GEJUICH ALS DIKKE LAMPE IN HET WATER SPRONG OUDSTE NEDERLANDER IN LEEUWARDEN! pagina 5 "Dikke Lampe". Niet in het zwembad, maar op de ijsbaan gefoto grafeerd. Achter de Prinsentuun. Voor de verandering trokken we er eens met de caravan op uit. Zwager en schoonzus dron gen aan op een logeerpartij, Maar dit laatste was niet waar: in ieder geval één landgenote werd nog ouder dan hij en dat was een inwoonster van Leeu warden. De in onze stad wo nende Johanna van Breuckele was honderd en vijftien jaar, toen zij eindelijk dit ondermaan se verliet. En wat dit curieuze geval nog merkwaardiger maakte, was het feit, dat zij in drie verschillende eeuwen had geleefd, in de zeventiende eeuw, in de achttiende eeuw en in de negentiende eeuw! Voor zover bekend heeft er maar één Nederlander geleefd, van wie wij hetzelfde kunnen zeggen en dat was Jacob Jan- se uit Wormer, die het levens licht zag in 1696 en die, hon derd en elf jaar oud, overleed in 1808. Johanna van Breuckele was geboren in 1685 en zij overleed in 1800; zij had, al honderd en vijftien jaar oud, nog net het begin van de negentiende eeuw meegemaakt, want het was op 'de een en twintigste fe bruari, dat zij stierf. De taaie Johanna is niet ge trouwd geweest en er waren dus geen nabestaanden, die haar heengaan betreurden. Toch kwam er een overlijdens advertentie in de krant te staan en het zullen wel goede kennis sen zijn geweest, die haar maar we hadden nog meer be zoeken af te leggen in verschil lende delen van het land en aan logeren heb ik een hekel. overlijden wereldkundig maak ten. Daarbij maakten zij -er onder andere melding van, dat Johan na "een goed karacter hadde" en dat zij "een liefhebster van goede boeken" was geweest. Ook had zij, aldus de opstellers van de advertentie, tot voor kort "bij helder weêr" de krant nog kunnen lezen zonder bril. Toen Johanna van Breuckele nog maar zeven en dertig was, in 1722, zou er in Dokkum een man zijn gestorven in de leeftijd van honderd en negentien jaar oud. Dat was een zekere Gos- se Halder, een kleurrijke figuur, die alles anders had gedaan dan een ander - over zijn veel bewogen leven hebben wij al eerder bericht. Hij zou dus, nog ouder gewor den dan Johanna van Breucke le, als "recordhouder" te boek mogen staan, maar wij hebben het sterke vermoeden, dat het verhaal van zijn lange leven en zijn wonderlijke gedragingen ontsproten is aan de fantasie van een grappenmaker: nie mand beschikt over de bewij zen, dat die gekke Gosse Hal der werkelijk heeft geleefd. Wij houden het dus maar op "onze eigen" Johanna van Breuckele als de oudste van alle ouderen: honderd en vijf tienjaar! Dus, als je dan een caravan hebt en bovendien elke dag vrij bent, koppel je aan en je gaat op stap. "We nimme ons huus- ke met," zeiden we tegen de familie in Friesland. Vlak bij Leeuwarden ligt de camping 'De Kleine Wielen'. Makkelijk te bereiken. Bovendien is een sentimental journey buiten de stad ook best aantrekkelijk, want daar hebben we ook héél wat voetstappen liggen. En zo belandden wij op de camping bij de 'Kleine Wielen'. En dat doet je wel wat. In de dertiger jaren fietsten we dage lijks naar het zwembad in de Grote Wielen, weer of geen weer! "Hoeveul streepkes hes- tou al op dien abonnement?" Met weinig 'streepkes' was je een sufferd. Nou, ik vond er wat op! 'Even naar de Wielen fietsen, bij de kassa een kras laten zetten door de juiste da tum op de kaart en dan na wat rondhangen weer naar huis als het water beneden de 18 gra den was. HERKENNINGSPUNTEN Zoiets komt dan in je op, als je met je vrouw langs de Gronin gerstraatweg rijdt. Je kijkt speu rend uit naar herkenningspun ten, maar vindt ze niet. Het paviljoen is er niet meer. Ook Wielzicht is verdwenen. Al vele jaren. Maar, er is wel een nieuw restaurant! We drinken er een kop koffie en kijken naar het water. "Hier bin ik heel wat keren weest," zeg ik tegen de ober. "Ja, dat hoor ik hier elke dag wel een paar keer," is zijn antwoord. "Maar mien verhaal ho<e jou niet elke dag!" zeg ik. En dan vertel ik hem over die zaterdag in augustus 1950. Ik was pas terug uit Indonesië. Had geen werk. Fietste uit ver veling naar de Grote Wielen en trof daar een dienstmakker. Sa men huurden we een zeilboot je, een oude B.M.