WITKIELEN IN BEELD IN DE OUDE AMELANDSSTRAAT .•«dri 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE NI ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Er verschijnen in onze traditionele fotoprijsvraagrubriek, dat hebben we langzamer hand wel begrepen, leuke en minder leuke afleveringen. De minder leuke geven onze lezers weinig aanleiding tot commentaar en ze zijn dikwijls ook makkelijk op te lossen. De leuke daarentegen, brengen heel wat pennen in beweging en geven ook aanleiding tot misverstanden; de ene oplosser denkt in deze, de ander in een andere richting. Zo'n leuke opgave is ook de laatste geweest van een smal straatje in de oude binnenstad. Heel wat abonnees hebben het kunnen vinden en kwamen dus met juiste antwoorden uit de bus,maar er waren er ook, die zich lelijk vergisten en hun 'stemuitbrachten op andere straten in het oude Leeuwarden. "Ik meen op de foto de Toren straat te herkennen" schreef ons mevrouw H. Nammensma te Leeuwarden, "het pakhuis moet vroeger de slachterij van Rienstra zijn geweest." "De op lossing is Reigerstraat, achter de Wirdumerdijk" aldus de heer A. Dalstra te Leeuwarden, "daar was bakker Dijkstra." Maar de heer P. C. de Vries te Amstelveen gokte op de Monni- kemuurstraat. "De oud-Leeu warder bewoners zijn volgens mij Joodse inwoners; ik meen daar een slager in te herken nen." En Rijannne Thomassen uit Leeuwarden zei het zo: "De oplossing is Breedstraat 45, vroeger een slager." Het is duidelijk, dat al deze abonnees op een verkeerd spoor zijn gebracht door de fi guren, die op de foto voorkwa men, want in werkelijkheid was het de Amelandsstraat, die wij de laatste maal afbeeldden, en wel met het pandje nummer 12, waarin een gevelsteentje met de afbeelding van een kuiper en een van vroeger bewaard gebleven aanduiding 'Bakkerij Van der Veen'. MIJN VADER "Op deze foto herken ik zeer duidelijk de jongeman met het korte witte jasje met zwarte broek als mijn vader (Bouwe), die in 1985 is overleden" schreef de heer M. B. Smeding te 's Hertogenbosch. "De rechts op de foto voorkomende persoon in lange witte 'jas is mijns inziens slager Geestman, die een winkel op de Tuinen had, vlak bij de banketbakkerij van eveneens een Geestman. De vrouwspersoon links op de foto achter de deur kan ik niet goed thuisbrengen, doch het kan best mijn moeder zijn ge weest, die indertijd bij slager Geestman werkte, terwijl mijn vader bij de bakker Geestman werkte." Bij die bakker heeft vroeger ook de heer W. F. van der Harst te Enschede gewerkt en wel als loopjongen. "Ik moest een keer een zak meel van 25 kilo naar de zolder brengen, dus bij de ladder op. Maar ik bleef met die zak in het trapgat steken en toen klapte de zak naar beneden. Het meel stoof tot in de winkel aan de Tuinen toe. Wat een trammelant gaf dat! Als je zo'n foto ziet komt alles bij Geestman je weer voor de geest." "Van een van de heren op de foto dacht ik dat het een zekere Banda was" berichtte de heer J. van der Zwaag te Leeuwar den. "Die heeft jaren in Leeu warden bij de slager gewerkt. Een kerel als een boom. Com missaris Van Harinxma thoe Slooten beschikte hem, ook om zijn voorkomen misschien, een baan als gevangenenbewaar- der, niet niks destijds, maar wel op strenge voorwaarden en die kon Banda op den duur niet aan en zo kwam hij weer bij de slager terecht." "Velen van uw lezers zullen weer heel wat hebben 'afge- struund', zelfs ook de echte 'binnenstadters', veronderstelde de heer W. D. Lijfering te Leeu warden en dat bleek ook wel uit de reacties, die wij kregen. Zo schreef de heer Nic. Ver- bruggen te Leeuwarden: "In eerste instantie dacht ik het ob ject te vinden in de Sacra mentsstraat, doch mij ter plaat se oriënterend, bleek dat niet juist. Toch meende ik het in die omgeving te moeten zoeken. En mijn speurtocht werd be loond, toen ik een andere zij straat van de Voorstreek in sloeg." En de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk zei het zo: "Deze prachtige oude foto was zeker weer een speurtocht waard. Als je zo'n plaatje ziet vraag je je wel eens af: staat dat ouwe spul er anno 1990 nog wel? Is er vandaag de dag nog iets van te herkennen? Fiets ik luk raak door de stad of geeft het beeld al enige richting? Nou meende ik twee zaken op te merken. Ten eerste een smalle straat of steeg (de stoepen zijn meer stootrand dan wandelpad) en ten tweede op de achter grond vaag een muur met muuranker, die van een kerk gebouw zou kunnen zijn. Dus van alle kanten Westerkerk en Grote Kerk benaderd, maar dat bracht me niet verder. De hui zen zijn daar ook hoger. Niet getreurd - dan de smalle stra ten maar in. En keus genoeg: Arends-, Klok-, Post- en Speel mansstraat, tot Bagijne-, Cypri- anus-, Hania-, Wolve- en Zuup- steeg toe. Terug bij A(f) bleek het de Amelandsstraat te zijn." Ook de heer D. Jonker te Leeuwarden schreef ons zeer uitgebreid over een enorme speurtocht, die hij had moeten ondernemen om het beoogde doel te bereiken: "Wel even om gezocht, toch gevonden!" SCHEVESTAND Opvallend was het, dat ver schillende inzenders ter plaatse getroffen werden door de sche ve stand van het gefotografeer de pand. "Het pand helt voor over" aldus mevrouw S. A. de Jong te Leeuwarden. "Er mag wel eens naar worden gezien: de gevel helt (gevaarlijk) naar voren en moet nodig gestut worden, dunkt me" schreef de heer R. Jonker te Leeuwarden. En de heer D. Miedema, ook te Leeuwarden, voegde bij zijn oplossing zelfs een nauwkeuri ge 'doorsnedetekening' toe met zijn conclusie, dat het uit 1686 daterende pandje wel plusmi nus negentig centimeter uit het lood hangt: "drie dakpannen is 60 cm en een dekplaat van plm. 30 cm is totaal 90 cm." "U hebt voor Uw foto een uniek monument uitgezocht" vervolg de de heer Miedema. "Het is het enige zeventiende eeuwse pand in Leeuwarden met een op de vlucht gebouwde tuitge- vel. In de achttiende eeuw kwa men lijstgevels in de mode en toen werden heel wat tuit- en trapgevels veranderd in gevels (Vervolg op pag. 5) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: f 55,- per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor tiet dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3