REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 'T KLEINE KRANTSJE W-U VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 vv.v...,. De pol. dr. Van der Heide rapporteert, dat Jeltje Smit, oud 7 jaren, wonende Achter de Hoven, in de Sint Ja- cobsstraat aan het touwspringen zijnde viel, juist toen de omnibus van het hötel Phoenix in haar onmiddellijke na bijheid was. Zij geraakte onder het paard, hoewel de koetsier zoo goed mogelijk inhield en werd door een voorbijganger vanonder het paard getrokken. Het kind heeft geen letsel bekomen. Vrouw Van der Zwaan, wonende Noordvliet, klaagt over hare buurvrouw Klaassen, die haar heeft uitgescholden. Tengevolge eener door Folkert Douwes Boersma, schip per, gedomicileerd te Lioessens, maar meestal met zijn schip alhier liggend aan de Nieuweweg, gedane aangifte van de vermissing eener nieuwe handkar, die op de wal bij zijn schip had gestaan, is een onderzoek ingesteld en gebleken, dat dezelve eenige dagen geleden is gestolen en op een boelgoed te Garijp verkocht door Johannes van der Veen, oud 34 jaar, koopman, wonende alhier in de Heerestraat. Verloren door de korporaal Wetting, alhier in garnizoen, een plattegrond van Leeuwarden. Een 4 jarig zoontje van Hendrik Vernee, wonende Wis- sesstraat, is spelende aan de Voorstreek te water geval len, doch terstond gered door Anne Roorda, wonende Droevendal, bediende bij T. Postma in de "Bazaar", die gekleed te water sprong en het kind zoo in een praam heeft geholpen. Door de politiedienaar T. Stevan aan de wacht gebracht Pieter Jelles K, oud 43 jaren, scheepsjager, geboren en wonende te Birdaard, die in beschonken toestand met een paard op de Druifstreek liep. In bewaring gesteld; het paard is bij Fransen op stal gebracht. Door den arbeider Hendrik Velkers aan de wacht ge bracht een kalfsvel, dat onbeheerd op de Nieuwestad lag. Kennisgegeven door Johannes Pietersma, wonende in de Schrans, dat hij sedert gisterenmorgen zijn zwarte hond vermist, die naar hij vermoedt, gisteren op de markt is verkocht geworden. Vrije overtocht verleend aan Tamme Nuiver, venter in postpapier, die gaarne naar Amsterdam wilde om aldaar werk te zoeken en geen geld had om de reis te bekosti gen. Door de politiedienaar Ynia aan de wacht gebracht Siebe van Dijk, oud 18 jaren, geboren en wonende alhier in de Amelandsstraat en Petrus Dekker, oud 17 jaar, geboren en wonende alhier in de Blokhuissteeg, beiden werk zaam op de Stroocartonfabriek, die de hond van Johan nes Pietersma hebben verkocht aan Wouter Kalverboer, wonende in het Sint Jobs leen. Andries van der Veen, timmerman, wonende Oldegali- leën, klaagt gebeten te zijn door een hond, welke hij vermoedt dat hij bij de Cavallerie thuisbehoort. Uit het dezerzijds ingestelde onderzoek is gebleken, dat deze hond geen bekenden eigenaar heeft en is daarom last gegeven om dezelve op te vangen. De politiedienaar Tamboer rapporteert, dat een 4 jarig zoontje van Stoelwinder, wonende Blokhuissteeg, spe lende aan de Nieuweweg te water is geraakt, doch on middellijk is gered door den telegrambesteller Kaverla en den barbier Steenhouwer. Het kind heeft geen letsel be komen. L. van Dijk, slager, wonende Nieuweburen, klaagt dat zoo juist bij hem een glasruit is verbrijzeld door zekeren Doorenbosch, wonende Breedeplaats. (1889) VAKANTIEONTSPANNING In het vorige Kleine Krantsje stond het lied van de Vakantie ontspanning afgedrukt. Volgens mij ontbrak daaraan het vierde couplet. Dat luidde aldus: „Zo vullen wij de vrije tijd En den ken steeds aan vrolijkheid Komt dan straks weer septem ber aan Dan zal het leren be tergaan." Sittard J. Brantsma JUFFERSREEDSJE Ik lees 't Kleine Krantsje erg graag en trouw. Geboren op de Hollanderdijk