-er. Een prachtige dag en een lekker windje. En we waren niet de enigen die zeilden. Vlak voor ons waren twee meisjes bezig alle regels der zeilkunst aan hun laars te lapppen. "Kiek nou daar us," riep mijn makker. "Dat komt nooit goed!" We haalden het stel in en namen de wind uit hun zeil. "Een goeie schipper nodig?" vroegen wij. HUWELIJKSBOOTSJE Enfin, kortom: mijn maat stapte over op hun boot en ik kreeg gezelschap van één der da mes. "En dat bootsje was ons huwelijksbootsje", vertel ik de ober. "Want hier zit ze!" "Dus, in de boot nomen!" lacht de man. Tja, maar je kijkt toch met an dere ogen naar dat water. Nu, bijna veertig jaar later betekent deze omgeving nog heel veel voor ons. Maar om even op dat zwembad terug te komen: dat was ach teraf gezien wel een vieze troep. Het water was zwart. Zat vol met kleine veendeeltjes die aan je huid bleven kleven als je uit het water kwam. Toch was 't er gezellig. In mijn tijd kwamen bekende Leeuwarders geregeld zwemmen. Ik zie 'dikke Lampe' nog komen. Op een extra hoge stevige fiets (vanwege z'n zwaarte) kwam hij dan aanrij den. Afstappen op de bekende 'ouwe herenmanier'. Joviaal ie dereen begroetend. En wij ble ven speciaal wachten om te zien hoe hij te water ging. Dat was namelijk een geweldige vertoning. Lampe had een buik die nogal ver voor hem uit stak. En in 't zwarte badpak was dat goed te zien. Bovendien een achterwerk, dat in tegengestel de richting hetzelfde effect had. Op het zonnebad-plateau ston den altijd velen te kijken als Lampe de hoogste springplank besteeg. Dat ging altijd volgens een vast stramien. Die plank boog dan bedenkelijk door on der Lampe's gewicht. Vooral als hij dan wat ging wippen op het einde. Aller ogen waren dan gericht op Lampe. En dat wist deze bekende middenstan der drommels goed. Hij hield de spanning er goed in, door langdurig op het uiterste puntje van de 'hoge' te staan balance ren. Wij, op het betonnen pla teau, gingen dan wedden: "wat komt er 't eerst boven water, sien buuk of sien kont!" Maar ook: "hoe lang blieft ie onder!" En, als heer Lampe dan einde lijk met een geweldige plons de waterspiegel doorbrak, ging er een groot gejuich op. Het aftel len begon. Veler ogen speur den het zwarte wateroppervlak af. Secondenlang was er dan niets te bekennen, tot iemand riep: "kiek, daar, luchtbeltsjes!" En ja hoor, we zagen een heel spoor luchtbelletjes opborrelen, helemaal aan de andere kant van het bassin. "Kiek nou, hij gaat weer terug!" Inderdaad ging het belletjesspoor nu de andere kant weer op, richting springplank. Maar dan, opeens kwam er iets zwarts boven water. "Ja, kiek, daar komt sien buuk!" riepen dan de 'buukwedders'. "Nee, 't is sien kont!" schreeuwden op hun beurt de 'kontsjewedders'. Pas als Lampe het hoofd bo ven water had, was er zeker heid. En als dat gebeurde kreeg hij een geweldig applaus! Zijn markante kop was meestal wel wat rood van inspanning, maar verder liet hij niets mer ken, klom doodkalm het trapje (Vervolg op pag. 15) Heden avond te zes uur, stierf ongehuwde, Johanna van Breuckele, oud Honderd en Vijftien Joaren, en leefde dus in de Derde eeuw. Is weinig in haar leeven ziek geweest, dus sterk van Ligchaam. Hadde een goed karacter. Mild aan de armen. Een liefhebster van goede boeken. Hadde een sterk geheugen. Konde voor anderhalf jaar, bij helder weêr, de courant nog zonder bril leezen. En heeft niet, zonder grond, een gelukkige ondergang gedaan. Leeuwarden, den 21 February 1800. Leeuwarden den 21 February 1800. A. Zontag Koopman En J. Schaap Hr. Timmerman De vorige maand overleed in Dordrecht een zekere meneer Jean Michael Reijskens. Dat was geen "gewoon" sterfge val. De heer Reijskens was honderd en elf jaar, acht maan den en drie dagen oud, toen hij voorgoed de ogen sloot. Hij had dus een wel zeer uitzonderlijk hoge leeftijd bereikt en de meeste kranten wisten te melden, dat hij de oudste inwoner was, die Nederland ooit heeft gehad.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 5