RADIO VAN DER WAL VIJFTIG JAAR 'T KLEINE KRANTSJEi HOOG FLATGEBOUW VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Op de hoge leeftijd van drieen negentig jaar overleed de vori ge maand de heer Jentje de Boer, een markante figuur in Leeuwarden. De heer De Boer, in jonger jaren veehouder in het Cornjumer Oudland, placht vele jaren lang op de morgen van iedere werkdag een be zoek te brengen aan het kan toor van de Amrobank aan de Nieuweweg - hij was zeer geïn teresseerd in het wel en wee van de financiële wereld. Van daar, dat hij ook wel „Beurs plein 5" werd genoemd. Toen hij tegen de zeventig liep begon hij spelenderwijsmet het doen van allerlei lichamelij ke oefeningen: sindsdien maak te hij er een dagelijkse ge woonte van om zijn lichaam in de knoop te leggen, z'n hoofd op de knieën te brengen en nog verschillende andere op vallende standen aan te ne men. Als spectaculair resultaat van al deze inspanningen beschikte de heer De Boer op hoge leef tijd nog over een zeer gezond en lenig lichaam. Op weg naar de negentig stond hij nog steeds op de kop. Zo heeft hij ook nog eens op de voorpagina in't Kleine Krdntsje gestaan: moeiteloos met de benen om hoog en het gebruinde hoofd op een kleedje op de grond. Bijna tien jaar geleden gebeur de dat. Hij was toen „Wis en waarachtig: vieren tachtig!" Er is een eind gekomen aan het bestaan van de firma A. B. Roosenstein in de Beyerstraat. De vorige maand zijn de laatst verkochte hoeden en petten er de deur uitgegaan. Daarmee is er een typische Leeuwarder zaak uit het stadsbeeld verdwenen - de herenmodezaak van Roosenstein heeft ruim tachtig jaar bestaan. Het was in 1904, dat het bedrijf door A. B. Roosenstein werd opgericht. Na diens overlijden heeft zijn pleegdochter, Marie Pöschl, nu mevrouw Douma-Pöschl, de zaak voortzet. De aanleiding voor het opheffen was tekenend voor deze tijd: de exploitante durtde het voortzetten gewoon niet aan, hoewel zij dat graag had gewild. Onlangs is er een inbraak gepleegd en niet lang geleden werd mevrouw Douma in haar winkeltje zelfs door een onverlaat met een mes bedreigd. Door te zeggen, dat er op het vroege tijdstip van die overval nog geen geld in de kas voorradig was, kon de winkelierse aan verder geweld ontkomen. Maar de schrik zat er toen wel in. Vandaar het met veel pijn en moeite genomen besluit er maar helemaal mee op te houden. Het moet in de loop van '37 zijn geweest, dat Jan van der Wal, monteur in de radiozaak van. Bosma aan de Nieuwestad, be sloot voor zich zelf te beginnen. Op de eerste januari 1938 opende hij zijn "Radio van der Wal" in het pandje Weaze nummer 12, vlak bij de hoek van de Peperstraat. Daar hield hij zich aanvankelijk hoofdzake lijk bezig met het bouwen van toestellen, zoals dat in die tijd nog gebeurde in de meeste ra diozaken. Na de oorlog, in 1947, verhuis de Jan van der Wal naar een Tussen de Westerplantage en het Klein Schavernek is een gedeelte van de vroegere borstelfabriek van De Boer afgebroken; er zullen hier appartementen worden gebouwd. Er is daardoor een tijdelijke doorkijk ontstaan, die ons de gelegenheid gaf de huizen van het Groot Schavernek te bezien vanaf een grotere afstand, dan tot dusver mogelijk was. Het aardigste van de plotseling ontstane nieuwe situatie evenwel lag in de mogelijkheid het hoogteverschil te aanschouwen tussen de Westerplantage en het Klein Schavernek. Wie direct na de afbraak op het Klein Schavernek ging staan zag het verkeer hoger dan ooghoogte voorbijsnorren over de Westerplantage. Dit zeer aanzienlijke verschil in hoogte, dat anders niet zo opvalt, herinnerde ons aan de toestand, zoals die hier eens is geweest, toen ook hier nog verdedigingswerken lagen, hoogopgeworpen wallen, die mogelijke vijan den moesten tegenhouden. Die bastions zijn voor een deel afgegraven, maar niet hele maal. Zodat in een doorlopend pand iemand aan de kant van de Westerplantage nog altijd veel hoger staat, dan wanneer hij zich aan de kant van het Klein Schavernek bevindt. groter pand aan de andere kant van het water aan de Berliku- mermarkt. Hij noemde dat "De sprong over de Weaze" en het was ook deze kreet, waarmee hij zijn advertenties in de krant voorzag. Het duurde toen niet lang meer of het assortiment radio's en grammofoonplaten werd uitge breid met het artikel electrisch speelgoed; het bedrijf liet de kans ook niet voorbijgaan te profiteren van de krachtige op komst in die tijd van de dinky toys. Noodzakelijke uitbreidingen vond Radio Van der Wal in de richting van de Uniabuurt, waar de zaak ook een aantal jaren etalageruimte kreeg tot het be drijf zich het vorige jaar weer terugtrok op de basis, waar Jan van der Wal na de bevrijding begon, de vroegere fotozaak van Vaka. Intussen was de zaak - in 1976 - overgegaan van vader op zoon; het is nu een Klaas Jan, die het bedrijf exploiteert en hij was het, die nog maar kort ge leden de hele radioafdeling de deur uitdeed. Klaas Jan van der Wal houdt zich nu nog vrij wel uitsluitend bezig met de handel in technisch speelgoed, maar - grappige bijzonderheid! - de oude vertrouwde naam Radio Van der Wal hield hij aan. En deze maand bestaat Radio Van der Wal, waar geen radio meer te beluisteren, laat staan te krijgen is, dus precies vijftig jaar. Vijf en vijftig meter - dat is de totale hoogte van de hoogste woonflat, die op dit moment in Leeuwarden in aanbouw is. Het is de Averoflat, die zal verrijzen op het terrein van de voormali ge volkstuintjes tussen het Van Harinxmakanaal en de oude Goutumerdyk. Hoe hoog is vijf en vijftig meter? Knap hoog voor een woongebouw; de Ol- dehove bijvoorbeeld komt nog niet aan de vijftig meter toe. Wie precies wil weten hoe hoog de Averoflat wordt, moet even aan de voet van het ge bouw van de Postbank gaan staan. Want ook dat is precies vijf en vijftig meter hoog. Nóg een voorbeeld, dat aardig ver gelijkbaar is: het kantoorge bouw van de CC Friesland is 44 meter hoog. ADRESWIJZIGINGEN 't KLEINE KRANTSJE NAAR: POSTBUS 858,8901 BR LEEUWARDEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 5