woonden we later aan de Badweg, toen nog het Juffersreedsje genoemd. Eerst achter de stroopfabriek en later aan de Badweg zelf naast Blanksma. We moesten toen nog door het land naar het dorp lopen om op school te ko men. Op Nieuwjaarsdag stonden wij als kinderen bij het bruggetje bij het kerkhof. Daar was toen nog een hekje op en dat deden we open als er iemand aan kwam. Die wensten we dan een Gelukkig Nieuwjaar, waar na je vaak een halve of een hele cent kreeg en soms zelfs een halve stuiver. Van de familie Blanksma moch ten we op Sinterklaasavond al tijd een schaaltje lekkers halen - dat kregen we dan zoge naamd van Sinterklaas. Soms vroegen en kregen we van Blanksma zelf gewoon wat stroop in onze hand. Heerlijk vonden we dat. Toen we klein waren speelden we ook wel bij de familie Rinze- ma, ook aan de Badweg. Hun dochtertje is toen in het water gevallen en verdronken. Nooit vergeet je zoiets, ook al is het dan alweer zestig jaar geleden. Later is het nog familie van ons geworden. Mijn oudste broer en zuster zijn beiden met een Rin- zema getrouwd. De laatste maand zijn ze allebei overle den. Amsterdam Mevr. G. Roosdorp-v. d. Bos MARCUS-AAL Als kleinzoon van Marcus-Aal kom ik nog even terug op het Ingezonden stuk, dat de heer J. Th. de Jong in een vorig Kleine Krantsje over mijn grootouders schreef. Mijn grootvader, die ze ook wel Dove Marcus noemden, vanwe ge zijn slechte gehoor, heette Marcus Lageveen en was als een schipperszoon geboren in 1845 in Gorredijk. Hij trouwde met Aaltje Postma, die een jaar jonger was. In 1875 vestigden zij zich in Leeuwarden, waar Marcus de kost verdiende met het ontla den van schepen, voor hij met het verhuren van bootjes be gon. In mijn herinnering zijn mijn grootouders blijven voort leven als lieve mensen, die am per de kost konden verdienen, maar die zich zonder steun toch steeds hebben gered. Zij kregen drie kinderen, een zoon en twee dochters, gebo ren in 1873, 1875 en 1884. De zoon, Ate, ging op jonge leeftijd naar Rotterdam en werd va rensgezel. Hij heeft een heel avontuurlijk leven geleid en hij bevoer alle oceanen. In de eer ste wereldoorlog werden twee schepen, waarop hij voer, door de Duitsers getorpedeerd. De jongste dochter van Mar cus-Aal was mijn moeder; zij trouwde met een Riemersma, die in de bouwwereld zat. Borne Jelte Riemersma die nog niet meer dan twee penningmeesters hebben ge had. Eenendertig om twee! Leeuwarden HARDLOPEN J. Swart M.K.V. 60 JAAR Het meest opvallende in het verhaal in 't Kleine Krantsje over de jubilerende voetbalver eniging M.K.V. vond ik de ver melding dat deze vereniging zestig jaar liefst eenendertig penningmeesters heeft gehad. Je zou zo zeggen, hoe kan dat nou? Dan blijven de penning meesters daar gemiddeld nog geen twee jaar in functie. Ik ken verenigingen, die ook al vijftig of zestig jaar bestaan en Jaap Valk of Jaap Brouwer, over wie in het laatste Kleine Krantsje werd geschreven, was een heel goede bekende van mij. Hij heeft mij ook geïnspi reerd om aan hardlopen te doen. Hij kwam eens op het schoolterrein van de Emma- school in de Willem Sprenger- straat en vroeg toen sparring partners. Hij kreeg toen een groepje zo gek om mee te doen en daar was ik ook bij. Jaap was wat je noemt een sjouwer met het hardlopen en hij stond in die tijd steeds op de tweede plaats achter GradusCastelein. Hij zei ons, dat we mee moes ten doen aan een loop door Huizum en daarin werd ik zes de. Later maakte ik nog eens met een Luwe Castelein de af spraak om Jaap Brouwer er in Bolsward af te lopen, maar dat lukte me niet, omdat ik een slow starter was en toen steken in mijn zij kreeg. Leeuwarden Jac. Bakker

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 15