REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRAHTSJE LITTEKENS J. C. COPINI OVERLEDEN FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Storm, regen en natte sniw hewwe ut bij de bruggen wel es onhurig en ongesellig maakt. Mar as er weer es een knappe dag is, dan binne se der. Na een mooi skoft is Rintsje de Ruter oek weer es in't land en in Liwwadden. De assielsoe- kers foor ut Lekkummerend nog niet. Een dreeg fraagstuk. En mut er een nij stadshuus komme? An't end komme se hast in 'e kerk uut, Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Rintsje de Ruter, de emigreer de Blekerstrater. Tabe Ruutsje: De kaans is groat dat we straks Rintsje de Ruter uut Ammérika hier op fi- site krije. Se binne weer foor een paar maanden in ut land. Hij wu de befrijding hier met- make. Minne Mager: O, hij weet nog niet dat wij al befrijd binne? Flauw grapke. Stil mar Tabe, de herdenking en soa. Fieftig jaar leden is toen die rotsooi begonnen. Die Rintsje hèt ge- liek. Fokke Vutman: Toch leze .jou nou en dan fan een Rus of een Japanner, dat ie nou pas foor't licht komt. Sukken ferstoppe hur in e bossen en soa en den- ke dat ut nog altied oorlog is. Mar Rintsje niet, denk ik. Wiebe Poatsje: Der binne fan- seis nog wel landen waar nog altied fochten wurdt. Ik hew der niet ut meeste ferstand fan, mar ik hoor dat wel es. Mar jim- me bedoele de groate oorlog teugen Hietleren die mannen. Groate Geert: Ik ken niet seg- ge, dat ik die Rintsje kan. O, hèt ie froeger in de Bleeker- straat woand. Strakjes weet gieneen meer, waar die straat was. En hij is emigreerd en siet nou en dan es tuus? Mooi. Lange Marten: Je kenne beter emigrant weze as assielsoeker, denk ik. Met die meensen wurdt oek mar raar ompakt. An de andere kant: se salie mar naast jou woane. Mar wat wurdt daar soms een reboelje over maakt. Minne: Een neef fan de frouw sei: sukke dingen gebeure al tied in't Lekkummerend. Daar mutte se die meensen hewwe; nooit in't Westend. Dat hèt met geld en met stand te maken, seit ie. Dat wil mij eigenlijk niet an, dij Fokke? Fokke: Nee, dat loof ik oek niet. We hewwe ut er tuus oek wel es over. Sientje was poer op die Blokkedoaslui, die die meensen niet hewwe wuden, want ut is soa koud op ut Dra gonderplein hé? Mar toen ik sei dat er bij ons om 'e hoek nog wel ruumte was, och here, dat was wel soa ongeskikt Tabe: Soa binne wij meensen. We kenne ut mooi opsegge en o soa goed bedoele, mar we doene ut liefst met de potteme- nee af. Tien gulden in een kol- lekte foor swatten of soa is be ter as dat se bij jou in'e straat woane. Hé, kiek es, daar is Rintsje. Rintsje de Ruter: Hallo fooks! Nee; gouje jonges, das beter. Es even kieke: Tabe, Wiebe, dou bist Minne met dien dikke kop, en o ja Fokke, eindelijk een heer, en nog twee langen. Ah, Marten, en dizze kleine jon ge is Geert. Just Geert. Sien moeke had een steert. Een segje froeger. Geert: Nee, wij hewwe mekaar nog nooit troffen. U woant oek niet in 'e buurt hew ik begre pen. Los-eens-de-les, o ja, ik seg altied Los Angelus. Klept niet in de ferte. Haha. En hoe fient u de stad soa as ie nou is? Rintsje: Jou hewwe niet soa te uwen. Ik bin een gewoane ar beidersjonge uut 'e Bleeker- straat. De stad is feranderd, mar ja, wat wil je? Der is feul afbraken, mar das beter as een aardbeving. Dat is ons sloper nou en dan. Mar de Waag staat er nog, en de Oldehove, en ut stadshuus en wat seit Marten? Marten: Ik weet niet, hoe ut komt met ut stadshuus. Mut je hore, Rintsje. Se wille ut Bur- maniahuus en seker alles der achter helemaal afbreke, en daar een nij, hoe hiet ut, stads- ketoor bouwe. Daar ken dan al les in, fan't Hofplein en uut an deregebouwen. Wiebe: Daar hew je 't weer: af breke en op 'e nij bouwe. En wat mut ut kosse? Hoor es an: dertig miljoen gulden. In wat foor