OPSKOOLKONNEN JE HEEL WATBELEVE MET MEKAAR STATES ENSTINZEN LEEUWARDER HERINNERINGEN SCHOONHEID DIE VERLOREN GING pagina 9 Feul kan ik my niet meer herin- nere fan die eerste skooldagen. Faag weet ik nog dat Sjoerd de eerste dagen bij ut begin fan de skooldag even guulde. En die eerste woensdagmiddag was oek un sof! Ik meende maar seker te weten dat ik naar skoal moest, wat se thuus oek wisten te fertellen fan frije middagen. Dat op laast loofden se my daar oek (myn broers en suster waren al fan skool af). Mar toen was mij intussen un lichje opgaan en wuu ik niet meer. Nou, dat wurde doe un hele sleeppartij, tot un stomfer- baasde Rodenhuus, de con cierge, froeg wat se met die jonge wuuden, er was toch woensdagmiddags geen skool? Skool 13 in 'e Van Sytzema- straat bleef zes jaren lang myn skool. Sloopt intussen! Skool 13 had un prachtig groot skool- plein met un gaashek fan un meter of vier hoog er omheen. Of hè myn kienderogen ut un stuk hoger maakt? Hoe hoog ut oek was, er overheen klimme moesten je toch lere, a'je met doen wuuden. Deur dat hoge hek was ut oek un pracht veld foor butensport. De tegels wa ren wel wat hard foor een tac kle, maar dat was toen oek nog lang niet so in'e mode as teu- genwoordig. Gymnastiekmees ter Smit had ons dan oek buten so gauw as ut un bitsje kon. Ik mag de sandbak oek niet fergete! Ik denk toch so'n 150 m2 groot, of alweer fergroot deur myn kienderogen? Ut per centage urine in ut sand was, loof ik, soms frij hoog, maar dat deerde ons niet so erg. Gewel dige hollen, husen en forten konnen je er in bouwe I NOOIT SIEN Gek is dat eigenluk: zes jaar hè ik op 13a sitten, de beneden- skool, maar 13b, de boven- skool hè ik nooit sien! Daar hoorden wij niet en we waren der seker oek niet nieuwsgierig naar. Of was dat myn bleuëns, want dat is in myn eerste levensja ren myn 'taaie ongerief' weest. Goh, un straat omlope om ie mand, die je kenden maar niet teugen te kommen. Want wat musten je dan: dag sêge of foorbij lope, of musten je dan met so iemand oplope? Proble men in een kienderleven! Ten minste foor mij waren dat hele problemen en er over prate met un ander? Dat konnen je niet, want die su je fast uutlache. Juf Woudstra was de eerste drie jaren myn juf. Un goeie, seg ik sofeul jaren later (60 all). Ik bin toen wel us kwaad op er weest, omdat se altyd an ut seuren was over myn suster dy feul beter oplette. Ja, kon ik ut helpe da,t er so feul te sien was in de wéreld? Oek in de laaste jaren dat we nog in Leewadden woonden - de vijftiger jaren- kwam ik juf Woudstra nog wei- es un enkele keer teugen. Hoe wel der toen toch al 25 jaren ferstreken waren, wist se wel precies wie ik was! NOOIT FERGETEN Eén episode in dat eerste skooljaar hè ik oek nooit ferge- ten. (Ik laat namen achterwege, want oek 60 jare'n later kanne de betrokkenen ut nog sneu fiene, maar ut is de waarheid!). Juf Woudstra was wat an ut uutlêgen toen één fan de meis- kes froeg of se 'naar achteren' mocht. Nee, sei juf, se moest maar even wachte tot juf dit uutleid had. Nou, vijf jaar oud, wat doen je dan? Je wachte! Juf was klaar en sei dat se nou wel gaan mocht. Wylens ut meiske naar de deur loopt, leunt de buurfrou opside in de bank en set de hand in un plas 'water' en roept meteen: "Juf, ut hoeft niet meer, se kan wel hierblieve!" Daarmet skiet my oek un ge- skiedenis te binnen waarin ik un stomme rol speulde en die ik daarom loof ik eigenluk nog nooit ferteld hè. Mar