hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 te ledikantjes. 's Avonds werden we weer opgehaald. Ik weet zelf niet wat het daar was en waarom we daarheen werden gebracht. Misschien is er iemand, die het mij nu (eindelijk) kan vertellen? Amersfoort Mevr. Damhaar-Hollander LANDWACHTER In het oktobernummer van 't Kleine Krantsje stond een foto van een Landwachter met een fles melk in de hand. Dat deed me denken aan het oorlogsjaar 1944, toen ik dertien was en geregeld met een kinderwagen via de Boxumerdijk naar Deinum ging om melk te halen. Vaak gebeurde het dan dat die smerige kerel van de foto bij de Boxumerdijk stond en haast alle flessen leeg liet lopen of ze zelf meenam. Dikwijls kwam ik hem ook tegen op weg naar de Apos tolische kerk aan de Emmaka- de. Vlak ernaast was Ons Huis, zo heette dat meen ik, en daar za ten de Landwachters in. Op een keer werden de beide mannen, met wie ik altijd meeging om melk te halen, daar opgepakt door diezelfde vent. Zij werden op het Zaailand achter prikkel draad gezet en ik moest alleen met mijn lege kinderwagen naar huis. Amersfoort Mevr. Damhaar-Hollander CONTACTEN 't Kleine Krantsje brengt zo af en toe onverwachte contacten te Makelaardij eindt 1898 Leeuwarden - Drachten weeg. Onlangs kreeg ik bezoek van een trouwe 't Kleine Krantsje"-lezer, die mij volko men onbekend was, doch die het wel leuk vond eens iemand te ontmoeten die zo af en toe eens in 't Kleine Krantsje schreef. Hij begroette mijn vrouw en mij alsof hij ons al jaren kende, met een spontani teit, welke blijkbaar alleen Lee- wadders eigen is. Binnen de kortst mogelijke tijd zat hij op de praatstoel en had hij zijn gehele doopceel gelicht. O.m. vertelde hij dat hij als machinist had ge varen bij de Rotterdamsche Lloyd en dat hij het tot het "A"- diploma had gebracht. Mijn vader-trots onthulde hem toen dat onze zoon ook als ma chinist (thans scheepswerktuig- kundige geheten) bij de door hem genoemde maatschappij heeft gevaren en zich geduren de die periode het volledige "A", "B" en "C"-diploma eigen maak- (Vervolg op pag. 17) NIEUWEBUREN Enkele maanden geleden las ik over de plannen voor het afbre ken van weer een stukje Oud Leeuwarden en wel de panden aan de Nieuweburen vanaf de Vijzelstraat. En nu kon ik er de slopers al bezig zien. Dan bekruipt je wel een vreemd gevoel als je aan de mensen denkt, die er jaren hebben ge woond en bij wie je zo vaak over de vloer bent geweest. Zoals mevrouw Heystra, die er in een proper huisje woonde en bij wie mijn vader vijftig jaar zonder een dag te verzuimen kwam om voor haar man en kinderen het dage lijks brood te brengen. Later, toen haar dochter Jansje met Knoops trouwde, heeft die het onderste deel van het pand veranderd in een ijscofabriek met de naam Frisia. Na me vrouw Heystra nog vele jaren in haar bovenwoning bezocht te hebben kwam ik ook bij de fami lie Knoops, toen ik de zaak van mijn vader gedeeltelijk had over genomen. Vele jaren kwam ik daar over de vloer in hun gezellige kamer en in gedachten zie ik Knoops nog in zijn fabriek het ijs bereiden en ik heb daar dan ook menig ijsje burgemeester gemaakt. "Hoe smaakt het Van der Hei de?" zie Knoops dan, "een pri ma stukje ijs, niet!" "Ja", zei ik dan, "het smaakt weer prima!" Later is de jongste zoon Willem, een bekend voetballer van Fri sia, verdergegaan met de zaak. Hij heeft ons even na de oorlog nog eens in een bestelbusje naar Schoorl gebracht, mij en de vrouw en de kinderen. En de jeugd maar vragen: "Zijn we er nu haast?" want er zat geen raampje in dat donkere busje en je kon er dus niets zien. Als je daar nog eens aan terugdenkt - wat is er dan wat veranderd se dert die tijd! En nu maar afwachten wat er op de Nieuweburen voor verdere generaties wordt gebouwd! Leeuwarden Rinze v.d. Heide K.K. IN CONTAINER In november waren