■T KLEINE KRANTSJE ARTISTEN BIJ SIPKECASTELEIN F. POPMA Lzn FOTO- PRIJS VRAAG LITTEKENS LEEWADDERS, WAAR IS DIT? VAN DE OORLOG na WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel. 058 -121480 In het januarinummer van ons Kleine Krantsje stond dan een soubrette afgebeeld. Iemand vroeg mij wat dat woord pre cies inhoudt. Het wordt nu niet meer ge bruikt, dat klopt. Men spreekt nu van cabaretière, zangeres, entertainer of wat dan ook. In de tijd van het variété werden veel Franse woorden gebruikt. Hierbij dan een foto van het dans-duo Mary Nicolas Shi- poff. Zo staat de spelling op het in een album bijgeplakte visite kaartje. Prachtige artistenfoto voorzien van handtekening. Dansparen kwamen in vrijwel ieder klein en groot programma voor in de tijd tussen 1900 en 1940. Sommigen werkten zelfs acrobatisch. Op het bijgevoeg de visitekaartje staat in het Frans vermeld: Les célèbres danseurs. Classiques. Interprè- tatives. Ultra Modernes, etc. - Solistes et Vedettes des plus grands théatres Music Halls d'Europe. Als manager staat Arnold Stern vermeld. *vele referenties. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN kleine stad van veertigduizend inwoners in Leeuwarden van alles te beleven was. Inderdaad zestig jaren geleden I Leeuwarden Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior (Vervolg van pag. 3) Krantsje bij zijn prijsvraag nu gelukkig open en bloot met de Mercuriufontein te voorschijn. Dat blijft voor mij nog steeds het mooiste standbeeld ter we reld". Over open en bloot gesproken. "As jou het mij frage" aldus de heer H. Witteveen te Gronin gen, "is dit een stukje van de Mercuriusfontein, je wete wel met die vieze blote kerel er bo ven op". De heer W. D. Lijfering te Leeuwarden, die ons de vorige maal eerlijk opbiechtte, dat hij de opgave van toen niet had kunnen vinden, kwam nu nog even op die ervaring terug. Hij schreef ons het volgende: "Het spreekwoord luidt: hoogmoed komt voor de val. Als persiflage geldt in deze: "de branieschop per ten val". Het boetekleed is hier op z'n plaats. Journalisten hebben van huis uit een scherpzinnigheid meegekregen, waar wij als eenvoudige huis vaders niet tegenop kunnen. Ook u heeft uw deel ruim schoots ontvangen. Van uw foto had de meander onder de gootlijst mijn uitgesproken be langstelling. Ik heb gezocht naar een toren, die dat had (heeft). Op de fiets werd dat niets. Dan maar in de boeken zoeken. De Paterskerk in de Speelmansstraat was de enige aanknoping. En dan alle moeite voor niets. Bovendien hebben we van augustus 1938 tot en met juni 1943 zelf op het Zui derplein 17b gewoond. Ik ken de toestand daar op mijn duimpje. In de serre van uw foto heb ik vaak gezeten, kan toor Scheepvaart en Steenko len Mij. En dan de echte foto: wat een smaak, wat een stijl. Alleen al die jalouzieën, houten latten, gelijmd en geweven banden, stelbaar voor veel of weinig lichtinval, in opgetrokken toestand in bakken verdwij nend. Er waren twee firma's, A. Ooiman Achter de Hoven en G. Vis, Grote Kerkstraat; in het voorjaar ophangen en tegen de winter afnemen en opbergen. Alles is praktisch verdwenen, de jus van het leven wordt niet meer gemaakt. Dit is geen ou- wemannengeleuter. Wie geen jus krijgt kent de smaak niet en weet hierdoor niet wat hij mist en dat is jammer, mijns in ziens". Tot zover de aardige reactie van de heer Lijfering. En dan nu de winnares van het uitge loofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja zo was hetDat werd mevrouw A. Oudeboon- Van der Meulen, Aagje Deken straat 5 te Leeuwarden. pagina 10 Op de bladzijde is in witte inkt (toen zeer in de mode) ver meld: der Familie Hager zur freundlichen Erinnerung an un- ser leider nur 8-tagigen Aufent- halt bei Ihnen, dessen wir us stets gerne erinnern werden! Leeuwarden, den 19. Dezem- ber1929. Ook hier blijkt weer een con tract van zeven dagen bij Sipke Castelein. Velen gingen daarna naar "de Wintertuin" van Frigge in Groningen. Dat blijkt dan weer uit andere plakboeken van diverse artisten. In het zelfde programma stond ook de Duitse jongleursfamilie Recklin. Zelfde datum. Dus ook weer het bewijs dat er bij Sipke meer nummers in één week "stonden". Loopt u nu op een zondagmid dag door onze geliefde vader stad, dan komt u haast nie mand tegen. Haast niet te begrijpen dat er vroeger in een Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. ledereen heeft natuurlijk wel eens foto's of filmbeelden gezien, die zijn gemaakt van Duitse steden aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Opnamen van totale ver woestingen, duizenden gebombardeerde huizen, allemaal puin, puin en nog eens puin. Wie nu, heerlijk met vakantie, door diezelfde steden trekt, verbaast zich erover, hoe het mogelijk is geweest dat intus sen zovele sporen van de oorlog zijn weggewist: wie niet verder kijkt dan z'n neus lang is, vindt nauwelijks de oude littekens terug. Maar die zijn er natuurlijk toch nog wel, zeker in Duitsland, waar zo verschrikkelijk veel is vernield. Ook Nederland heeft zijn oorlogswonden gehad en onze stad Leeuwarden liep eveneens schade op, zij het dan niet zo veel als verschillende andere steden in ons land. Nu het precies vijftig jaar geleden is, dat Nederland betrok ken werd bij de Tweede Wereldoorlog, vroeg een van onze abonnees, de heer H. Feddema te Leeuwarden, zich af of er in onze stad nu eigenlijk nog wel sporen van die oorlog te vinden zijn. Een zeer interessante vraag, die wij bij deze graag overne men. Heeft Leeuwarden nog littekens, die wijzen in de rich ting van het oorlogsgeweld? Zijn er in Leeuwarden nog plekken aan te wijzen, waaraan is te zien, dat ze tijdens de oorlog beschadigd zijn Zelf zouden we dat niet onmiddellijk weten, maar onder de lezers van 't Kleine Krantsje zijn er wellicht sommigen, die de oude littekens nog kunnen aanwijzen. Dan, heel graag, even een seintje naar de redactie: Vredeman de Vriesstraat 1 of telefoon 120302. Jarenlang bleef er nog een speciale herinnering aan een moordaanslag op de beruchte Zacharias Sleyffer en dat was een kogelgat in de zijruit van de zuivelwinkel van G. de Vries in de Tjerk Hiddesstraat. Maar die hele ruit is intussen vernieuwd en daarmee verdween dus ook die bijzondere herinnering. Maar nogmaals, misschien bestaan er nog andere herinne ringen aan de Tweede Wereldoorlog. Wie het weet mag het zeggen, ach nee, die moet het even zeggen! LidNVM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 10