EEN VERRADERLIJKE OPGAVE MÉT TORENTJE 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEIHE KBAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Ja, ja, ja, dit was weer eens een pittige opgave in onze traditionele rubriek "Leeuwadders, waar is dit". Een klein spits torentje, uitstekend boven een moeilijk herkenbare gevelwand. Waar kon dat nou zijn? Heel veel abonnees hebben hun hoofd suf gepiekerd en heel velen ook maakten, ijverig op zoek naar het gefotogra feerde punt, jammerlijk vergeefse expedities door de stad. Sommigen dachten "ergens in de buurt" van de Grote Kerkstraat wel "vet" te zijn, maar kwamen in hun hoopvolle verwachtingen toch weer bedrogen uit: het torentje bleek gewoon niet te vinden te zijn. Maar toch is er nog een verrassend groot aantal goede inzendingen bij ons binnengekomen - het bpwees weer eens, dat er met noeste vlijt en volharding altijd veel te bereiken is pagina 3 Dank zij de televisieuitzending van "Gewest tot Gewest", die in het begin van deze maand aandacht aan 't Kleine Krantsje besteedde en daarbij ook met de "primeur" van de oplossing kwam, zullen de meeste lezers nu wel weten, dat het gefoto grafeerde torentje te vinden is aan het Zuiderplein: duizenden Leeuwarders moeten het ooit hebben gezien, toen zij de Beursbrug passeerden in de richting van de Schrans. Maar er was ditmaal iets heel verraderlijks in het spel. Wij hadden het spitsje gefotogra feerd, terwijl wij ons aan de achterkant van het Zuiderplein bevonden en van die kant af ziet het torentje er heel anders uit; wij hadden in feite de smal le zijkant en niet de veel brede re voorkant laten zien. Daarmee hebben wij velen voor een onoplosbaar probleem ge steld en vermakelijk vonden wij het dan ook een brief te mogen ontvangen van een abonnee, die nog maar kort geleden had bericht, dat hij vrijwel altijd onze zoekplaatjes had weten te vinden. "Ik ken de stad door en door" zo berichtte hij ons toen. Maar ditmaal moest de heer W. D. Lijfering te Leeuwarden toe geven, dat wij hem "lelijk te fie- ter" hadden gehad. "Het is niet te vinden" schreef hij ons. "Waarschijnlijk word ik minder; u moest eens weten hoeveel fiets- en denktijd ik hieraan heb besteed; 't is zonde Enfin, slot van 't liedje: het ligt aan mij en niet aan u. Toch een gokje: achterkant huis notaris Koch op de hoek van de Grote Kerk straat en de Beyerstraat." MOEILIJKER "De laatste opgave vond ik een stuk moeilijker dan de vorige", schreef de heer Th. van Ros- sum te Leeuwarden, "maar vol gens mij zelf ben ik er weer goed uitgekomen. Het afge beelde torentje staat op het pand van Zuiderplein 27. Dit pand staat naast de kortgele den gemaakte doorgang naar de parkeergarage De Klande- rij." "Het torentje had ik na veel zoeken al gevonden aan het Zuiderplein, maar ik kon er niet mee uit de voeten, het klopte ergens niet" aldus de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden. "Tot ik dacht: aan de achter kant en daar kon ik het wel mee eens zijn". "Het torentje behoort bij het voormalige brugwachtershuis" berichtten ons de heer en me vrouw Ali en Rommert Talman te Leeuwarden. "Hier is de laatste jaren veel veranderd. De mooie watertoren weg, de Klanderij weg en nu Sip Caste- lein ook al weg. Veel gezellige avonden hebben we hier door gebracht met onze club Dei ning. Zeilersbal, Balmasqué en zovoort vierden wij in deze gelegenheden. Hoeveel men sen zouden er nog zijn van Deining? Laat er eens mensen reageren en vertellen van de feesten, die ze hebben meege maakt". "Voor mij was het deze keer niet moeilijk" schreef ons de heer P. Visser uit Leeuwarden, want wat op de foto staat, daar hebben wij vanuit ons huis vijf tig jaar op uitgezien. Wij woon den in de 3e Klanderijstraat en vanuit ons huis hadden we uit zicht op de huizen van het Zui derplein. Wat we zien is de achterkant van het pand waar jarenlang de Brandstoffen Han delsvereniging was gevestigd. Het torentje was van de brug wachterswoning, waar brug wachter Draaisma in woonde. Het kleine huisje ernaast was berging van het kantoor en daarnaast woonde pliesje Westra; dat huis is nu ver bouwd tot doorgang naar de Parkeergarage. Deze buurt is wel erg veranderd de laatste ja ren. En dan te bedenken, dat hier vroeger honderd en twintig huisjes stonden. Eerst de wa tertoren weg, toen het Keyzers- buurtje en daarna de Klanderij- straten. Het was een gezellige buurt met bewoners van diver se pluimage. Er woonden o.a. de politiemannen Brandsma, Hoekstra en Boonstra. Twee bewoners, die toevallig allebei De Jong heetten, waren bij Stanfries. Verder woonde er een dokter, Bearda Bakker, een schoolmeester, een post ambtenaar en ook spoorman- nen en neringdoenden, zoals Van Dijk en Hoekstra, petro- leumventers, de groenteboer IJlst, en Rekker met zijn kar met huishoudelijke artikelen. KRUIDENIER Als kruidenier was er Bekema, later Van der Veen, die het weer overdroeg aan een Dijk stra. Verder was er nog een winkeltje, waar eerst een slager in zat, toen een klompenhande laar en tenslotte een kruidenier, de familie Land, die er mee op hield, toen er in de Romkes- laan een Cash en Carryzaak kwam." (Vervolg op pag. 6) CÜP WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwesfad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3