'T KLEINE KEANTSJE DE BREEDSTRAAT MET EEN BLIK OP NIEUWEBUREN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De laatste opgave van onze fotoprijsvraag is weer vrij moeilijk geweest, wat we konden opmaken uit het aantal binnengekomen inzendingen en het daarbij gele verde commentaar. Maar de lezers, die met een oplossing kwamen zaten in ieder geval allen op het goede spoor: zij ontdekten inderdaad, dat onze fotograaf voor het maken van de opgave in de Breedstraat had gestaan met het gezicht naar de Nieuweburen. "Al wandelend door de stad op zoek naar de omgeving waar deze foto was genomen, zo schreef ons de heer A. J. Pie- tersen te Tytsjerk, "zocht ik aanvankelijk naar een zebra pad. Immers, de zwartwitte paal, zichtbaar op de foto, duidt op de aanwezigheid van zo'n oversteekplaats. Dat er nog een huis links naast het achterste pand moest staan, bleek nog net uit uw foto en aan de bouw van de wonin gen te zien moest 't wel in de binnenstad zijn. Tijdens de voorverkenning thuis kon ik mij maar niet een derge lijk gesitueerd zebrapad voor de geest halen. Kwam dit straatje misschien uit op de Kelders of de Voorstreek? Ik kon ook geen gracht ontdek ken. Dan maar lopend op zoek. En ja, in de Breedstraat was 't raak. Uitzicht op de Nieuwebu ren met op de achtergrond de zaak van gebr. v. d. Beek (Nieuweburen 115). Tot mijn verrassing was 't geen zebrapaal, maar een zuil voor een parkeerautomaat. Achteraf bekeken niet zo goochem want er staat een auto geparkeerd. Maar ja, zo is 't leven van een eenvoudig speurder naar "Lee- wadders, waar is dit". "Het is voor mij "de hoogste tijd" om weer eens een blijk van geïnteresseerd-zijn in "ons" Kleine Krantsje te geven" berichtte ons de heer K. R. Douma uit Leeuwarden. "Wat is dan het meest voor de hand liggend? Om dat door middel van het inzenden van de oplos sing van de (zeer gewaardeer de!) fotoprijsvraag te doen. BEGRIJPELIJK Voor een van de oudere stads bewoners (sinds 1928) is dat m.i. ook wel begrijpelijk, te meer daar ik mijn loopbaan (in 1934) begon door als jongste bediende door de hele stad te fietsen voor het bezorgen van zakenbrieven. Daardoor is mis schien ook mijn liefde voor de binnenstad (c.q. voor het be houd van de karakteristiek daarvan) te verklaren. Gelukkig is er de laatste jaren heel wat aan restauratie van het oude stadsdeel gedaan. Ik prijs mij wel heel erg gelukkig, dat een reeds lang gekoesterde wens - wonen in de binnenstad - in tussen voor mij in vervulling is gegaan. Nu de puzzel zelf. Voor de ca tegorie "oudere Leeuwarders" niet moeilijk, dacht ik. De straat waarin zo veel van onze ne ringdoende Joodse stadgeno ten hun zaken hadden, tot een niets ontziende bezetter in de bange oorlogsjaren daaraan een einde maakte. Velen van hen heb ik persoonlijk gekend uit hoofde van mijn werk bij de Kamer van Koophandel. Daar om wordt de reportage "Vijftien jaar Joods leven in Leeuwar den 1930-1945" dan ook zeer door mij gewaardeerd, ik lees 't Krantje trouwens toch van A tot Z hoor. Het is dus de Breedstraat met als eerste pand rechts nummer 56 (onderaan is zichtbaar een op de muur bevestigde buis). Het aanzicht is op pand Nieu weburen 115 van Van der Beek. De foto bevat een hele serie gemakkelijk te herkennen af beeldingen. Een hele rij Leeu wadder "Rotterdammers"-paal- tjes. Verder de verlichting en de "blokband" paal van de par keerautomaat. De fraaie gevels en de daken maakten voor mij een vergissing onmogelijk. Ho pende dat het u gegeven mag zijn nog vele malen deze ru briek te kunnen verzorgen ein dig ik deze ontboezeming met de hartelijke groeten en de al lerbeste wensen." Tot zover de heer Douma met dank voor de hartelijke woor den van waardering. "Toen ik de foto van de nieuwe foto bekeek dacht ik bij de eer ste oogopslag aan het pand Grote Hoogstraat - Heer Ivo- straatje" aldus de heer R. Poel stra te Leeuwarden. "Maar het andere hoekpand aan het eind van de straat zou dan de firma Bergsma uit de Kleine Kerk straat moeten zijn en omdat er geen etalages te zien waren zat ik dus fout. Verder nagedacht kwam ik in de richting Nieuweburen en toen zat ik goed. Voor de ze kerheid ben ik toch nog even gaan zien en ja het was goed. Het is n.l. vanaf de Put, komen de het laatste gedeelte van de Breedstraat met als eerste pand aan de rechterkant nog altijd Slagerij Damhuis. Vroeger zat in het daarnaast gelegen pand de Vetsmelterij van Jelle- ma en daarnaast Schaafs Vis handel. Deze adverteerde steeds met z'n collega De Bruin's Vishandel uit de Slot makerstraat. Naast Vishandel Schaaf woon de Van der Vegt, rijwielhande laar en op de hoek zat Zijlstra's Slagerij met ingang Nieuwebu ren. Het pand op de achter grond is dat van Van der Beeks Loodgietersbedrijf. De zwart-wit paal is van de parkeerauto maat. Een mooi oud stukje herinne ringen, maar niet meer met die gezellige sfeer. Wat vroeger een verzamelpunt was voor mensen vooral op de zaterdag is tegenwoordig een verzamel- plaats van blik. Jammer, maar helaas de waarheid." Ook de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden schreef over de slager Zijlstra op de hoek van de Nieuweburen. "Op vrijdag ging de baas naar de veemarkt op klompkes en met de stofjas aan. Verder had je dan Jelle- ma, de vetkoopman. Aan de Nieuweburen woonde nóg een vetkoopman, een Reindorp en verder was hier een paarden- slagerij van Nauta en natuurlijk Zalen Schaaf. Nog verder sla ger Hessel de Wilde en ook nog Damhuis, waar ik zestig jaar geleden heb gewerkt. Aan de andere kant van de straat woonde Gerrit de Wilde en ook Van der Kaars, een echte Joodse slager. Nog verder had je Efdé, die verkocht bevroren vlees en heel veel gesmolten vet. Ook was er nog slager Van der Duim en op de hoek van de Nieuweburen en de Breedstraat zat nog Van der Schel. Dit was dus wel een heel bekend hoek je voor mij." Nu de prijswinnaar. Dat werd de heer Wim Postma, Plane- tenlaan 35 in Spijkenisse, die ons o.a. schreef: "Ik heb de straat nog wel in de fleur ge kend voor de oorlog met veel joodse winkeliers!" "Hij krijgt het uitgeloofde foto boekje Leeuwarden, ach ja, zo was het.."toegestuurd. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 3