GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS. WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE |fll in- t pi in i 'iisiV PIET MAROKKO 't Kleine Krantsje is een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteitskan- toor. Een nij jaar foor een stel ouwe nannen. Se hewwe Acht-en- tachtig haald, en se hale de brug. Se prate over de hele groate pollentiek, met ut selfde gemak as over de stadsbus en de kienderboerderij. Se roere de onferwachte saken in ut le ven an, en hope dat ut nije jaar vat knap weze mag. Fooral de dollar, denke Tabe Ruutsje, Viebe Poatsje, Lange Marten, /linne Mager, Fokke Vutman en as gast de Spanjeganger Hoekstra. Tabe Ruutsje: Foor mij is dan de groate traag: binne die Rus sen te fertrouwen? Rume se echt die rotsooi wel op, of fer- stoppe se een mooi nusje fuur- werk in Siberië of de Oeral, of weet ik feul waar? Lange Marten: Wat seit Tabe? In 'e overal? Daar hew ik die |5orbie nog nooit in lopen sien. O, de Oeral. Niet oeral in 't roen, mar allemaal hoge ber gen. Een bitsje hoger denk ik an froeger de hoge berg op eBleeklaan. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN ferwachte siekten ken je oek noeme. Een neef fan de frouw. Een kerel as een boom. Nooit siek. En nou de gefreesde siek- te. Soa skrikke wij faak as wij ad- fertensjes leze in ouwe kranten. As we weer tuus komen binne. Of berichten over - nou noem marop. Een Carmiggelt, en eh Den Uyl, en toe mar. Hopelijk gaat ut ons in 't nije jaar goed af. Tabe: Hopelijk. Seg dat wel. We kenne der son bitsje an doen. Se salie ons niet ontfoe- re, mar ik bedoel, wat gesond- hied, en wat geld om hannen. De groate fraag is, wat doet de..--de bus. O, de folgende pas. Ik bedoel. Minne: Hoekstra, hou je strip- tieskaart mar klaar. Klein grap- ke. Tabe is krekt as Duister- berg. Wat doet de dollar? En daarom is dit mien wens foor ut nije jaar: Jonges, geef de dollar allemaal een tuutsje! Dat wen- se Duisenberg en onze Tabe Ruutsje!! Vlga. pagina 11 Fokke Vutman: Ut is siesoa mannen: dit nije jaar is aardiger begonnen as 1987. As krekt as nou even leden beide mannen mekaar een han geve, en hun naam sette op gewichtige pe pieren, dan seit dat heel wat! Tabe: Mar ik hoef Fokke niet te herinneren an Hitler en Stalin, die oek pepieren tekenden, of ■dat lieten se doen deur die kok- teelman Moaletof en die Rib- bentrop loof ik. Allemaal plech- tighied. Een skoftsje later feegden se hun je wete wel af met die selde pepieren. Minne Mager: Ho, ho, Tabe, wij leve in andere tieden. Ik hew der niet te feul ferstand fan, mar ja, ik loof dat we weer aar dig fooruut kenne. Wie komt daar uut 'e stadsbus knoffelen? Hoekstra, hek docht. i Hoekstra, de Spanjeganger: Goeiendag ouwe brugwachters. Hoe staat ut leven? Nog maar feul heil en segen, en niet te feul ies en regen. Hahaha, hoor mij es. Wiebe Poatsje: Sitte jou wel fa ker in 'e stadsbus? Ik hew jou nog lang op 'e fiets sitten sien. Dat wurde jou wat te koud? En dan wil de blaas ut wete. Ja, die ouwe blazendat is wat. Tabe: En as jou ut wat uutsoe- ke buten de spitsuren, dan is die bus een genot. Laassen be- ston ie feertig jaar, en we snor den foor fieftig cent weet waar hene. Feertig jaar, staan 't es uut! Hoekstra: Foor de oorlog is 't oek een paar keer prebeerd. Die Visser, die later in 'e karot serie sat, en ik loof een sekere Van der Bosch. Foor