hellema 'T KLEINE KRANTSJE-i Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 J&U W. LoadgiterJielof: "Wat geve jou voor'touwe load?' OUDLOAD In het begin van zijn serie over het Joodse leven in Leeuwar den memoreerde de heer Schoustra af en toe een staal tje van echte Joodse humor. Tijdens het lezen hiervan scho ten mij ook twee van deze ver haaltjes te binnen, die ik de le zers van 't Kleine Krantsje niet wil onthouden. Het eerste werd mij verteld door de heer Jielof, die destijds een loodgietersbedrijf in de Heerestraat had. Hij had in de Leeuwarder Courant beursno teringen gelezen van oude me talen en hierin bleek het oud lood genoteerd te staan voor een gulden per kilo. Voor deze prijs wilde de heer Jielof de partij lood, die hij nog had, wel verkopen en dus ging hij naar de firma Cohen aan Camstraburen. Toen ontspon zich het volgende gesprek: "Morgen meneer Cohen." "Morgen Jielof, wat kan 'k voor je doen?" "Ik hef wat oud load sitten, wat kan 'k daarfoor beure?" "Nah, Jielof, omdat jou het bin- ne, vijf en tachtig centen de kilo." "Nee, das vanself veul te min, inne Leeuwadder Krant staat dat het ouwe load een gulden opbrengemut.'' "O ja? Nou, een goeie raad Jielof, kost je niks, verkoop het anne Leeuwadder Krant." Als minister van financiën heb ben we destijds een meneer Lieftinck gehad. Over deze man werden heel wat grapjes verteld. Een van de meest be kende was het verhaal, dat hij eens met iemand opliep en bij een telefooncel gekomen deze man een kwartje te leen vroeg om een vriend op te bellen. De man gaf hem toen twee kwartjes en zei: "Ziezo, nu kun je al je vrienden opbellen Een veel fijner mopje was dat van een Joodse sigarenwinke lier in Amsterdam. Die had een bordje in zijn etalage staan, waarop stond: "Kent u Lief tinck? Wij hebben er tabak van." Hunteburg, BRD Looienga ROOSJE Onlangs las ik dat de bekende Roosje Cohen misschien wel nooit een voet op het grondge bied van Huizum heeft gezet. Daar wil ik even op reageren. Ik heb van juni '48 tot en met juli 1950 gewerkt bij Jamin in de Schrans. In die tijd heb ik Roosje enige malen geholpen. Zij kwam dan met kinderwagen en al de winkel in en kocht een kleinigheid. Nooit heb ik Roosje gezien met zo'n volle wagen, waarmee zij is afgebeeld op het monument, dat nu bij de overweg staat. In die wagen lag altijd een oude lap of een deken. Als ze weër weg was, moest de winkeldeur een half uur open blijven voor de frisse lucht Doorwerth Mevr. P. Hutjens-Korfage VROUW VERMOORD In 't Kleine Krantsje nummer' 548 stond een foto afgedrukt van de Keetbuurt met de me dedeling, dat in het laatste huis jaren geleden een man zijn vrouw heeft vermoord. Mijn vraag is nu: bedoelt u hiermee de moord van een zekere K. in plusminus 1930 of was de door u bedoelde moord later? Het is namelijk zo, dat het huis op de foto lang is bewoond ge weest door de familie Singstra, die een brandstofhandei nad. Tegenover dit huis was een straatje en daar woonde de fa milie K., man, vrouw en twee kinderen. Er naast woonde de familie Visser. Deze huizen za gen uit op de Potmarge. Ik weet dit zo goed, omdat wij toen Achter Tulpenburg woon den. De moord gebeurde tus sen plusminus kwart voor en kwart over een. De vrouw is nog opgehaald met de politie- brancard; dat was een driewie- lerfiets, voortgetrapt door een politieagent. Dokter Uffelie was de politie- dokter en deze was ter plaatse. De heer K. werd geboeid door twee politieagenten wegge voerd. Politiewagens waren er toen nog niet, behalve dan de