'T KLEINE KEAHTSJE 'T KLEINE KRANTSJE OP T.V. IN "VAN GEWEST TOT GEWEST" FOTO PRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Nadat verscheidene bladen en radio-omroepen al belangstel ling hadden getoond voor het vijfentwintigjarig jubileum van 't Kleine Krantsje heeft nu ook de televisie aandacht besteed aan het bereiken van deze mijlpaal door "de kleinste krant van Ne derland": in de rubriek "Van Gewest tot Gewest" van woensdag 3 januari vormde 't Kleine Krantsje een van de drie behandelde onderwerpen. De opnamen voor deze televi sieuitzending hadden een maand eerder, op donderdag 7 december, plaatsgevonden en ze hadden de gehele dag in beslag genomen. Daarbij waren er niet alleen opnamen ge maakt op het kantoor van 't Kleine Krantsje aan de Vrede man de Vriesstraat in Leeuwar den, maar ook op de drukkerij, waar op die dag juist het de cembernummer werd gedraaid, en op verschillende plaatsen in de stad. Bovendien interviewde de NOS-reporter Johan van der Zee twee abonnees van 't Klei ne Krantsje, mevrouw Klas Bij kerk en de heer Folkert Popma, beiden uit Leeuwarden. Zij ga ven desgevraagd hun mening (Vervolg vanpag. 4) Zoals mijn vader vertelde bezai Piet de Jong eens twee apen. Op een morgen ontsnapten die apen uit hun kooi en via het openstaande raampje van de "plee" belandden zij in het huis van de familie Veenstra. In paniek vluchtten de drie vrouwen uit het gezin Veenstra het pleintje op, terwijl de twee apen met verfpotten smeten en allemaal rollen behang uit een stelling haalden en dat zeker niet met de bedoeling om het bloemenmotief te bewonderen. Met veel moeite is het tenslotte Piet de Jong en het personeel gelukt om de apen weer te vangen. Diezelfde Veenstra had ook een knecht, wiens naam de lezers van 't Kleine Krantsje beslist wel eens heb ben gehoord: Gerrit Benrter. Hunteburg, BRD Loofenga DRAMA METGRANAAT Bij het lezen van het decem bernummer van 't Kleine Krantsje met daarin het verhaal over "Een vergeten tragedie in de bevrijdingsdagen" werd ik met een schok geconfronteerd met het drama, dat zich op die 17e april 1945 in Leeuwarden voltrok - daar was ik zelf heel nauw bij betrokken en ik kroop toen door het oog van de naald. over de inhoud en de betekenis van deze krant "voor Leeuwar den en de wijde wereld er om heen". Op het kantoor werd de redac Op die bewuste dag zou ik een bezoek brengen aan familie in de Lambert Jacobszstraat. Met mijn dochtertje, dat toen onge veer twee maanden oud was in de kinderwagen, wandelde ik door de Van Cronenburgh- straat, waar een aantal kinde ren aan het spelen was. Ze hadden veel plezier, ze droe gen, in verband met de bevrij ding, feestmutsen en ze had den sjerpen om. Een van de jongetjes hield mijn kinderwagen tegen en een beetje baldadig riep hij: "Je kunt er lekker niet door". La chend hield hij zijn vuist om hoog en hij joelde: "Zól ik maar, zél ik maar?" en hij deed net alsof hij me met een steen wou gooien. Toen zei ik: "Jongens, even aan de kant hoor, ik moet ver der" en zo liep ik ook inder daad door. 't Was misschien nauwelijks een minuut later. Net had ik de kinderwagen achterom bij mijn familie in de tuin gezet, toen er een verschrikkelijke knal weer klonk en het bewuste kereltje van daarnet met z'n feestmuts- je aan kwam lopen. Het bloed droop van hem af en hij viel zo naast me dood neer. Het ande re jongetje was helemaal uit eengereten. De Luchtbeschermingsdienst, die in de garage van Statema was gestationneerd was gauw teur-uitgever geïnterviewd, ter wijl hij bezig was een pagina voor het eerstvolgende nummer in elkaar te zetten* en daarvoor fotomateriaal bij elkaar zocht in het zeer omvangrijke documen tor plaatse en die mensen ver telden, dat het jongetje een handgranaat in zijn hand had gehad - een moment eerder ik dus nog gedacht, dat hij mij plagenderwijs "bedreigde" met een steen. In de Van Cronenburghstraat stond toen een Duitse bus en later bleek, dat de kinderen de handgranaten achter de kus sens in die bus gevonden had den. Het drama heeft mij toen erg aangegrepen. Er waren nu twee slachtoffertjes gedood, maar wanneer die granaat een minuut