HET VROEGERE 'VOSSEHOL' AAN DE TUINEN NOORDZIJDE 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 "Dit was een van de gemakkelijkste opgaven tot nu toe," aldus een van onze abonnees als een reactie op onze fotoprijsvraag van de laatste keer. Maar dat kun je natuurlijk altijd zeggen, wanneer je in één oogopslag ziet wat de fotograaf heeft gefotografeerd. Voor allen, die dat niet direct zien, geldt dat allerminst en wanneer wij de oogst aan binnengekomen oplossingen bekijken, moeten we wel conclude ren, dat de prijsvraag ditmaal behoorlijk moeilijk is geweest. Het aantal inzendin gen bleef dan ook onder het niveau, waaraan we langzamerhand gewend zijn geraakt. "Ook deze keer in 't Kleine Krantsje voorkomende foto was voor mij niet in één oogopslag te herkennen", zo schreef ons de heer Nic. Verbruggen te Leeuwarden. "Doch, evenals bij een in 't vorige nummer ge plaatste opname kwam met enige fantasie en na een stads wandeling toch een goede op lossing uit de bus. Het waren de panden Tuinen 31 en 33, waarin nu, zoals op de foto was te zien, een koffieshop ge vestigd is." "Inderdaad waren het de pan den Tuinen 31 en 33" beaam de mevrouw C. J. Langbroek- Knop te Leeuwarden. "Ik heb jarenlang, van 1961 tot 1974 boven de Centrale Apotheek gewoond en ken de Tuinen dus goed. Bijna alle winkels hadden in die tijd andere artikelen dan nu. Er waren o.a. een bakker en een slager en er was ook een snoepwinkel." "Voor mij is het zoekplaatje het Café Vossehol op de Tuinen," schreef de heer A. H. van Kempen te Leeuwarden. "Dat was op een na de laatste be woner "en daarmee zal de ge achte inzender bedoelen, dat er een meneer Vos in het - nu verdwenen - café Het Vosse hol zat. "Deze keer zal dé fotograaf wel gedacht hebben: zo sluw als een vos zijn, dan weten ze het niet," veronderstelde de heer R. Poelstra te Leeuwarden. "Ik kan u zeggen, dat ik hier in de vijftiger jaren al kwam, toen er nog een kruidenierswinkel van de heer K. Breeuwsma ge vestigd was. In 1971 begon een Spanjaard, die gehuwd was met een Leeuwarder scho ne, hier een Spaans restaurant, maar dat liep stuk, mede door dat men toen juist de Tuinen begon op te knappen. Daarna heeft de heer Fré Vos het pand ingericht als een café met de naam "Het Vossehol". Tot vorig jaar was dit een bekend café. De heer Vos heeft de zaak toen aan de kant gedaan. Nu is er echter weer een koffiebar in gevestigd met de naam "Las Palmas". "Bij Frékie Vos" zo voegde de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden daar aan toe, "kon je koffie en gebak en een glaasje fris bestellen. Frékie, zoals ik hem al jaren ken, heeft het pand, alweer een tijdje ge leden, verlaten." De heer A. J. Pietersen te Tiet- jerk tenslotte schreef ons het volgende: "Een goede belich ting op het object is voor een fotograaf erg belangrijk. De zon is een bij uitstek natuurlijke lichtbron en dat is ook hier weer mooi meegenomen. Het is tevens een eerste aanwij zing. Het huis wordt kennelijk langdurig belicht, immers de huisvrouw of -man heeft na le zing, z'n L.C. ter bescherming tussen de bloemen en de ruiten aangebracht. En dat helpt, de bloemen groen en de krant bruin-geel. Een tweede aanwijzing was het bordje "Koffieshop". Op grond van eerdergenoemde lichtval vielen Doelesteeg en de Grote Hoogstraat af. Maar "op 'e Tunen" NZ daar was het raak. Onder de nrs. 31 en 33 behoort dit oude pand waarin een koffieshop met de exoti sche naam Las Palmas. Voor waar een zonnig beeld com pleet met sterretje. Van de historie van het huis weet ik helemaal niets. Ik vraag me af of de twee bovenste ra men later zijn aangebracht. Het ene muuranker moest daarvoor onder een hoek worden beves tigd. Wellicht doen de echte ouwe Leewadders dat even uit de doeken." Dat laatste is dus, helaas, niet gebeurd, zodat we nu toeko men aan het bekendmaken van de prijswinnaar. Of beter ge zegd winnares, want het was mevrouw C. J. Langbroek- Knop, Voorstreek 58 te Leeu warden. Zij krijgt het uitgeloof de fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." thuisge stuurd. COPHII voor Leeuwarden en de wijde wereld erom heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 3