Juwelier Joh. Copini Wirdumerdljk 24 Leeuwarden klaas houwen LEEUWARDENS OUDSTE VROUWEN 'T KLEINE KRANTSJE Al 105 jaar genieten wij uw vertrouwen ONZE FOTOPRIJSVRAAG 't KLEINE KRANTSJE FELICITEERT naauw 15 teeuwarden tel. 058-131031 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 31 de Leeuwarder Korfbalclub Fri- so met het vijf en zeventig jarig bestaan, waarvoor de festivitei ten alweer een paar maanden achter ons liggen. Friso is de oudste nog bestaande specifie ke korfbalclub in Friesland. De vereniging werd op de 22ste mei 1914 opgericht in de lunch room van Kessler aan de west zijde van de Wirdumerdijk. Een van de oprichtsters, mevrouw Wilhelmina Disselkoen-Brada, nog maar kort geleden overle den, haalt in het gedenkboek, dat Friso bij dit jubileum heeft uitgegeven, herinneringen op aan de eerste jaren van haar vereniging. "Ik was toen vijftien. Wij woon den in de Kleine Kerkstraat. Uniformen voor verplegend person- Bakkers-en koksWedmg. Overalls, werkbroeken, stofjassen enz. Tevens speciaalzaak inspiikerbroeken en vrijetijdskleding Mijn ouders hadden daar een slagerij. Wij waren eigenlijk een clubje van jongens en meisjes en wilden aan sport doen. Wij hadden over korfbal gelezen en zeiden tegen elkaar 'goh, laten we ook een vereniging oprich ten'. We gingen direct korfbal len na de oprichting. We speel den echt voor ons plezier en in het begin deden we maar wat. De gezelligheid stond voorop. Dat is ook heel lang zo geble ven. Klaas Heidoorn was de eerste voorzitter. Ik zat erg op de penning en werd dus pen ningmeester. We hadden bij ons op de stoep vaak vergade ring. Ik mocht dan niet weg, want ik had eigenlijk geen tijd. Ik was de oudste dochter, hielp in de zaak en in het huishou den." Friso was overigens niet de eerste vereniging in Leeuwar den die de korfbalsport beoe fende; bij de oprichting was de sport al een aantal jaren in de stad bekend. In het zeer le zenswaardige gedenkboek, net al genoemd, is een overzicht van de bestuursleden opgeno men, dat keurig aangeeft, wie voor de vereniging in al die ja ren van bijzondere betekenis zijn geweest. Laten we er een paar namen uit overnemen. R. Hofstra, die lange tijd voorzitter, maar die ook secretaris en penning meester is geweest; J. Jelsma, praeses van 1961 tot en met 1979; H. de Vries, secretaris van 1947 tot en met 1957; H. Wiegersma, penningmeester van 1967 tot en met 1983; G. Keunirig, voorzitter van 1982 af en K. Kikstra, penningmeester vanaf 1984. Maar ook vele anderen hebben natuurlijk op het clubleven van Friso een stempel gedrukt. Dank zij hen allen kwam deze gezonde vereniging tot grote bloei. De uitslag van onze Fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit" van het septembernummer volgt, tegelijk met de uitslag van de prijs vraag uit dit jubileumnummer, in de uitgave van 't Kleine Krantsje van november. Een van de oudste ingezete nen, die de stad Leeuwarden heeft gehad, was Leentie de Lange-Claases; zij overleed in 1780 in het Diaconiehuis aan de Grote Kerkstraat op de leef tijd van ruim honderd en vijf jaar. Leentie kwam kennelijk uit een sterk geslacht. Een jaar eerder was haar jongere broer tje Fokke Claases overleden en die werd vijfennegentig; ook dat was voor die tijd al een toren hoge leeftijd - de meeste men sen werden toen nog geen veertig jaar oud. "Eergisteravond ongeveer Ze ven Uur" aldus berichtte de krant van die dagen, "is alhier overleden Leentie Claases, Wed. wijlen Anthoni de Lange, zijnde geboren den 24 Augusti 1676 en dus in den Ouderom van 105 Jaaren, 1 Maand en 1 Dag, zijnde tot het laatste van haar Leven bij haar verstand geweest; zij heeft gezien 10 kinderen en 50 kindskinderen en kindskindskinderen; zedert ongeveer drie Jaaren heeft haar gezigt merkelijk afge- noomen, zoodat ze genoeg zaam blind was; in den Jaare 1759, wanneer het Diaconie huis opgericht wierde is zij meede daarin gebragt, en was dus een van de eerste inwoon- ders, doen ter tijd was zij hard- hoorig, dog nu geheel doof". Het Diaconiehuis, dat wel wat trots was op een bewoonster van een zo spectaculaire leef tijd, wilde haar een bijzondere laatste eer bewijzen en daarom werd de overleden Leentie niet, zoals gebruikelijk was, door acht, maar door twaalf dragers naar het kerkhof gebracht. Bo vendien volgden alle regenten en alle regentessen de baar en ook dat was een eer, die nie mand anders te beurt mocht vallen. Het was op het Oldehoofster kerkhof, dat Leentie de Lange haar laatste rustplaats vond en omdat het graf zich bij wijze van spreken slechts op een steenworp afstand van het Dia coniehuis bevond, besloot men een flinke omweg te maken om er te komen. Zo trok de stoet door de Bollemanssteeg en de Nieuwesteeg naar de brede kant van de Nieuwestad en vandaar door de Kleine Kerk straat naar het kerkhof bij de Oldehove. Na afloop van de begrafenis was er nog een passende bij eenkomst in het Diaconiehuis, waar een van Leentie's zestig nakomelingen bedankte voor de goede zorgen, die dit huis aan Leentie had besteed. Daar na rookten de "broeders" van het huis een pijp tabak en de "zusteren" dronken een kopje thee - ook kwam er nog een glaasje wijn op tafel, dat met "koekjes en krakelingen vol gens het burgerlijk gebruik werd geconsumeerd". Was Leentie Claases met haar honderd en vijf jaar dus een van Leeuwardens oudste inge zetenen, nog veel ouder werd Johanna van de Breuckele, die de zeldzame leeftijd bereikte van honderd en vijftien jaar Deze Leeuwarder vrouw werd geboren in 1685 en zij overleed in 1800. Zodat van haar kan worden gezegd, dat zij in drie eeuwen heeft geleefd, in de ze ventiende, de achttiende en in de negentiende eeuw. En dat was een bijzonderheid, die wel nooit eerder en nooit later zal zijn voorgekomen. Al thans niet bij ons, want dan wisten we het wel. Een respectabele leeftijd bereikte ook de Leeuwarder mevrouw Grietje van Heerewaarden. Zij overleed in 1927 op de leeftijd van honderd en drie jaar. Het oude Leeuwarden, dat verdween Het begin van het vroegere Kalverdijkje met rechts de boerderij, waarin tientallen jaren de familie Tijsma heeft gewoond. Links zien we de watertoren zich verschuilen achtereen boom.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 31