'T KLEINE KRAHTSJE MENEER LEEUWARDEN MENEER LEEUWARDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN "Wil meneer Leeuwarden zich melden?" Die oproep plaatsten wij in het augustusnummer van ons Kleine Krantsje, toen wij ons afvroegen of de geslachts naam Leeuwarden of Van Leeuwarden nog wel voorkomt in ons land. Aanleiding tot die vraag was het herlezen van het in 1964 uitgegeven boek "Am sterdam, je hebt een zoute smaak", waarin de schrijver, de intussen overleden Meyer Sluy- zer, een meneer Leeuwarden ten tonele voert. In een verhaal over de vooroor logse Houtkopersdwarsstraat, ofwel de Vissteeg, midden in de Amsterdamse Jodenbuurt, zegt Meyer Sluyzer het volgen de: "Aan de huizenkant, waar Hen drik Jansen zijn nering drijft, staat in een donkere kelder, bij manden vol vis, Móossie Kanes en als ze in haar woning in de Breestraat niet te veel om han den heeft, komt Hitsie, zijn vrouw, in de zaak helpen. Bo ven de kelder is de kruideniers winkel van meneer Leeuwar den. Hij is nogal bijziende, en zelfs de bril met vuurtoren-len zen kan hem nauwelijks hel pen, wanneer hij met het ou derwetse ronde kaasmes een half ons jonge komijne afsnijdt. Als hij met zijn zwakke ogen boven op de kaas de klanten helpt, zog iemand zijn hele win kel kunnen leegstelen. Maar wie zal deze weldoener van vele arme mensen in de buurt te kort doen? De brutaalste pik kers staan gedwee voor de toonbank te darren, totdat hij zijn ogen uit de onmiddellijke omgeving van de homp vlooi- enkaas heeft verwijderd. Meest gevraagde en verkochte artikel in de winkel is een halve galle met natuurboter en een flinke homp meikaas ertussen. Prijs: vijfcenten gelds." Uit dit verhaal van Meyer Sluy zer blijkt dus, dat er ooit men sen met de familienaam Leeu warden (of Van Leeuwarden) zijn geweest. Maar of er nu nog mensen zijn met die voor ons, Leeuwarders, zo interessante naam? Dat vroegen wij ons dus af en vandaar onze oproep of de een of andere meneer (of mevrouw) Leeuwarden zich zou willen melden. Wel, we moeten nu, tot onze spijt, berichten, dat dit niet, of althans nog niet is gebeurd, maar wij kregen van zoveel kanten zovele reacties op ons verzoek, dat wij er nu graag nog eens even op terugkomen. Tal van lezers en lezeressen van onze krant hebben ons ge schreven of gebeld met de me dedeling, dat de bekende zan ger Johnny Lion Leeuwarden of Van Leeuwarden heet. Hoewel we er erg ons best voor heb ben gedaan zijn we er nog niet in geslaagd de woon- en ver blijfplaats van deze meneer (Van) Leeuwarden, alias John ny Lion te achterhalen. Wij hadden hem graag willen vra gen of zijn voorgeslacht in de mannelijke lijn inderdaad aan wijsbaar uit Leeuwarden afkom stig is - dat moet natuurlijk wel zo zijn. De heer H. Rijpstra te Amers foort was zo vriendelijk ons at tent te maken op het bestaan van twee heren, respectievelijk uit Leusden en uit Amersfoort, die beiden Van Leeuwarden zouden heten. Maar helaas, toen wij ze belden, bleek hun werkelijke naam Van Leeu waarden te zijn, met tweemaal een a dus. Op die naam, nog veel voorkomend in Nederland, komen wij aanstonds nog te rug. De heer J. de Vries te Leeu warden berichtte ons, dat hij in april 1943 als gevangene van de Duitsers van hier werd over gebracht naar het concentratie kamp Vught. Daar circuleerden, aldus de heer De Vries, veel geruchten en zo kon het ge beuren, dat hij enkele dagen la ter door medegevangenen ge vraagd werd te verschijnen bij de afscheiding tussen zijn kamp en dat van de Joodse gevangenen. Daar bleek, aan de andere kant van het prikkeldraad, een Jood se man te staan, die aan de heer De Vries de vraag stelde: "Tragen Sie die Name Leeu warden?" - heet U Leeuwar den? "Nein" antwoordde de heer De Vries, "aber ich kom- me aus der Stadt Leeuwarden" - ik kom uit de stad Leeuwar den. "Ach schade", reageerde die man toen, "meine Name ist Leeuwarden" - ik heet Leeu warden. "Enkele dagen na die ontmoe ting" zo schreef de heer De Vries ons, vertrok er een trans port Joden uit het kamp en ik heb hem niet weergezien." Een mevrouw De Vries, ook uit Leeuwarden, belde ons op om te vertellen, dat zij voor de oor log in Wenen een Oostenrijker heeft ontmoet, een Jood, met de naam Leeuwarden. Ver na de oorlog ontmoette zij in het Joodse deel van Londen een oorspronkelijk Duitse Jood, die ook Leeuwarden heette. Deze man was met grote moei te uit Duitsland gevlucht en had zich tot Engelsman laten natu raliseren. Uit deze ervaringen van de heer en mevrouw De Vries blijkt dus, dat de naam Leeu warden en wellicht ook de naam Van Leeuwarden ook in Duitsland en Oostenrijk niet on bekend is geweest. Mevrouw De Vries herinnerde zich ook nog, dat er jaren gele den een verhaal in de krant moet hebben gestaan over de zeer geslaagde carière als dia mantair van een meneer, die Van Leeuwarden heette. Mevrouw S. M. van Geen-Kin dermans te Den Haag schreef ons, dat er in Zeist, aan de Slotlaan, een café is geweest, waarvan de eigenaar Van Leeuwarden heette - die zaak moet na de oorlog nog hebben bestaan. Grappig was het wat de heer Joh. Copini uit Leeuwarden ons vertelde. Hij herinnerde zich een ontmoeting, voor de oor log, tussen een meneer Van Leeuwarden en een meneer Stoop. De heer Van Leeuwar den woonde aan de Stooplaan in Den Haag en de heer Stoop kwam uit Leeuwarden! Julius Stoop, confectieverkoper bij C. en A„ verkocht bij die gelegen heid de heer Van Leeuwarden eenconstuum. De heer Copini zei ons ook voor de oorlog in Bandoeng op Java op een hoofdactecursus voor onderwijzers een Neder lands meisje te hebben ont moet, dat Tineke van Leeuwar den heette. Een vermakelijke situatie herin nerde zich de heer J. van der Woude te Zaandam. 1664 B 1674 1679 1697 Leoverdi.i. Liuwaerd. Liouwerdt. Leevwaerd. Leeuwert. Liiwert. Lieuwerth. Liwert. Kaart ca» ml scnoT.UejcAr| B Kaart van i land. llindel. Alm\ Hulde aani JapiksIII ALTIKG ,Not.(j In], II 111 V cn VII. G ABB Leuwert. Lieuweweerd Lijourt. Lieuwirt. Lewarde. Lewerd. Leeuwerd. Lieuwert. Lieuwird. Liouwirt. Liewerd. Fliewird Licwird. 1710;Ljeeuwert. 1745 Leeij-waer- den. Leuwaerde. 1750,Leu\varten. 3fl V 13 144 HILARIDES tij Fr. Rymkei Schouwburf Ned. V. W Duitschc 845 In zijn Geschiedkundige Beschrijving miwe een lijst met meer dan tweehc $hük Leeuwarden. Ook de namen Leeuwaifeeu

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1989 | | pagina 40