hellema 'TKLEINE KRANTSJE- de fien Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 WILLIBRORDKERK In 1990 viert men het Willi- brordjaar: overal verschijnen er in de kranten stukken over Wil- librordkerken. In het Noorden had men vroe ger Willibrordkerken in Ried, Holwerd, Goenga, Lemmer en op Terschelling, Vlieland en Wieringen. Maar ook Leeuwarden heeft een Willibrordkerk gehad, tot ongeveer 1884. Dat was een huiskerkje aan de Korenmarkt, nu dus de Voorstreek. Men kon daar aan de zuidkant een steeg insteken en dan via een trap Makelaardij eind» 1098 Leeuwarden - Drachten naar boven komen. Dan kwam men bij het achtergebouw van het huis van de familie Schel- tinga. Daar was op de boven verdieping een huiskerkje inge richt, zo wat op de plaats waar later de Julianaschool werd ge bouwd. Al die kerkjes in Leeu warden in huize Burmania, in de Bontepapesteeg en de Speelmanstraat, in de Grote Kerkstraat, bij Wybrand de Geest in de Minnemastraat zijn verdwenen.Ook het kerkje aan de "stille kant" van de Nieuwestad en het kerkje in de Sacramentsstraat. Men kan oud Leeuwarden nog wel in kaart brengen. Leusden p. Menno Brada OMERJANSEN Onlangs las ik in 't Kleine Krantsje een stukje van nu honderd jaar geleden over de scharenslijper Omer Jansen, die na een huwelijk van twaalf jaar nog een dochtertje kreeg. Volgens mij hebben ze later ook nog een zoon gekregen. Toen ik bij het Jeugdmuziek- korps 'Klein maar Dapper' was, werd ik daar vriendin met een meisje, dat Rika Jansen heette. De scharensliep was haar Opa en zij woonden toen in de Blok- huissteeg. Zij woonde alleen met haar moeder thuis; haar vader was op de vrachtvaart. Ik vond het bij haar vaak heerlijk rustig en zij vond het bij ons gezellig in een groot gezin. De vader kwam mij voor als een hele rustige man. Later is hij aan wal gebleven en heeft hij de kar van zijn vader over genomen. Volgens mij heeft hij daarmee nog lang bij de Oude Waag gestaan. Hoorn F. Spoelder-Faber vlak voor onze bevrijding hadden achtergelaten. En die autobus zou in de Van Cro- nenburghstraat, vlak bij de garage van Statema hebben gestaan. Red. 't KI. Kr. Ook heeft hij wel kinderen bin nengelaten, die haast geen kle ren meer aan hadden en tot op hun botten verkleumd waren. Die kwamen er echt om een beetje warmte op te doen. In 1944 stond hij er weer als portier en wel bij de kleine in gang; dat was de draaideur naast de weegschaal, die er al tijd stond in de hal. Op een middag kwam er een vrouwelij ke officier van het Leger des Heils met twee mensen in bur ger. Zij gingen om de beurt op de weegschaal staan en ver trokken toen weer richting Nieuwestad. Opeens zag mijn vader naast de weegschaal een grote tas staan. Hij opende die en zag toen tot zijn verbazing allemaal papiergeld en volle bonkaarten. Meteen bracht hij de tas naar het kantoor van V. en D Een uur later zag hij dezelfde officier, die nu ondersteund werd door een politieagent en dezelfde twee mensen weer aankomen. Het mensje was he lemaal over haar toeren heen. Mijn vader vroeg wat er aan de hand was en snikkend vertelde ze toen, dat zij een tas had ver loren. Maar waar wist ze niet. Mijn vader zei toen, dat hij een tas had gevonden bij de weeg schaal en dat ze die wel even zouden halen bij het kantoor. Toen ze haar tas terugzag viel het vrouwtje flauw in de armen van mijn vader. Ook al is dat nu zes en veertig jaar geleden, zulke dingen ver geet je nooit. Groningen H. Witteveen DRAMA MET GRANAAT Bij een van de zwerftochten, die wij als jongens van tien, elf