SPECTACULAIR GEVAL IN VOETBALWERELD T KLEINE KRANTSJE ■T KLEINE KKAHT5JE STRAFSCHOP NA AFLOOP WEDSTRIJD WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden. Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3_ Het is dit jaar precies een halve eeuw geleden, dat er zich in het Friese voetbalwereldje een zeer spectacu lair geval voordeed, dat heel wat tongen in beweging bracht. Het betrof de sensatie van een genomen straf- schap in een wedstrijd, waarvan notabene de speeltijd al verstreken was en waarvoor ook het eindsignaal al geklonken had! Dat gebeurde aan het eind van het voetbalseizoen 1936-37, toen de L.V.V. Friesland als laatste geëindigd was in de eerste klas en Heerenveen en W.V.V. kampioen geworden waren van respectievelijk de tweede klasse A en B. DRIE TEAMS Deze drie teams moesten daar na promotie-degradatiewedstrij den spelen voor één plaats in de eerste klas. Friesland startte in deze kleine competitie slecht en verloor op eigen terrein met 0-3 tegen de Winschoter Voet balvereniging, die op haar beurt met 2-3 tegen Heerenveen ten onder ging. De eerste ontmoeting tussen Heerenveen en Friesland bracht een succes voor de eer ste klassers (2-4), maar tegen W.V.V. verloor Friesland ander maal, nu met 0-2. Daarna speelden Friesland en Heerenveen op Bomiastate een even merkwaardige als onver getelijke wedstrijd, die stellig veel ouderen onder ons zich nog zullen herinneren. Friesland nam de leiding, voer de de voorsprong tot 2-0 op en kon deze voordelige stand tot weinige minuten voor het einde handhaven. Toen resulteerde het wanhopige slotoffensief van de Heerenveners in een twee tal knap opgebouwde aanvallen en in evenzovele doelpun ten, het ene van de oud P.E- .C.er Theo Eikenaar, het ande re van het jonge talent Abe Lenstra. Zo bevocht Heerenveen dus op het nippertje een gelijk spel, maar ook na het verstrijken van de speeltijd en het weerklinken van het laatste fluitsignaal bleek de kous nog niet af te zijn. Friesland namelijk protes teerde omdat de scheidsrechter in de ogen van de Leeuwarders ten onrechte een strafschop niet had toegekend. NA AFLOOP. Die penalty - ja, hoe is het mo gelijk, dat dat toen allemaal nog kon - moest na afloop dan nog maar genomen worden, waarna de protestcommissie zou moeten uitmaken of een eventueel doelpunt geldig zou zijn. Welnu, onder grote spanning van het duizendkoppige publiek plaatste de Friesland-crack Lut- zen Scheepstra zich achter de bal en hij schoot het leer voorbij de Heerenveendoel- man. Voorlopig dus 3-2 voor Friesland, in plaats van 2-2. Vóór de protestcommissie rond de tafel ging zitten voor de be handeling van het geval vond het laatste treffen in deze pro motie-degradatiecompetitie plaats tussen Heerenveen en W.V.V. Slechts aan één puntje zouden de Winschotenaren voldoende hebben voor het be reiken van de eerste klas, maar zie, Heerenveen won opnieuw, nu met 2-0. Officieus was de situatie nu al dus, dat Friesland en Heeren veen beide vier punten hadden; er lag dus een extra beslis singswedstrijd in het verschiet. Maar toen kwam de protest commissie aan het woord en wat oordeelden deze hoge he ren? Dat de scheidsrechter in de wedstrijd Friesland-Heeren veen in het geheel geen fout had gemaakt en dat de Leeu warders die benutte strafschop na afloop maar moesten verge ten. Een simpele telefonische me dedeling zette op de avond van de negenentwintigste mei 1937 heel Heerenveen op stelten: "Protest Friesland afgewezen - Heerenveen promoveert!" En hoe het in de jaren daarna met die jongens van Abe Len stra is gegaan, weten we na tuurlijk nog allemaal. Na een korte aanloopperiode werden zij keer op keer noordelijk voet balkampioen, zonder helaas ooit het hoogst bereikbare te halen - al scheelde het een en kele maal heel, heel weinig, Heerenveen werd nimmer landskampioen. Abe Lenstra: hij had ook een groot aandeel in de promotie van Heerenveen van de tweede naar de eersteklas. STRAATVERLICHTING "De avond- en nachtverlichting geschiedt door steenkolengas. Dit gas wordt geleverd door de gemeentelijke gasfabriek. De fabriek is in het N.O. der stad gelegen, zoodat rook en damp door de meestentijds heer- schende Zuidwestewinden stadafwaarts worden gedreven. Sedert het aanbrengen van nieuwe exhausters (afzuigers) ontwijkt echter daardoor veel gas, dat bij Noorde- en Noord oostewinden zijne scherpe, stinkende dampen, die vooral bij vochtige lucht zeer hinderlijk zijn, stadwaarts drijft. In de straatverlichting wordt voorzien door 501 gewone lantaarns met een nominaal verbruik van 144 liter gas per uur en 3 lantaarns van buitengewone grootte, ver bruikende 1000 liter per uur. Deze lantaarns, zeer regelma tig verspreid en vooral langs grachten en op de meeste bruggen met loffelijke kwistig heid aangebracht, worden reeds vroegrijdig ontstoken en blijven voor het grootste deel den geheelen nacht door bran- den." Dr. Ph. Kooperberg -1888 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Éen uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: bank2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Ti- Hef lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en hét adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 3