destijds zo bekende boevenwa- gen, maar deze werd alleen gebruikt voor het overbrengen van gevangenen van de Ge vangenis naar het Gerechtshof. Als het zo uitkwam probeerden wij als kinderen een glimp op te vangen via een deur, welke dan afgesloten werd tussen de wagen en de kelder van het Gerechtsgebouw. De moord is mij steeds bijge bleven, daar ik de vrouw heb boekje van de Christelijke Reci teer Vereniging "O.B.K." van november 1931 woonde er toen in de Breedstraat op num mer 58 een slager Buimer. Die Buimer adverteerde in dat boekje aldus: "Piet!! Ja, Moe? Ga even naar Buimer toe, je weet wel, die slagerij in de Breedstraat no. 58 daar zijn wij er tenminste verzekerd van dat wij 1 e kwaliteit krijgen tegen de laagste prijzen. Vergeet dit niet. Dus naar Buimer. De prijzen van het Rundvleesch zijn als volgt: Bieflappen 60, Magere Lappen 55, Riblappen 50, Mooie lappen 40 en 45 en Ge hakt 40 cent per pond. Versche worst 4 pond 1,-. Aanbeve lend Rund-, Kalfs- en Var kensslagerij B. Buimer, Breed straat 58". Leeuwarden KI Makelaardij alnda 1898 veel succes en tot de volgende 25 jaar. Alberta, Canada Annie van der Wees J. de Vries APEN.. VERRASSING zien liggen voor het schut van de bedstee. Er is toen gebeld bij de slager Kermans, welke toen ook nog gevestigd was naast de Keetbuurt aan Achter Tulpenburg. Wij noemden dat desloat. Leeuwarden R. Poelstra Inderdaad bedoelden wij de door u genoemde moord. Vergissen wij ons niet, dan heeft er ooit in het blad Fen Fryske Groun een foto van de Keetbuurt gestaan, waar bij werd vermeld, dat het door ons bedoelde huisje dat was van de familie K. Dat blad heeft echter een periode gekend, waarin het in de fotobijschriften wemelde van de fouten. Graag nemen wij aan, dat het blad zich ook in dit geval heeft vergist. Red.'t KI. Kr. DUS NAAR BUIMER Onlangs had u een verhaal in 't Kleine Krantsje over slagers in de Breedstraat. Daarin vond ik niet de naam van Buimer. Blij kens een advertentie in een Nog hartelijk gefeliciteerd met het 25-jarig bestaan van 't Klei ne Krantsje; dat is een hele tijd en geweldig, dat het zo'n suc ces heeft. Het leukste van het Jubileum nummer vond ik, dat er een oude schoolfoto van mij en mijn klasgenoten in stond. Ik heb ook diezelfde foto, maar wist de namen niet meer. Wat een verrassing en hartelijk dank. Ik woon sinds 1960 al in Cana da en was toevallig met vakan tie in mijn goeie ouwe landje. Ik heb erg genoten van 't Kleine Krantsje; prachtig, die goeie ouwe tijd - wat hebben we toen een plezier gehad. Graag zou ik eens een reactie willen hebben. Waar zouden de schoolvrienden nu allemaal zijn? Voor 't Kleine Krantsje heel Een tijd geleden schreef 't Klei ne Krantsje over Douwe Meier, die naast ons in de Klokstraat een bloemenwinkel had. Voor zover ik mij kan herinneren was deze Douwe Meier eerst boek houder bij Oostwoud in Frane- ker en begon hij later in de ou derlijke woning een bloemenzaak. Hij was jammer genoeg een dikke zestig jaar te vroeg gebo ren, want hij had, zoals men destijds zei "tegennatuurlijke neigingen". Tegenwoordig is zoiets heel normaal, maar toen was het een handicap. Tegenover Meier, op de hoek van het Torenplein en de Klok straat, woonde de familie Veen- stra, man, vrouw en twee onge trouwde dochters, Pietje en Anna. Veenstra was huisschil der en zijn achterhuis zag uit op hgt plaatsje en de slachterij van de poelier Piet de Jong. (Vervolg op pag. 6) Poelier De Jong: had had es twee apen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4