wij enkele dagen in Limburg, zoals we wel vaker doen. Nadat we lekker hadden gezwommen gingen wij op verkenning uit in de plaats Op deze foto van de Voorstreek zien we de Centraal Apotheek op de hoek van de Tuinen, zoals die er uitzag in de vorige eeuw. De apotheek is hier nu al honderd en twee en dertig jaar. Meer over de Centraal Apotheek en andere Leeuwarder apothekers in dit nummer van 't Kleine Krantsje op pagina 13. De Nieuweburen van vroeger. Er is nu niets meer over van wat we links op deze foto zien. Weert, waar we nog niet eerder waren geweest. Omdat we de geijkte winkels gauw hadden ge zien, kwamen we al snel terecht in een oude zijstraat. Daar wa ren werkmensen aan het breken en er stond een container. We maakten een grapje over de oude bank die daar in lag, omdat we een nieuwe zochten. Mijn man zei: "Kijk, daar ligt 't Kleine Krantsje!" We dachten aan een grap, maar inderdaad. Daar lagen enkele schriften en wat Kleine Krantsjes. Ik nam er een paar uit en gaf ook een paar exemplaren aan mijn vriendin (ook afkomstig uit Leeuwarden). Ik dacht, misschien staat er nog iets in dat ik heb ingezonden. Nee, natuurlijk. Totdat ik een groen randje zag en een sfeer volle foto van het kerstnummer 1985. Daar stond de door mij ingestuurde foto in met het per soneel van Simon de Wit. Wij schaterden van de lach. Zo zie je maar, dat de wereld erg klein is en dat je het Kleine Krantsje overal tegenkomt. Hoorn Mevr. F. Spoelder-Faber AANGEDAAN. Het trof me bijzonder in 't Kleine Krantsje nummer 512 op een foto het pand op de Eewal te herkennen, waar mijn ouders boven de winkel hebben ge woond. Zij zijn daar op hun trouwdag in 1919 gaan wonen en een jaar later ben ik er gebo ren en weer een jaar later mijn broertje. Mijn vader was pianostemmer bij de firma Sijses, een piano zaak enkele huizen verder op de Eewal. De heer Sijses was een oom van mijn vader (broer van Oma Wilkens). "Ome" Sijses, zoals vader altijd zei, heeft hem het stemmersvak geleerd en het repareren van piano's en orgels. Met twee kleine kinderen viel het wonen op het bovenhuis niet mee en na een paar jaar ver huisden we naar het Cambuur- sterpad, waarna mijn moeder ernstig ziek werd en naar een sanatorium moest. Wij, als kin deren, werden "uitbesteed", ik naar familie in Groningen en mijn broertje in het weeshuis bij de zusters in de Kruisstraat. Vader liet de inboedel opslaan, ging ergens "in de kost" en huurde, toen Moeder weer ge zond thuiskwam, een huis in de Schapestraat. Later zijn mijn ou ders naar een bosrijke omgeving verhuisd en toen kreeg vader weer een goede positie als pia nostemmer in Wageningen. Daar zijn later nog twee zussen geboren. In 1941 was ik een dag in Leeu warden en toen heb ik een foto van mijn geboortehuis gemaakt. Het werd een slecht "oorlogs kiekje" maar lijkt sprekend op uw foto. Ik meen dat ons huis nummer daar 69 was en de win kel beneden was meen ik van de Dames Smits. Mijn moeder ging vaak met ons wandelen en te rugkomend gingen we "pappa" halen. Dat was dan dikwijls in de werkplaats Sijses en nóg ruik ik de politoerlucht daar. Want glim men moesten ze, de piano's! Ik was bij het zien van de foto een beetje "aangedaan" vanwe ge de vroegste jeugdherinnerin gen en ik ben blij hierover even te hebben kunnen praten. Utrecht Mej. A. E. Wilkens BOTERHOEK Een foto van de Boterhoek, on langs in 't Kleine Krantsje afge drukt, deed me denken aan vroeger, toen ik nog heel klein was. Met mijn broertjes werd ik daar dan heengebracht en dan gingen we door een houten deur en kwamen we in, naar mijn idee, een hele grote tuin met een zandbak er in. Daar speelden we dan. 's Middags kregen we een bord je pap en dan zaten we aan lange houten tafels. Daarna moesten we naar bed in een grote zaal met allemaal wit-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5