ZONDERLINGE STADGENOOT TRIESTE ONDERGANG VAN WEERGLASMAKER 'T KLEINE KEAHTBJE WELGESTELDE WERD NEGOTIEMAN 'DOVEJELLE' VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Van Wim Sonneveld is het bekend, dat hij dikwijls na het vertolken van een heel gevoelig liedje achter de coulissen als een dwaas zijn tong uitstak - dit tot grote ergenis van zijn collega's, die deze plotseling veranderde gemoedsuit drukking niet konden waarderen. Wat ook niet op prijs werd gesteld, waren de vrolijke danspassen, die de grote toneel speler Louis Bouwmeester eens achter het pas gevallen doek uitvoerde na zijn ontroerende vertolking van het stuk "De Kroeg". De brandwacht op het toneel, die net als het publiek in de zaal tot tranen was geroerd, kon die danspas sen onmiddellijk na de uitvoering niet uitstaan. Hij stormde op Bouwmeester af, greep hem bij zijn kraag en siste; "Als je dat nóg es doet, breek ik je de nek!" Een van de zonderlingste Leeuwarders, die ooit hebben geleefd was zonder twijfel de heer Jelle Huisinga, die op de hoek van de Nieuwestad en de St. Jacobsstraat een winkel in glas, porcelein en aardewerk had. Het kon zomaar gebeuren dat hij klanten, die bij hem in de winkel kwamen, niet te woord wou staan. Informeerde iemand naar de prijs van een geëtaleerde vaas, dan zei Jelle botweg: "Die vaas is voor jou niet te koop." Of: "Die vaas is veul te duur voor jou." Of: "Die vaas wi'k niet kwiet, gaan mar naar een an dertoe." Ook werd van deze Jelle - 'Dove Jelle' zeiden z'n stadge noten - gezegd, dat hij een paar guldens of rijksdaalders op de vloer had vastgespijkerd. Klanten, die zich begerig buk ten om de vondst in te pikken, kwamen natuurlijk altijd be schaamd en met rooie koppen weer omhoog en Jelle had dan de grootste lol. Eens is het gebeurd dat grond werkers een gat groeven op het pleintje tussen Wirdumer- dijk en de Oude Waag. Terwijl zij druk doende waren onder de nieuwsgierige blikken van een tien of twintig omstanders, toonde ook Jelle Huisinga voor het gebeuren belangstelling. "Mannen," zei hij tenslotte, "as jimme soms wat viene, dat jim niet tuusbrenge kanne, een beeldsje of een potsje of suks so wat, dan mutte jimme mij even waarschouwe." Natuurlijk kenden de grondwer kers Dove Jelle en zij stopten dan ook onmiddellijk met hun werk, trokken hun pet recht, ke ken elkaar eens veelbeteke nend aan en zeiden toen: "Tja, alles goed en wel, as wij wat viene, een 'vaaske of een beeldsje, dan waarschouwe wij jou, maar wat is het je weer- dig?" "Al gauw een tientje," sprak Jelle Huisinga. De wakkere grondwerkers ke ken elkaar nog eens veelbete kenend aan en hervatten hun werk. Toen het tijd werd om te schaf ten, bleef de een in de kuil om daar zijn lunch te nuttigen, ter wijl de ander z'n schreden richtte naar een winkel aan de Wirdumerdijk - wel uit het zicht van Jelle Huisinga. Daar kocht hij voor een paar centen een prul van een vaasje, dat even later onder de blabber in de kuil verdween. Daarna verscheen de ander bij Jelle Huisinga in de winkeldeur. "Suden je even komme wille, ik loof, dat we wat vonnen hew- we." Dus Dove Jelle mee naar de kuil, waar nog steeds een aan tal nieuwsgierige Leeuwarders het graafwerk gadesloeg. "He jim wat vonnen?" vroeg Jelle verwachtingsvol aan de andere grondwerker. "Ik loof het wel" zei die van onder uit de kuil. "Wat is't dan?" "Een vaaske" klonk het. "Laat es sien" zei Jelle. En toen werd hem dat bemod- derde en oeroud lijkende, maar toch splinternieuwe prulding aangereikt. Waarop de gelukki ge Jelle Huisinga met een waarderend "Hier mannen" de kerels in ruil een briefje van tien toewierp. Een van onze abonnees, de heer W. F. van der Harst te En schede, schreef ons nog in het bezit te zijn van een oude baro meter, die is gemaakt door de Gebroeders Arzoni te Leeuwar