een dub- beltsje de hele stad deur. Mar ut kon lang niet uut. Liwwadden was te klein. Fokke: Der mut nou oek dik geld bij fan de gemeente. Nee, ik seg niet de Meenthe, Minne. Dat is een ferhaal hampart. Nee, de gemeente. En die mut oek al sunig an. Affijn, op 'e kienderboerderij kenne se weer wat bespare. Hoekstra: Ik hew wat ouwe kranten nasneupt, toen we weer uut Spanje werom waren. En dan komst fan alles teugen. En dus oek dat één of andere petatboer nou foor kienderboer speule sal. Ken dat soa mar? Minne: As ut mie goed heugt was destieds Ombelet de eer ste kienderboer. Of de tweede. En dat was een fisboer. Want wie Ombelet seit, seit fis. En die raakte soa fan de lekker- bekjes en de soute herings weg in de skapestront en de geitekeutels! Wiebe: Mar later toch weer achter de fiskar. Op een bak fiets dan. Die trok de hele stad deur. Eén van de laasten, en wat hadden je froeger een hoop folk bij de straat. Toch wel gesellig. Mar ja, das weestü Minne: Ja, jonges, de Duutsers wisten ut: es gaat alles voor over, es gaat alles foorbij. As die bloate Merkurius es prate kon, su die oek heel wat fertel- le kanne. Ut wurdt kaal om en hene en ut stinkt der as een kring fan al die troep in 'e gron Hoekstra: Dat hew ik oek le zen. Der mut een heel groat gebouw komme, met allemaal winkels der in hé? Se mutte ut mar wete. Hé, jonges, ut is nog mar koud. Wij hadden daar om oud en nij hene son twintig gra den. Dan is 't hier wel even omstaan! Tabe: Twintig graden in decem ber. We saten hier toen ook hoog foor de tied fan 't jaar. Dat wil je hast niet an. Op de weerkaarten ken je dat alle maal folge. En die ene weer man wappert met sien hannen over de Azoren en de Alpen en de oséanen of ut niks is. Marten: Jan met 'e handsjes seit mien frouw dan. Se hewwe ut wel gauw es mis en ik hew een swager, die em daar wel soa druk over make ken. Foor kaptalen an instrementen en nog foorspelle se droog weer en ut regent, dat ut giet, en an dersom. Fokke: Dat liekt mie overgedre ven fan die man. Der kenne heel onferwachte dingen ge- beure in eh. in de atmusfeer sak mar segge. Een depressie waar niet één op rekend had. Wiebe. Daar is 't leven fol fan. Nim nou die ontfoering. En on- (Vervolg van pag. 10) En uiteindelijk zelfs verlossing van z'n gedwongen krijgsman schap. „In 1935 mette oorlog van Italië en Abessinië lagen we in Frans Somaliland en daar hadden je Duutse boaten, die er materia len brochten. Wij pikten de boaten in, mar ja, we waren niet sterk genoeg en wat doene die Duutsers, die beginne op ons te skieten met swaar ge- skut. Toen duurde het mar even of de luitenant begint te skreeuwen van „sauve qui peu!" - red je at je je redde kanne. Op dat mement bin k uutnaaid en voorgoed. Tachtig dagen he'k daarna inne wildernis seten tussen de wilde dieren, waar je trouwes beter sitte kanne, dan tussen de meensen hoor. Ik bin oppe sterren afgaan om mie te oriën teren en ik volgde de beesten as die water sochten. Ik had twee revolvers bij mie, dus te eten ha'k wel, want goed skiete kan'k toevallig oek, mar ik bin oek es vier dagen en nachten sonder water weest en ik kan je wel vetelle, dat honger lang su erg niet is as dust. Deur de dieren te observeren kreeg ik inne gaten hoe't je an vocht komme konnen - dan musten je bepaalde plantsjes uutgrave, die hadden lange wuttels en in de wuttels sat het vocht. Toch