengen. Kort daarna kwamen inderdaad de mensen van de Duitse kolonie om onze inboedel in beslag te nemen. Gelukkig visten ze achter het net, want het huis was leeg. Daarna is in de Schrans, tegen over het gemeentehuis van Leeuwarderadeel (nu Muziekin stituut) een bom op een woning gevallen, waardoor een groot gezin dakloos werd. Er was ook nog een kind bij om het leven gekomen. De burgemeester heeft toen ons huis in beslag laten nemen en hij beloofde dat wij later wel een andere woning zouden krijgen. Intussen volgden wij met span ning de berichten over de vorde ring van de invasie, want de aanval op Arnhem was mislukt en de Duitsers werden steeds kwaadaardiger. Eens op een zondagmiddag, toen de familie in de kerk was, zag ik uit de kamer een troep Duitsers arrive ren. Zij stelden zich op om de kerk en bleven wachten tot de dienst was afgelopen. De kerk gangers lieten ze gewoon door tot een paar jongens de Duitsers zagen en terug in de kerk vlucht ten. Dat had een Duitser gezien en hij sloeg alarm. Ze gingen toen in de kerk de jongens zoeken. Een van hen was de zoon van een onder grondse werker en kende onze schuilplaats. Hij ging met de an dere jongens boven in de toren en onder het dak naar die plek. Intussen haalden de Duitsers beneden alles overhoop om de jongens te zoeken. Toen ze daar niets vonden, gingen ze ook de toren in en onder het dak von den ze de daar opgeborgen ra dio's die door de kerkleden niet waren ingeleverd. Dat hadden de Duitsers bevolen opdat men niet naar de Engelse zender kon luisteren, 'n Duitser ging over 'n loopplank in de richting van onze schuilplaats, hij keerde terug voordat hij het einde van de plank had bereikt, maar bedacht zich toen en stapte over de pla fondplankjes voor het muurtje, waarachter de jongens zich had den verstopt, na de plank te heb ben ingetrokken, zoals we dat alle dagen deden. Jammer ge noeg waren die plafondplanken sterk genoeg om hem te dragen, anders was hij er door gezakt en beneden in de kerk terechtgeko men. Nu werden de jongens achter het muurtje weggehaald en ook onze matrassen. Ik had daar in een doos een nieuwe mantel voor mijn vrouw en een nieuw costuum voor mijzelf op geborgen en ook dat werd mee genomen. OMGEKOMEN De Duitsers lieten de jongens toen weggaan, maar de domi nee en de kerkeraadsleden wer den meegenomen. De dominee werd beschuldigd van het ver bergen van radiotoestellen en naar Duitsland gestuurd, waar hij in een concentratiekamp is omgekomen. De kerkeraadsle den zijn, voor zover ik weet, wel teruggekeerd. Dit was een ont zettend tragisch geval vlak voor de bevrijding. Maar nu begonnen de Duitsers te zoeken naar de mensen die een sleutel van de kerk hadden. De dochter Eep was organiste en had ook een sleutel. Dit had tot gevolg dat ik moest vertrek ken. Ik kon tijdelijk terecht Ach ter de Hoven bij de familie Van der Werf. Hij was de schoon zoon van mijn baas. Op een avond om zeven uur ben ik op mijn fiets met (massieve) cushionbanden gestapt, terwijl de Duitsers weer in de kerk aan het zoeken waren. Ik moest om acht uur 's avonds op de plaats van bestemming zijn, want na die tijd mocht niemand zich op straat vertonen. Er fietsten nog een paar mannen voor mij; het water in de sloten was zo hoog dat het een stuk van de rijweg overspoelde, zodat er maar een paar meter droog was. We moesten daarom achter elkaar fietsen. Het werd al donker en in de buurt van Lekkum zagen wij zak lantaarns en schijnwerpers op flitsen. Dat was niet gewoon om dat overal verduisterd moest worden. Naderbij gekomen, za gen we dat Landwachters ieder een controleerden. Terug kon niet en het land in evenmin, om dat alles onder water stond. Al leen een wonder kon verhinde ren dat ik gepakt zou worden. Zij die voor mij uit fietsten moesten afstappen; de persoonsbewijzen en de bagage werden gecontro leerd. Toen ik als laatste aan kwam, waren alle Landwachters met iemand bezig en lieten mij doorfietsen. Dus toch een won der! Ik kwam kort voor acht uur op de plaats van bestemming aan en kon even bijkomen van de be leefde spanning. De ontvangst was vriendelijk en daar moesten we maar afwachten hoe het met de kerk zou aflopen. Ik ben op dat adres twee weken geweest; ze hadden wel wat naaiwerk voor mij. Een kennis van de fa milie knipte mijn haren, want ik zag er ontoonbaar liit en zo kwam ik weer in mijn normale gedaante. Deze twee weken hebben mij wel deugd gedaan en er kwam bericht dat alles ver der goed was afgelopen met de overval op de kerk. Het was rustig en ik kon wel weer terugkomen, want de oude baas had veel werk voor mij. Op een maandagmorgen ben ik met Tj. van der Werf weer richting Birdaard gefietst. Om niet met een herkend te worden, had ik een bril opgezet en zo kwamen we zonder problemen op onze bestemming. Sint Annaparochie O.Lenk

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 7