wereld leve wij? Su dat on der Brandsma oek gebeurd weze? Of hiette die fuulkieker anders? Rintsje: As se mar met hun poaten fan ut stadshuus afblie- ve. Daar binne wy nog trouwd. Even foor die rot oorlog begon. Ja, en dat gebouw waar se nou trouwe, mut er oek blieve. En de Hoofdwacht, ut ouwe plies- jebero. O, daar komt muskien weer een pliesjepost in. Ut hèt wel een rare rotkleur kregen! Fokke: De politie is uw beste vriend segge se. We kanne hier gelukkig niet fan die seku- re mannen soa as Sousjekoe die hadde, soa as Sientje dan seit. Mar neffens een soad meensen konden se wel feul strenger weze. Rintsje: Se binne hier te goed, se late te feul gewurre. Nim nou die drugs. Daar binne se bij ons wel soa op teugen. En hier bestelle jou se as een potsje bier. O, soa raar is 't nog niet? Des te beter. Geert: Kiek twee dingen mutte se goed anpakke. Te hard rie- de, en met een mooi poepke drank op achter't stuur. Die Maai Wegman hèt ut goed in hur eigenwieze kopke. Allemaal fan'e weg hale. Niet of nooit meer riede, wik mar segge, sak mar segge! Minne: Toen met die aardbe ving laassen bij jim, seiden wij: Su Rintsje oek denke, de Bleekerstraat trilde nooit? Daar legge mien wuttels, seg mar, hast onder de Hofwiek. Nee, niet helemaal as grapke be doeld. Rintsje: Jonges, wuttels- of ra pen, ons kienders en kleinkien- ders leve daar! Dus wij oek! Een kleinsoan hiet al Richard- Reuter. Een maand leden is ie met een katteliek meiske trouwd. De kerk dee mie an de Ouwe Bonnefaas denken. Marten: Ik hew een kleindoch ter, die hèt even leden alles bij mekaard liept omdat die ouwe Bachman ut opgeven had. Daar is se nou weer af. Mar nou seurt se mie altied om'e kop over die Andela, nee Man dela daar in Suud-Afrika. Tabe: Trouwes om 'e Bonnifa- sius hene gaat ut oek hard fer- anderen. Der is al heel wat af braken en ferinneweerd. Der sal nou loof ik een supermarkt of soa komme. Goed dat ouwe deken Vaas dat niet meer met- cnaakt. Fokke: Jaren leden was ik es erges in Brabant. Midden in't dorp netuurlijk de kerk. Met een bord er foor: de mens zal bij brood alleen niet leven. Vijf me ter ferder een winkel. En de winkelman, die wist wat die spreuk inhield, goed katteliek hor, hat er toch een bord del set, waarop ston: Doe er daar om een plakje van onze heerlij ke kaas op! Vlga. Wij hebben niet veel, maar toch wel enkele reacties gekregen op onze oproep in het februari nummer of er lezers zijn, die ons littekens kunnen aanwijzen van de laatste wereldoorlog. In een volgend nummer van 't Kleine Krantsje hopen wij er op terug te komen. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1,8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van hpt boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Geheel onverwacht is de vorige maand in Leeuwarden overle den de heer Johan C. Copini. Bij het uitbreken "van de Twee de Wereldoorlog verbleef de heer Copini in Nederlands-ln- dië. Als krijgsgevangene van de Japanners werd hij, als een van de weinige Nederlanders, tewerkgesteld aan de zo be ruchte Birmaspoorweg. Nog zeer onlangs heeft hij, speciaal voor 't Kleine Krantsje, de her inneringen aan die trieste tijd opgehaald - die hebben wij in het nummer van januari van dit jaar gepubliceerd. De overlede ne is drie en zeventig jaar oud geworden. (Vervolg vanpag. 3) met een horizontale afsluiting; een lijst. Voorbeelden hiervan zijn Heerestraat nummer 7, Anno 1669 en Slotmakersstraat hoek Speelmansstraat, Anno 1652. Misschien waren in deze drie gevallen de straten te smal om een luifel te plaatsen of was dat bij verordening verbo den." Nu de winnaar van het uitge loofde fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het.Dat werd de heer Hans Popma, Claes Bockes Balckstraat 9 te Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 15