eerder was ontploft zou ik er zelf met de baby bij be trokken zijn geweest en dan waren er vier slachtoffers ge vallen Leeuwarden F. de Wit-Vorstenburg KOEMELKERIJEN Verblijvend op een camping heb je wel eens even tijd om te lezen en dan lees je maar weer eens een stapeltje oude Kleine Krantsjes door tot ze haast uit- elkaar vallen, want het Kleine Krantsje is uniek. Hou ouder je wordt, hoe mooier je het vindt, vooral als je je hele leven in je Ouwe Leewadden hebt doorgebracht. Zo stond er in het nummer van maart een stuk over oude koe- tatie-archief. In de stad maakte de NOS- ploeg opnamen bij het beeld van de koopvrouwtjes Cohen aan de Hollanderdijk en in de Muggesteeg. De tenaamstelling melkerijen in de stad. Ik wil hierbij nog een noemen. Mijn grootouders van moeders kant woonden op het Noordvliet. Het pand staat er nog, het is hele maal wit geverfd en er is een zaak in wasmachines en koel kasten in gevestigd. Er naast staat nog een rijtje heel oude woningen. In dat pand had je toen, als je er voor stond, links een brede overdekte steeg met een deur ervoor. Dan de voor deur en drie kamerramen, waar dus mijn grootouders woonden. In het midden de slachterij en dan het woongedeelte met win keltje van slager Hat Zijlstra. Er boven liep over de hele lengte een graanzolder met de ingang boven de slagerij. De zolder was alleen bereikbaar van bui tenaf met een losse trap. Door de overdekte steeg kwam je via een heel klein binnen plaatsje in de boerderij van Jit- se Stienstra. Het woonhuis was helemaal aan de noordkant en als je daar was keek je over het land naar de Groningerstraatweg in de verte. In de schuur was ook de koestal. Alle gras en hooi werd met de praam voor de wal aangevoerd en met platte kruiwagens door de steeg naar binnen gebracht. Dat gras en hooi kwam uit de buurt van de Kurkemeer, daar was je toen al een heel eind van het monument bij de over weg is naar aanleiding van pu blicaties in 't Kleine Krantsje gewijzigd van. "Betje Cohen" in "Ter herinnering aan Betje en Roosje Cohen" - het is immers niet Betje, maar Roosje Cohen, die hier is afgebeeld. En in de Muggesteeg, bij het Gouver neursplein, werd de zotte situa tie gefilmd van een nog altijd bestaand verbodsbord, op grond waarvan het niet is toe gestaan van dit openbare straatje gebruik te maken, wan neer men van de Beyerstraat naar de Kleine Hoogstraat wil gaan. Ook werden de kijkers verrast op de oplossing van het laatste "zoekplaatje": de opnameploeg filmde de redacteur-uitgever, terwijl die zich achter de huizen van het Zuiderplein bevond om foto's te maken van het spitse torentje, dat de laatste maal fi gureerde in de rubriek "Lee- wadders, waar is dit?" Tenslotte werden in de uitzen ding beelden getoond van het van de pers rollen van het de cembernummer van 't Kleine Krantsje. In feite was dat het allereerste geweest, wat men op de vroege morgen van de opnamedag had gefilmd. van de stad af, zo'n zeventig jaar geleden! Vanaf de straat was dus niets van dat hele boerenbedrijf te zien. Het hele spul is verdwe nen toen in het laatst van de twintiger jaren de achterliggen de straten werden aangelegd, hier dus de Sumatrastraat en de Bilitonstraat. Een jongere broer van Jitse Stienstra woonde op de hoek van het Noordvliet en de Java- straat. Dit was Germen, die was melkvaarder. Hij bracht de melk uit de omtrek van de Kur kemeer en het Ouddeel naar de butterfebriek aan de Emma- kade. Leeuwarden G. Brinck (Vervolg van pag. 3) "Verder" zo vervolgde de heer Visser zijn brief, "woonde er een Rauwerda, die met tabaks artikelen ventte en die op de Leeuwarder kermis een kraam pje had. En, tenslotte, woonde er achteraan in de Keyzers- buurt nog een vrouw Bontekoe, die in het klein verpakte artike len, zoals koffie, thee en siga retten verkocht." Goed, er kwamen nog meer goede oplossingen binnen, maar laten we nu afsluiten met het noemen van de winnaar. Dat werd de heer P. de Haan, Vondelstraat 3, in Leeuwarden. Hij krijgt hét uitgeloofde foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was hettoegestuurd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 6