Jou hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 DETUINEN Naar aanleiding van uw artikel in het laatste ,,'t Kleine Krants- je", betreffende het huis aan de Tuinen nummer 31 en 33, kan ik u het volgende meedelen. In het laatst van de vorige eeuw woonde op nummer 33 mijn grootvader H. A. v. d. Zee. Hij had daar een schildersbe drijf. Mijn vader, IJ. K. v. d. Zee, be trok later het pand nummer 31 en had daar een zaak in uur werken annex goud en zilver werk. Omstreeks 1914 kocht mijn vader het pand ernaast, dus nummer 29, toentertijd een herenhuis van de heer Peter son. Hij heeft daar gewoond tot 1935. Op nummer 31 kwam de heer Martin de Boer te wonen. Die had een sigarenzaakje en ver huisde later naar de overzijde yan de Tuinen waar hij een glashandel kreeg. Op nummer 33 woonde Koor- ens met een groentezaak. Die heeft daar ook jaren lang ge woond. Op nummer 35, waar op de te kening nog de naam Steeman is te zien, een schoenenzaak, was vroeger een filiaal van De Jong van "Het Nieuwste", een herenmodezaak. Leeuwarden A. v. d. Zee FAMILIE DE KADT Steeds weer moet ik naar de foto kijken van die vrolijk la chende kinderen De Kadt, die gepubliceerd is bij uw laatste verhaal over het Joodse leven in de jaren 1930 - 1945. Pauli na en Esther zaten evenals m'n zusje en ik op school 13. Ik kan me nog herinneren dat Esther en ik eens samen gezellig bab belend uit school naar huis lie pen. Ze was een heel vrolijk meisje. Toen ik als tienjarige in het Di- aconessenziekenhuis kwam te liggen, vertelde mijn vader op een dag dat de familie De Kadt zich had vergast. Dat machtelo ze gevoel vergeet je nooit. Herinneringen aan de panden aan de Tuinen De familie woonde in de Willem Lodewijkstraat en waarschijnlijk is daar ook die foto gemaakt, 's Winters schaatsten we op de sloot die langs de spoorbaan lag en 's zomers speelden we op het grasveld. De geit op deze foto moet wel onze Willy zijn. Op een vrijdag kwam mijn vader thuis met een klein geitje. Mijn moeder mop peren; "wat moeten wij nu met een geit! "Wij vonden het prachtig natuurlijk. Omdat onze tuin het beestje weinig te bie den had, brachten wij Willy met mooi weer naar de Willem Lo dewijkstraat. In de namiddag werd ze dan weer opgehaald en als we haar vanuit de verte riepen, dan kwam de kop om hoog en mekkerde ze. Ik kan me voorstellen dat ook de kinderen De Kadt plezier aan Willy hadden, gezien deze foto. Schoonhoven Rity Wibbens WAALSE KERK In uw laatste nummer stond op de voorpagina een foto van de Waalse kerk. Maar als ik een oude tekening neem van 1605 is het voor mij toch niet gemak kelijk te raden, waar de foto graaf eigenlijk stond. Leusden Pater W. M. Brada De fotograaf stond in de Kleine Hoogstraat, niet ver van de hoek van de Grote Kerkstraat af. Hij fotogra feerde dus een fragment van de westelijke zijmuur van de Waalse Kerk, die, zoals u zult weten, aan de Grote Kerkstraat staat. Red.'t KI. Kr. BIJ MENALDA Als jong broekje kwam onder getekende in november 1945 in dienst bij de Wijnkoperij A. Me- nalda en Zonen in de Grote Kerkstraat. Mijn vader had in z'n militaire diensttijd ene Jan aangenomen moest ik op een vel papier schrijven: "Het is vandaag mooi weer". Vanaf die tijd is de zon voor mij blijven schijnen, want ik werd direkt aangenomen als jongste be diende. Ik was toen zestien jaar. Je begon 's morgens om 8 uur tot 12 en van 1.30 tot 6 uur. Dat ging zo door van maandag tot en met zaterdag. Om wat bij te leren moest je naar de handelsavondschool aan de Wissesdwinger. Maan dag en dinsdag, donderdag en vrijdag van zes tot negen. Je mocht dan om kwart voor zes weggaan van kantoor, maar moest nog wel even de post wegbrengen en onderweg snel even een boterham opeten. Je kwam dan om negen uur uit school en dan lopende naar de Bosboomstraat in Huizum waar wij woonden. Daarna het huis werk maken voor de volgende dag. Op zaterdag moest je kwitan ties lopen van tien tot een. Je kreeg dan een tas mee met honderd gulden aan wisselgeld en je liep vaak van de ene kant naar de andere kant van de stad. Soms had je ook een ge makkelijke route en had je al leen hotels in de binnenstad. Ook al regende het pijpestelen het ging allemaal gewoon door. Ja, dan is er nu wel het een en ander veranderd. We zaten er met z'n vieren op het kantoor. Er waren toen drie zaken. Menalda in Leeuwar de Jong leren kennen en die was prokuratiehouder bij de ze wijnhandel. Voor ik werd den, de Wijnimport S. Sissingh in Amsterdam en de Wijnkoo- perij H. J. Sissing in Groningen. Ook hadden we toen al overge nomen de fa. Rooswinkel aan de Nieuwestad te Leeuwarden. Het was al met al toch wel een gezellige tijd, want er was na de oorlog veel vraag naar wijn en drank. We hadden de klan ten door heel Nederland. Als je zaterdagsmorgens langs de Singel in Amsterdam kwam, stonden daar een twaalftal scooters, iedere vertegenwoor diger had er een, die later ver vangen werden door auto's. Ik heb de tijd meegemaakt dat er met elkaar zo'n vijftig man per- soneel werkte. De direkteur woonde in een grote villa te Bloemendaal. We hebben ook diverse personeelsfeestjes ge had en dat was allemaal heel royaal opgezet. Ik ben er zo'n vijf en twintig jaar geweest en heb het gehele vak meege maakt. Groningen H. Witteveen TINUS MET DE TASSEN In het vorige Kleine Krantsje las ik het verhaal over Tinus- met-de-tassen. Ik heb deze in teressante figuur al verscheide ne malen over de Tesselschadestraat zien lopen in de richting van de Friesland hal. Dan bracht hij eerst de zwaar ste tas een meter of twintig vooruit, liep terug om de ande re tassen op te halen en bracht die een veertig meter vooruit. Dit herhaalde zich telkens, zo dat hij de afstand niet eenmaal, maar tweemaal aflegde. Een vriend van mij, die medelij den met hem had ('die arme man sjouwt zich uit elkaar', zei hij), heeft hem eens een lift n Makelaardij alnds 1896 Leeuwarden - Drachten aangeboden met de auto. Maar dat werd geweigerd. Ja, nog mooier, hij werd gewoon afge snauwd als beloning voor zijn vriendelijkheid. Leeuwarden G. de Vries Tinus-met-de-tassen legt met het door U gesigna leerde systeem niet twee maal, maar driemaal de afstand af! Wanneer hij eerst de zwaarste tas veertig meter vervoert, dan moet hij ook weer veertig meter terug lopen om de kleinere tassen op te pik ken. Vervolgens moet hij weer veertig meter afleg gen om alle tassen bij el kaar te krijgen. Om met al zijn bagage veertig meter vooruit te komen moet hij dus driemaal veertig is honderdtwintig meter afleggen. Voor een oude man als hij (vijf-of zesenzeventig) is het op die manier een hele on derneming vanuit de bin nenstad bij de Frieslandhal te komen. Red. 'tKI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 4