ut mut nou maar! Wy hadden tuus nog privaat- tonsjes en ik had oek nog nooit bij un ander een WC sien, mar der wel es over hoord. Toen ik op skool dan oek foor de eer ste keer 'naar achteren' moest, was ik benieuwd hoe so'n ding er nou uut sien suu. Nou, dat -fiel erg teugen fon ik: ik was niet klein, mar ik kon er hast niet opkomme en dan hadden je nóg hast gin plak om op te sitten. Toen Rodenhuus later de klassen langskwam om te vragen wie er op ut urinoir 'ge drukt' hadde begreep ik wat er mis was en hè myn mond houen. Ut eerste Sinterklaasfeest op skool herinner ik my oek nog goed. Ut was heel spannend, direkt al: de banken helemaal an de kant skoven, dat was un heel andere ruumte dan onse klas! En ik hè nooit fergeten dat Sinterklaas goedkeurend syn hand op myn skouder lei toen we gymnastiek foor em doen moesten. As un pluumke op syn tyd oek fan belang is! En toch was myn geloof in'e Sint al niet so groot meer, mar op so'n dag kan je nooit wete, nou? De skool-Sinterklaasfeesten binne helemaal onfergeteluk wurden deur de sprookjes in'e Harmonie waar we na de derde klas naar toe gongen. Frou Holle sien ik nog foor my! Prachtig! Wat hè jim ons daarin wat metgeven Sinterklaascom missie! Der waren fanself oek moeiluke momenten in ut skoolleven. Ik bin in de derde klas us een paar dagen siek weest, krekt toen ut fermenigvulden fan twee cyfers met twee cyfers uutleid wurde. Un diepe wan hoop bekroop my, ik foei ut nog, toen ik se later bésig sag met die ingewikkelde dingen. Dat haal ik nooit meer in! Ut is toch wel lukt, maar je saten er as kien wel met. En toen we later dingen fan buuten lere moesten, so as: Jelsum, Corn- jum, Britsum, Stiens, ensf. ferskrikkeluk! Hoe doen je dat! (Ik hè der trouwens altyd de pest anhouwen: An, auf, hinter, neben, in, vor und zwischen hè ik oek pas leert, toen ut men heer Beem blykber furdriet dee dat ik ut nog niet wiste). ALTYD LIJEN En skrieven, dat was met my oek altyd lijen. Hanepoten, ge knoei, volstrekt onleesbaar, dat waren so'n bitsje de kreten die op my afvuurd wurden. Op het rapport ston meestentyds un 51/2 of un 6. Ut skient toch hol- pen te hewwen, want, loof ut of niet, maar nou wurdt myn mooie dudelike handskrift roemt! Ik maakte oek nog ut fenomeen in ut onderwys fan de jaren dertig met: 'de kwekeling met akte'. Twee stuks had skool dertien er: Boonstra en Glim merveen. Un meer ontmoedi gende start fan un carrière is nauwelijks aenkbaar: je mutte dankbaar wese dat je foor nop pes je werk doen magge! Dat se meestentyds toch nog wat fongen, kwam omdat hun kolle ga's met de pet rond gongen. Mar oek dat sal niet so'n ple- sierig gefoel weest hewwe. Fooruutstrevend waren we wel. We hè selfs al un skoolfilm had! Die is maakt op un skool- reiske fan onse klas. Foorsofèr ik my herinnere kan, deur be moeiing fan de heer Horsten, de fader fan één fan de meis- kes uut onse klas. Ik sloeg der kenneluk weer es un pleefiguur op. Tenminste op de oudera vond waarop de film vertoond wurde, hè se erg om myn rol lache mutten. De juf die met was kon niet teugen ut duun opkomme en toen hè ik hur holpen deur er onder teugen an te douwen en dat fonnen se so lollig dat ik teugen ut plak an douwde waar se anders op sat! Flauw, niet? Den Haag Berend van der Veen ADRESWIJZIGINGEN 't KLEINE KRANTSJE NAAR: POSTBUS858,8901 BR LEEUWARDEN Goutum: Wiarda State m m j Witmarsum: Aylva State

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 9