PAND IN GROTE KERKSTRAAT WAS MOEILIJK TE VINDEN 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KsAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAGEN js zuinig OP uwo9en 1 en...uwgeld! VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Onze fotoprijsvraag van de vorige maand heeft een verrassend klein aantal oplos singen tot gevolg gehad. Slechts een tiental lezers heeft kans gezien te ontdekken waar de foto van de statige hoge witte gevel was gemaakt, namelijk in de Grote Kerkstraat, pal tegenover de Kleine Hoogstraat en uitgerekend op het hoogste punt van Leeuwarden. Het was het huis nummer 69, dat in vroeger tijden De Wildeman werd genoemd, omdat er toen een gevelteken was te zien met de voorstelling van een 'wildeman', een bekende figuur uit de wapenkunde. Maar één inzender ontdekte, of maakte er althans gewag van, dat er iets bijzonders aan de hand is met dit pand van onze fotoprijsvraag en dat was de heer Piet Joma te Leeuwarden, die in het commentaar bij zijn oplossing vermeldde, dat dit huis in de gevel geen voordeur heeft. GEEN VOORDEUR "Die zit namelijk" schreef de heer Joma in het naastliggende pand nummer 69, "Het Wapen van Jeruzalem", ook een antiek huis, volgens de gevelsteen ge bouwd in 1641. Tussen beide panden heeft vroeger een steeg gelopen en tijdens de vernieu wing van nummer 69 in 1768 is, wat in de stad meer voorkomt, over de steeg heengebouwd, waardoor de steeg de voordeur werd. Zo kreeg de een onder en de ander boven meer ruimte. Maar in het pand nummer 69 zitten nu wel twee deuren. Alle - vier - panden, die hier staan, hebben een prachtig groot ach tererf, dat bereikbaar is via het 'neo-barok' poortje in de Pijl steeg nummer 8, het is daar zeer wel te wonen". De heer Chris Doorenbos te Leeuwarden schreef ons het vol gende: "Als je eenmaal het stempel van schrijver in het Kleine Krantsje hebt gekregen raak je dat niet gauw weer kwijt. "Jou skrieve oek faak in 't Kleine Krantje hé?" zegt men dan, hoewel het nou zeker een goed jaar geleden is, dat het is gebeurd. Maar goed, nu eerst maar de foto in het nummer van novem ber, waarbij ik aanvankelijk dacht aan het gezicht op het kantoor, met drukkerij, van het Leeuwarder Nieuwsblad, later Friesch Dagblad in de Galileër Kerkstraat. Door de stoep rechts stapte ik daar echter gauw van af en ik meen ook, dat voor ge noemd kantoor een laag hekje was en geen afscheiding als op de foto. Ik zocht het toen in de Grote Kerkstraat, vanuit de Klei ne Hoogstraat. Bovendien kon ik dat nog gaan controleren. En jawel, gezicht op pand no. 67 in die Kerkstraat, naast de toenma lige woning van de familie Van Keyzerswaard, waar ik in de oor log vaak kwam om met de L.Z.C.-voorzitter, zoon Jean Louis, oftewel Jan, veel vereni gingswerk te doen. De namen Jean Louis komen waarschijnlijk omdat z'n moeder een Zwitserse was en dan van het Fransspre kende gedeelte. Z'n vader gaf Franse les. Het hoekhuis rechts van de woning van de slager, recht tegenover het huis van de Van Keyzerswaards. Links had je de bekende winkel van Zon dervan, welke vooral bekend stond om zijn enorme hoeveel heid schriften. Maar andere arti kelen, welke je op school nodig had waren daar ook verkrijg baar. En verder veel leerboeken. De chef van Zondervan begon later, na of nog voor diens over lijden, dat weet ik niet meer ze ker, eenzelfde soort winkel in de Kleine Kerkstraat." Ook de heer Rinze van der Hei de, eveneens te Leeuwarden, maakte gewag van de indertijd zeer bekende boekhandel van Zondervan. "Nog zie ik zijn zoon elke week de radiobode bij ons bezorgen. Later hebben de Zon dervans nog gewoond aan de Oostergrachtswal op het stukje bij Hoogeveen, de Beer, de bak ker en Ype Kalsbeek." "In die buurt" vervolgde de heer Van der Heide, "heb ik veel mensen heel goed gekend, om dat ik er elke dag langskwam. Zoals Jasper van de zaadhandel en Gerlach van de toneelcos- tuums. Vader en zoon Gerlach verzorgden voor ons de cos- tuums voor onze opera-uitvoe ringen in de Harmonie." LEERHANDEL Enkele inzenders wisten nog te melden, dat het gefotografeerde pand in vroeger jaren een leer handel herbergde en wel die van De Jong. Maar dat er ooit een in stituut van Opvoeding van jonge Jufvrouwen is geweest, wist blijkbaar niemand meer. Het prijsje, een exemplaar van het boekje 'Populaire Leeuwar ders', gaat, na loting, naar me vrouw R. Frehe-Yntema, Kym- mellstraat 5 in Hoogeveen. Dan onze andere fotoprijsvraag 'Ook dit is Leeuwarden'. Die le verde, - notabene! - niet meer dan één goede oplossing op! De heer Piet Joma, Tesselschade- straat 94 te Leeuwarden, wist als enige te melden, dat het ge- vellantaamtje van onze foto te vinden is aan het Groot Scha- vemek - het verfraait daar het pand van de Bar Napoleon. De heer Joma verdient met deze oplossing beide uitgeloofde boekjes 'Populaire Leeuwar ders' en 'Leeuwarden, ach ja, zo was het. loeae 't stonden er nog huizen op de plaats van de huidige Eerste Ka- naalsbrug. De huizenrij van de Oostergrachtswal en de Zuider- grachtswal vormde toen nog één geheel en de aanduidingen Oos- ter en Zuider voor de verschil lende delen van de Grachtswal bestonden ook nog niet - het was gewoon Grachtswal van het Vliet tot Achter de Hoven. De huizen, zeven in totaal, moesten in 1894 worden gesloopt, toen men had besloten het Nieuwe Kanaal te graven als een verbin ding tussen de Tijnje en de Zui dergracht. Dit nieuwe kanaal werd in 1895 zonder feestver- toon in gebruik genomen en het betekende een grote ontlasting van de wat benauwde scheep vaart door het oude Vliet. Ct>P WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858,8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3