smoorde ik nog vaak vanne dust. Uuteindelijk he'k het toch haald en bin k as vestekeling terecht kommen op een kolenbunker - bestemming onbekend. Mar laat dat skip nou afmere in Marseille, in Frankriek dus! Daar he'k mie sakke laten, bin naar de wal swommen en he'k mie in een trein vestopt. Via Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Lyon en Paries kwam 'k in Bel gië terecht en sonder veddere mankementen haalde ik Hol land oek. Hier kwam het inne krant te staan - Piet is onderweg - en dat las mien vader in Dokkum oek. Die wist niet wat ie sag, omdat hij mij al lang dood waand had. Van Amsterdam mette Lem merboot het leselmeer over, toen naar Drachten, waar ik mien grote rottige beerd en snor kwietraakt bin en vedder mette peerdetram van Veen- wouden naar Dokkum. Daar vrage, waar mien vader woant. „Waar woant Oene Leij?" Nou, daar en daar. Kom ik er en sien'k een vreem de vrouw inne deur staan. Wist niet dat mien moeke al niet meer leefde. Ik klop oppe deur, loop naar binnen en sien een ouwe man in een leuningstoel. „Pieter!" „Vader!" Su kwam ik tuus. Een paar dagen later naar Blauwe Jan, die daar toen bur gemeester was. Ik seg, ik mut geld en kleren hewwe en dan gaan'k weer fut en binne jimme van mie af. Hewwe se deen. Ik lopend naar Leeuwarden met mien sakje oppe rug en hier in t losse werk as sjouwerman, bij de CAF, bij Koopmans, nou ja, je begriepehetwel. Toch nog trouwe oppe ouwe dag, mar nou is de vrouw oek alweer dettien jaar doad en bin'k alleen. En nou wi'k niet meer, ik hew mien nocht. Nou ju, dat is't verhaal in groa te trekken. Mar at je deetals wete willen, deetals vanne ge vechten, dan mutte je nog mar es weeromkomme, want dan bin'k voorlopig nog niet uutou- wehoerd. Mooi. Zeventien jaar dus in het Franse Vreemdelingenlegioen, geronseld in Duinkerken, meer malen gewond tijdens bloedige schermutselingen, tenslotte spectaculair ontvlucht naar Marseille. Wel, uit het verhaal in die Bra bantse krant blijkt, dat het alle maal wat anders is gegaan. De verslaggever van dat blad kon in 1936 uit Piet's mond verne men, dat hij niet zeventien jaar in het leger had gezeten, maar precies tien en dat hij in het geheel niet was ontvlucht, maar gewoon was ontslagen. Over het zogenaamde ronselen in Duinkerken en het wakker worden in Algiers zei het blad het volgende: "Omtrent zijn in dienst treden bij het Legioen deelde hij mede, dat hij met nog een viertal anderen te Mar seille werd aangeworven, ech ter niet beter wetende of hij teekende voor een expeditie, deel uitmakende van een jacht partij op wilde dieren in de wil dernis van Afrika, waarbij hem werd beloofd, dat de huiden van aangeschoten tijgers enz. door hen mochten worden ge houden." Piet Marokko kon de Brabantse krant, direct na het overschrij den van de Belgisch-Neder landse grens bij Ossendrecht ("Met in totaal vijf en dertig Ne- derlandsche centen") ook over zijn opgelopen verwondingen iets meedelen: "Het vorige jaar is hij het slachtoffer geweest van een spoorwegongeluk, waarvan de littekens nog op zijn hoofd te zien waren". Zo is Piet Leij, alias Piet Ma rokko, ruim vijftig jaar later dan toch nog door de mand geval len. Hij heeft ons zijn geschie denis acht jaar geleden blijk baar wat kleurrijker willen voorstellen, dan ze in werkelijk heid is geweest.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 11