ton 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN LOODGIETER J1ELOF Toen ik nog bij de wijnkoperij van Mendalda in de Grote Kerkstraat werkte, hadden we wel eens een klusje voor de loodgieter Jielof, over wie on langs nog in 't Kleine Krantsje werd geschreven. Hij kwam dan op z'n fietsje en ging eerst horen wat er gebeuren moest. Jielof kon dan uren staan pra ten over vroeger en over ande re mensen, van wie hij er zo velen kende. We hebben heel wat afgelachen met hem, want hij kon het heel mooi vertellen. Als er ergens brand was ge weest of er was een ongeluk gebeurd, dan kon je er maar op rekenen, dat Jielof er vooraan bijstond. Hij kocht bij ons ook wel eens een liter jenever en zo kon je zeggen, dat zijn oud lood ons ook weer geld opbracht. Groningen H. Witteveen BRIEF UIT CANADA Het radioverhaal over 't Kleine Krantsje, dat mij op 20 februari via mijn wereldontvanger ter ore kwam, sprak mij erg aan, omdat mijn grootouders in Leeuwarden zo'n veertig jaar geleden op Tuinen 11 een ban ketbakkerij hadden. Zo kwamen oude en goede herinneringen weer boven van het romanti sche huis aan deze gracht met een schat van een tante Toos, die het snoepwinkeltje bestuur de. De lange gang die via de dieper liggende keuken met bedstede en binnenplaatsje uit eindelijk uitkwam bij de achter liggende bakkerij, waar mijn opa Piet Geestman van ieder gebakje een kunstwerk maakte en waar wij dan stonden te wachten tot er iets mislukte. Dan nog die kleine knecht, die amper over de klep van de bakfiets kon kijken, maar toch schijnbaar alle bestellingen keurig afleverde. Dit alles komt dan zo weer boven. Wij zijn zes jaar geleden vanuit Nijmegen naar de westkust van Canada verhuisd en wonen iets ten noorden van Vancouver di rect aan zee. Ik zie de vissers druk bezig met het binnenhalen van hun netten. Het water is hier nog schoon, de natuur is hier prachtig en de cultuur is die van de India nen, wat mij toch vaak doet te rugdenken aan de Europese cultuur die nu meer aanspreekt dan toen ik er woonde. Mijn vistijd begon met het ko pen van maaien voor drie cent in de Oosterstraat, daarna uren lang vissen onder een van de Leeuwarden grachtbruggen en dan blij naar huis gaan met de vangst van enkele bliekjes, die oma dan voor me bakte. Mijn Leeuwarder vakanties wa ren leuk en ik sliep dan op de zolderslaapkamer waar het sa nitair uit kan en bak bestond. Als je je hoofd uit het raam stak om zo op straat te kijken leek het of de gevel naar voren viel. Heel wat uren heb ik met neef Piet Geestman op de Grote Wielen doorgebracht in een BM'er, die we voor enkele gul dens per dag huurden. Power River Hermann P. J. Welp NAAM (VAN) LEEUWARDEN Enige tijd geleden vroeg 't Klei ne Krantsje naar mensen, die de naam Leeuwarden of Van Leeuwarden dragen. Uit een artikel in de NRC blijkt, dat er thans in Noord-Frankrijk men sen zijn, die deze naam dra gen; wellicht wonen zij er tijde lijk in verband met hun werk. De opmerking in het artikel, dat ik u hierbij voor uw archief toe stuur, dat Nederlands in Frank rijk een verboden taal was, lijkt mij wat overdreven. Waar schijnlijk wordt het onderwijs- geven in het Nederlands be doeld. Zou het voor Leeuwarders toch maar veiliger zijn om "leewad- des" in Frankrijk te spreken? Fokke Vutman c.s. kunnen hen allicht helpen om de goede uit spraak te krijgen. IJmuiden J. G. Haasdijk ANNESCHOT Graag zou ik willen weten of Anne Schot nog in leven is en, zo ja, wat zijn huidige woon- of verbiijfplaats is. Kan zijn zuster, mevrouw M. Scheer-Schot, mij dat misschien vertellen? Mijn adres is: Schapestraat 55. Voorts zou ik willen vragen of iemand in het bezit is van het boek "Mein Kampf"; zou diege ne dat willen afstaan of uitle nen? het zoekplaatje. Daar heb ik ook heel wat voetstappen lig gen. Ik werkte daar bij meneer J. Schootstra van de ketting- kast- en jasbeschermerfabriek van december 1938 tot augus tus 1948, toen de fabriek naar Buitenpost is gegaan. Leeuwarden J. van Daalen BIJDRAGEN Hoewel de jubileumviering van 't Kleine Krantsje alweer enige tijd achter de rug is, wil ik u toch nog even feliciteren met het feit dat u steeds weer het oude Nieuws in ons Grote "Kleine Krantsje" tot wereld nieuws weet te maken; immers uw Krantsje kent geen grenzen. Elke keer als ons Krantsje door de bus glijdt ga ik eerst zitten om het even door te bladeren en dan is door de regel de ru briek "As jou het mij frage" het eerste wat ik lees. Ook de foto rubriek is steeds weer een ver rassing. J. van der Woude VOL VERRASSINGEN Het februarinummer van 't Klei ne Krantsje stond voor mij weer yol verrassingen. Zo bijvoor beeld de foto van Pietersburen, waar ik van mijn vijf en zestig jaar acht en twintig heb ge woond, en het stukje, dat er bij geschreven was van Minnie Scheer-Schot. Dat was mijn buurmeisje in de jaren dertig en begin jaren veertig. Graag zou je dan willen weten hoe het met hen is gegaan, met haar beide