jaar uit de Pieter de Swartstraat en naburige straten regelmatig ondernamen om ons vermaak te zoeken (slootjespringen, e.d.) ontdekten wij op een ge geven moment in de buurt van het vliegveld een schuurtje, waar wij op een of andere ma nier zijn weten binnen te drin gen. Daar troffen we allerlei wapentuig aan, zoals geweren, PIETERSBUREN Als ik hier 't Kleine Krantsje ontvang en het meteen ga le zen natuurlijk, dan ben ik in mijn gedachten weer in mijn jeugd terug. En dan denk ik aan het streekje achter Pieters- buren, waar wij woonden, en aan School 6, waar wij naar school gingen. Hoe gaarne zou ik daar foto's van willen hebben, maar helaas het bestaat niet meer. Mis schien zijn er lezers, die nog een schoolfoto hebben van het jaar '31 of '32 of zo van de klas 1b van juffrouw De Vries. En misschien komt die dan nog eens in 't Kleine Krantsje te staan. Ik wil ook graag Ritsko van Vliet senior langs deze weg openlijk bedanken. Hij houdt mij van vele dingen op de hoogte en hij heeft mij in con tact gebracht met oude vrien den. Roy Utah, U.S.A. M. Scheer-Schot ONGEVALLEN Op mijn stukje "Ongevallen" in het Jubileumnummer reageer de in het decembernummer Jetze Visser te Leeuwarden. Ik zou het wel prettig vinden in dien Jetze Visser contact met mij zou willen opnemen. Mijn tel. nr. is 02518 - 51623, adres: Asserlaan 22. Castricum Henk Zijlstra TASVERLOREN Mijn vader was behanger en stoffeerder bij Vroom en Drees- mann in Leeuwarden. Tussen Sinterklaas en Kerst moest hij - zonder uniform - ook wel portiersdiensten verrichten. Kin deren zonder geleide mocht hij dan niet binnenlaten, zoals on langs, ook al in 't Kleine Krant sje werd geschreven. Maar als mijn vader kinderen bij de deur kreeg en ze konden geld tonen met de bedoeling iets te gaan kopen, kon hij ze nooit weigeren en mochten ze dus wel naar binnen. Jansen, "de skeresliep", heeft nog jaren onder de Oude Waag gestaan patroongordels, e.d., wat voor ons natuurlijk een unieke kans was om "soldaatje" te spelen. Toen we uiteindelijk met onze buit huiswaarts keerden werden we, goed en wel in de bebouw de kom van de stad aangeko men, al heel snel door een "pli- sie" van onze omgehangen voorwerpen ontdaan! Gefouil leerd werden we niet, helaas, want een van de jongens had een granaat in zijn zak gestopt, waar we mee gingen voetballen toen we weer in de "buurt" ge arriveerd waren. Ik weet nog dat garagedeuren als goal dienst deden. Met als fataal ge volg het door u in vorige Kleine Krantsjes beschreven dodelijk gebeuren. Maar dat gebeuren had plaats toen ik als gevolg van een ka pot geschopte klomp al vrij snel het "voetbalveld" had verlaten. Toen ik de Pieter de Swart straat al was ingelopen hoorde ik een geweldige knal, wat dus de ontploffing van de granaat was. Maar of de granaat nu was ont ploft door het schoppen of dat ze er inderdaad aan zijn gaan prutsen, weet ik niet. Men heeft waarschijnlijk niet geweten dat ik er ook bij was geweest, er is me tenminste niets gevraagd en ik heb het kennelijk ook niet aan mijn ou ders verteld want mijn moeder, nu vijf en tachtig jaar en wo nend in Drachten, kon zich het voorval wel herinneren, toen ik het haar vroeg, maar niet dat ik er ook bij was geweest. Hoogvliet R. Kuipers Dit is, merkwaardigerwijs weer een geheel andere le zing, dan die welke wij tot dusver (van verschillende kanten) hadden gehoord: de jongens zouden de granaat hebben gevonden in een au tobus, die Duitse militairen bij hun vertrek uit Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4