'T KLEINE KRANTSJE NIEUW GEBOUW OP PLAATS OUDE HERBERG VANOUDS DE rachtswal "VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Zuiderstate: zo zal het nieuwe appartementengebouw gaan heten, dat binnenkort op de hoek van de Zuidergrachtswal en Achter de Hoven wordt gebouwd. Die aanduiding heeft duidelijk betrekking op een situatie van eeuwen her: hier immers lag de zuidelijke grens van de oude stad - al aan de overkant van de stadsgracht hield de wereld voor de oude Leeuwarders op. Maar een nóg zinvoller naam voor het nieuwe gebouw zou "De Roode Boer" zijn geweest. Want zo heette de uitspanning, die ooit op deze plaats heeft gestaan en die voor onze voorouders een grote betekenis heeft gehad. Een blijvende herinnering in de vorm van de naam van de oude uitspanning zou voor het nieuwe appartementengebouw wel aardiger zijn geweest dan het toch wel wat simpeleZuiderstate pagina 6 Ruim dertig jaar geleden, in het laatst van 1968, is het gebouw, waarin de herberg De Roode Boer heel lang gevestigd was, gesloopt en toen ontstond op de hoek van de Zuidergrachts wal en Achter de Hoven de ruimte, die dan nu weer zal worden bebouwd. Wanneer de uitspanning De Roode Boer ontstond is niet bekend, maar de familie Wielin- ga, die tot kort voor de afbraak in het pand een beddenmaga zijn had, heeft nog een koopac- te van 1834, waarin al gespro ken wordt van "vanouds De Roode Boer". We mogen dus wel veronderstellen, dat de her berg er zeker in het laatst van de achttiende eeuw al was. De uitspanning stond toen aan de prachtige singel, beplant met een dubbele rij bomen, die zich in de goede oude tijd met de buitengracht om de hele stad heenslingerde. Vermaard als wandelpad en recreatieoord is deze Stadsbuitensingel hon derden jaren bij de Leeuwar ders zeer geliefd geweest, tot ze bij brokjes en beetjes aan de stadsuitbreiding ten offer viel. Een klein stukje van deze laan, die de stad dus volkomen om sloot, bestaat nu nog, maar ontluisterd door het verlies van honderden bomen, is het lang niet meer wat het vroeger was. Want de Noordersingel mag dan nu nóg tot de mooiste hoekjes horen, die er in onze stad zijn, een vergelijking met de schoonheid van de laan, zo als die eertijds was, valt zeker niet uit in het voordeel van de situatie van vandaag. BUITENSINGEL Deze Stadsbuitensingel werd tussen 1639 en 1647 aange legd, nadat veertien jaar eerder de laatste schep aarde ver plaatst was voor het graven van de buitenste verdedigings gracht. Die gracht lag toen in grote kronkels tussen de Wir- dumerpoort, de Lieve Vrouwen poort en de Hoeksterpoort en liep in een rechte lijn verder van de Oosterdwinger naar het Blokhuis om vandaar weer de Wirdumerpoortte bereiken. In 1639 begaven de vroede va deren van de raad zich op een goede dag naar de Blokhuister- venne om de situatie ter plaat se in ogenschouw te nemen, waarna ze "nae rijpe delibera tie" besloten "om den Cieraat dezer Stadt te avanceeren" door het aanleggen van een singel om de hele buitengracht heen. Direct werd de eigenaars van bomen en struiken en hagen langs de stadsgracht bevolen deze te kappen, waarna begon nen werd met het planten van lindebomen op de Grachtswal. In de volgende zes jaar werd ook de singel tussen de Hoek sterpoort en de Lieve Vrouwen poort van een dubbele rij bo men voorzien, tot de laan in 1647 voitooid werd met het be planten van het- laatste stuk tussen het Verlaat en de Wir- dumerpoort. Intussen had men de hele sin gel met puin en schelpen be strooid, zodat de bevolking van de stad ook in de winter van deze wandelweg gebruik kon maken. Eeuwenlang heeft ze dat dan ook gedaan en als re creatieoord is de singel voor onze verre voorouders van veel betekenis geweest. De herbergen en uitspannin gen, die later op verschillende plaatsen aan de singel verre zen, trokken vooral op zonda gen veel publiek en sommige werden in de verhalen van onze grootouders tientallen ja ren na hun verdwijnen nog met een bijzondere intonatie ge roemd, zoals de Uitspanning De voormalige herberg De Roode Boer kort voor de afbraak in 1969gefotografeerd. De Gouden Bal, die stond, waar nu de Singelstraat op de Noordersingel uitkomt, de her berg Bellevue bij de Zuider gracht en niet te vergeten de Uitspanning De Roode Boer. Met het slopen van deze laat ste herberg aan de Stadsbui tensingel verdween de laatste tastbare herinnering aan het ontspanningsleven van onze grootouders, uit de vorige eeuw, maar ook de herinnering aan de eens zo bijzonder fraaie Buitensingel zelf is in de loop der jaren al meer en meer ver vaagd. Bij het geheel bebouwd raken van verschillende delen van de singel (de Grachtswal, de Oos tersingel en de Hoekstersingel) werden vrijwel alle bomen van de laan gekapt, maar de groot ste aanslag op de schoonheid van de Stadsbuitensingel vond een eeuw geleden plaats, toen bij het rechttrekken van de stadsgracht tussen het Verlaat en de Wirdumerpoortsdwinger de hele schilderachtige Zuider singel verdween. De stad moest er een onher stelbaar verlies door lijden, hoewel dat toen en ook later merkwaardigerwijs helemaal niet als een verlies werd ge voeld. Nog in 1905 werd de veranderde situatie op deze plaats door stadsarchivaris juf frouw R. Visscher bejubeld op een wijze, die ons het hoofd doet schudden: "Welk een rui me en frisse indruk maakt de stad thans niet op ieder, die haar van de zuidzijde nadert: welvaart en keurige netheid springen hier het eerst in het oog". Alleen de Noordersingel be waart, met het schamele res tant van de bomen, die hier lang geleden zijn geplant, nog de. herinnering aan die veelbe- zongen Stadsbuitensingel. De oude herberg De Roode Boer zal het in ieder geval niet meer doen, zelfs de naam zal niet mogen voortleven in het nieu we gebouw, dat aanstonds op precies dezelfde plaats ont staat Op deze interessante oeroude foto van de Zuidergrachtswal zien we de vroegere uitspan ning De Roode Boer in het midden op de achtergrond.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 6