broers en haar zuster. Als Minnie mijn naam leest, Jan van Daalen, dan weet zij wel wie het is. En dan die foto van de Ame landsstraat in de rubriek van Daar ik zelf ook nog wel eens een kleine bijdrage uit het ver leden heb geleverd word ik ook nog wel eens gebeld en dan vraagt men wel eens over een bepaalde straat of wijk te schrij ven. Ik heb dan vaak gezegd zet nu zelf iets op papier en stuur dat aan de redactie. De heer Schoustra ziet dan wel of hij daar een foto bij heeft en verbetert eventuele schrijffou ten. Toen ik eens iets over de Bleekerstraat schreef werd ik opgebeld door iemand die zei dat ik vergeten had iets over zijn ouders te schrijven. Toen ik hem zei dat ik wel wist dat deze mensen een Breikokerij hadden in de Bleekerstraat vond hij dat zo mooi en zou hij graag daarover iets vertellen maar hij had geen foto's. Ik heb hem aangeraden toch maar iets op te maken en aan de Re dactie te zenden daar deze zich daar wel mee zou redden. Tot heden heeft de heer Schüt helaas nog niets van zich laten horen. Als er meer mensen zijn die nog herinneringen hebben stuur die dan alstublieft in daar door uw bijdrage weer vele mensen kunnen meegenieten, zoals u nu ook geniet van de bijdrage van een ander. Dat ons Grootste Kleine Krantsje nog vele jaren mag verschijnen en dat wij allen mogen blijven genieten, is de wens van een abonnee van het eerste uur. Leeuwarden R. Poelstra CAFENEUF Bij de aankoop van het pand Voorstreek 32 (het voormalige café Neuf) en voor de herope ning van mijn zaak, op nummer 30, heb ik alles gedaan om aan meer informatie te komen over de geschiedenis van deze pan den, verhalen en oude foto's. Sinds 't Kleine Krantsje diverse publicaties over deze panden heeft uitgebracht, zie ik dat er onder de lezer(essen) nog erg veel materiaal moet zijn. Gaar ne zou ik een verzoek willen richten tot de abonnees om oude foto's (na reproduktie re tour) verhalen etc. etc., betrek king hebbende op deze panden en haar bewoners aan mij te willen zenden, om zo tot een geheel te komen en misschien wel tot een boekje hierover. Leeuwarden J. A. Boomsma FIETSROUTES Dat wij in Leeuwarden mooie plekjes bezitten is alom be kend, maar minder bekend is het, dat er rond de stad zulke mooi aangelegde fietspaden zijn. Daar, in de vrije natuur, is veel te genieten. Zelf maak ik dan ook veel van die fietstocht jes. Fietsend door de Groene Ster trof ik een eenzame visser aan de waterkant. Ik stapte af en vroeg "Wilt wat biete?" Hij ant woordde, dat het hem niet zo zeer om het vissen ging, dan wel om het observeren van de vogels om hem heen. "Ik hew al vieftien soorten teld en oek nog een hermelijntsje sien!" Ik vervolgde mijn weg over het Ouddeel en kwam bij Rusten burg over de brug naar het in dustrieterrein de Hemrik, van waar ik naar huis terugkeerde. Ook fiets ik wel eens langs de Dokkumer Ee, richting Bartle- hiem en Birdaard, waar we dan even verpozen om de tocht via Wijns en Lekkum te vervolgen. Langs de Zwette kan men nu ook fietsen, vanaf de bekende brug bij de Boksumerdam naar de Weidumerhout; vandaar kun ja naar Weidum, Boksum en Deinum fietsen - mogelijkhe den genoeg. Eveneens ligt er een mooi fiets pad langs de Potmarge, waar ik onlangs een groepje al wat oudere stadgenoten trof, zittend op een bankje. "Ah Rinze, wat he'k dij in een hele tied niet sien." riep er een en dat was Piet Visser, in vroeger jaren een bekende fietsfanaat. "Je kanne wel merke, dat je MahttHfdij tindi 1898 ouwer wudde, want a'k vroeger inne stad liep, was't omme ha verklap een groet of een wenk. Mar a'k nou met mien hondsje een blokje om gaan, dan sien'k alleen mar vreemde gesichten en er is gien meens, die't je meer groet. Zo is er dus altijd wel wat te beleven, fietsend langs de mooie paden rond de stad. Aan te bevelen voor alle Leewad- ders! Leeuwarden Rinze van der Heide BRIEF UIT AUSTRALIË Wy binne krekt weerom van een fakansje op Tasmanië, dat prachtige eiland ten süden van het groate vastelan van Austra lië, en daar rolt "'t Kleine Krantsje" in de bus; het sep tembernummer. Ik het gauw le zen fansels; mien vrouw is nog in de keuken an 't skarrelen, soa sy hoeft dat direct nog niet te weten, want der hewwe nog wel es woorden over, wie 't het eerst leze sal. Mar inienen roep ik naar de keuken: "Nou wy hewwe 'de gesprekken op de brug' haald hoor", en zy: "Wat is dat nou?" en ik weer: "Kom maar hier, dan kan je't self oek leze." Sy leest het; we kieke mekaar an en segge: "Dat kon wel es op ons slaan; waar komt dat nou weg?" Nog es leze. Die "Bonne Sera", diet één van 'e artiesten is van de Brugge- praetsjes, seit dan, dat: "Kunde van hem - in Australië - het een man troffen, diet nog op 'e Nystad woond het en syn "fan" was oek noemd, soa wat met "brug" of "burg", mar: "sterk" hy kon nou krekt niet op die naam komme". (Vervolg op pag. 5) Fietspad langs de Potmarge

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4