den - op het instrument prijkt een plaatje met die naam. "Misschien hebt u die naam in uw archief, want 't Kleine Krantsje weet een hoop van weleer" aldus de heer Van der Harst, die ons ook nog schreef, dat de barometer is gemaakt naar een model van Torricelli. "Van deze naam heb ik nooit gehoord in Leeuwarden" voeg de onze abonnee daar aan toe. Wel, Evangeliste Torricelli was een Italiaanse wis- en natuur kundige uit de zeventiende eeuw, die onder andere bekend is geworden door zijn barome- terproef - van de stad Leeu warden zal hij wel nooit hebben gehoord. ACHTTIENDE EEUW Maar de Arzoni's kwamen al in de achttiende eeuw vanuit Italië naar Leeuwarden en wel in de persoon van een Anthonie Ar zoni. Diens zoon, Willem Arzo ni, stichtte aan de Groeneweg een barometerzaak, die later door zijn tweelingzoons Ger hard en Idanus Hendrikus Ar zoni werd voortgezet. Onder de naam "Gebroeders Arzoni" vestigden zij zich in het pand nummer 86 aan de Kleine Kerkstraat en van hen moet dus de barometer van onze abonnee afkomstig zijn. Blijkens een advertentie uit die goeie ouwe tijd bevalen de broers Arzoni zich "minzaam aan tot het leveren en maken van alle soorten weerglazen als kwik-, matalliek-, aneroid-, ba rometers, controleurs, alle soor ten thermometers, vochtwe- gers, melkwegers, siroop- en bierwegers, waterpassen, pijl glazen enzovoort, alles tegen een jaar garantie". Ook namen zij "oude en gebro- kene in ruiling aan", terwijl zij eveneens ruim voorzien bleken tezijnin-parapluies. Wij hebben reden aan te ne men, dat de naam van de firma Arzoni in het oude Leeuwarden een heel goede klank heeft ge had. Het was stellig een dege lijke zaak met kwaliteitsartike len. Niet alleen de heer Van der Harst, wiens barometer een lengte heeft van honderd en tien centimeter, ook sommige andere abonnees van onze krant zullen nog wel in het bezit zijn van artikelen, die de Arzo ni's ooit op de markt hebben gebracht. Heeft de zaak van de broers Arzoni dus zeker een periode van grote bloei gekend, wel heel tragisch is het bedrijf ten slotte zijn ondergang tegemoet gegaan. De eens zo welgestelde weerglasmaker Arzoni als een beklagens waardig negotiemannetje. In 1893 kwam een van de bei de broers te overlijden. Dat was de toen vijf en zestig jaar oude Gerhard Arzoni, wiens tweelingbroer Idanus een jaar eerder zijn vrouw door de dood had verloren. Idanus was toen een en zestig jaar en door een naaste bloed verwant moet hij daarna letter lijk tot de bedelstaf zijn ge bracht. Van een gerespecteerd en ook gefortuneerde zaken man werd de oude heer Arzoni een zwerver, die terechtkwam in een obscuur logementje in de Boterhoek en die tenslotte als een nietig negotiemannetje in Leeuwarden langs de huizen trok. Een kennis, die uit ervaring wist, dat Idanus Arzoni zich in z'n goeie jaren voor velen een weldoener had getoond, heeft nog getracht een eind te ma ken aan dit zwerversbestaan, maar helaas: bij verzoeken om steun bij verscheidene perso nen, van wie hij wist, dat zij vroeger financieel door de oude heer waren geholpen, kreeg hij nul op het rekest. TOTZ'N DOOD Zo was de eens zo gerespec teerde weerglasmaker Idanus Hendrikus Arzoni gedoemd een negotiemannetje te blijven tot zijn dood: het was op de der tiende augustus 1904, precies een week na zijn drie en ze ventigste verjaardag, dat voor hem het einde kwam. "Er is dus voor één veertig verdwenen uit het postzegelkastje. Alleen jij en ik hebben een sleutel, dus "Nou meneer, as we nou ieder zeventig cent betaie, dan prate we nergens meer over, wat seit meneer daarvan Opgave nieuwe abonnees en adreswijzigingen uitsluitend naar: Abonnementenadministratie 't Kleine Krantsje, Postbus 858,8901 BR Leeuwarden, telefoon 058 - 987560

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 9