MIJN JEUGDJAREN IN DE OUDE BINNENSTAD "EEN VRESELIJK ONGELUK BIJ DEOLDEHOVE" 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN tering. Die bezocht zijn patiën ten nog in een koetsje met een paard. Op het Klokplein had je in die tijd elk jaar een buurtfeest. Het was wat fijn om dan met een feestmuts op achter de muziek aan te lopen. Het feest bestond voornamelijk uit het doen van spelletjes: koekhappen, hardlo pen en zaklopen. Vergeet niet de snoep en de limonade, die je dan kreeg. Tsjonge, wat was dat een fijne tijd! In de zomermaanden was het ook op de zondagen feest. Dan gingen we met vader en moe der lopend naar de uitspanning "De Kleine Bontekoe". Daar kon je in de speeltuin heerlijk ravotten. De tractatie bestond altijd uit een kogelflesje met li monade. De ouders genoten van een kopje thee, dat in een grote ovale bak met een vuurtje eronder werd geserveerd. VRACHTBODES Weet u het nog, de vrachtbo des op het Wilhelminaplein? De meeste vrachtrijders kwamen daar met paard en wagen. Maar in mijn jeugd verschenen er ook al auto's, zij het dan dat ze nog bescheiden waren van formaat. Deze auto's brachten de vracht van hier naar de om liggende dorpen. In een kleine kring in het oude Leeuwarden bekend was de pi anolerares mejuffrouw Doren bosch. De zusters Dorenbosch woonden op de Nieuwestad bo ven de schoenenzaak van Ster- kenburg; die was tegenover de Oude Waag, waar nu Vroom en Dreesmann gevestigd is. Hun dienstmaagd heette Sjouk- je en zij vertoonde zich altijd in Friese klederdracht, ook met het gouden oorijzer op. In de Sint Jacobsstraat viel ook wel het een en ander te bele ven. Wie kende niet de horlo gemaker Hettema. Die was vooral bekend, omdat hij op de ijsbaan aan de Bleekerstraat niet gewoon schaatste, zoals de meesten dat deden. Nee, hij hield van "rond schoonrijden". Dat hield in, dat hij van de ene naar de andere kant van de baan op en neer reed. Als je In mijn jeugd stond op het Waagsplein de schepijswagen van Slof. Daarnaast bevond zich de sigaren- en sigaretten- wagen van "Pinkie". Dat was eigenlijk een vitrine op wielen, want alles was afgedekt met glazen ramen. De derde wagen was de ijsco wagen van de Verenigde Ban ketbakkers. De man, die hier de klanten hielp was altijd keu rig gekleed in een lichtbruin pak met dito pet. In zijn karretje zaten verschillende deurtjes en achter die deurtjes metalen laatjes met het verpakte ijs. Als zo'n deurtje open ging sloeg de koude damp er uit. De verpak king om het ijsje was ook be langrijk, omdat "het beertje" dat er op stond waarde had. Dus sparen die omslagen. Net als de kwattasoldaatjes. GEKKEJELLE Aan de overkant van het water had je op de hoek van de Nieu westad en de Sint Jacobsstraat de zaak van een bekende fi guur, die wij "Gekke Jelle" noemden. Daarnaast was de melksalon van Niehauser, dan had je de stoffenzaak van Kuhl- man én verder was er ook nog de grote zaak van P. S. Bakker op de hoek van het Heerenwal- tje. C. en A. op de Nieuwestad, vlakbij de Wirdumerdijk Zouden er nog Leeuwarders zijn, die weten dat C&A vroeger een zaak had aan de "drukke" kant van de Nieuwestad, vlak bij de Wirdumerdijk? En wij ou deren herinneren zich ook alle maal nog wel "het klokje" op het Waagsplein tegenover de Peperstraat. Wat mij nu ook weer te binnen schiet is de aantrekkelijke eta lage van de firma Ter Horst bij de Brol in de tijd van Sint Nico- laas. Je stond dan met je neus tegen de etalage gedrukt en je vergaapte je aan al dat mooie speelgoed en vooral aan de mooie electrische treinen, die daar in de ruimte ronddraaiden. Ook denk ik nog aan de vele winkels in de Slotmakersstraat en bij De Put en verdere omge ving. Die trokken in de Sinter klaastijd klanten door wedstrij den te organiseren. Met sjoelen kon je er eenden en kippen winnen. Wie herinnert zich nog die fors gebouwde groenteman, die met zijn mandje met groenten op het hoofd zijn klanten bedien de? Dat deed hij dus zonder wagen of hondekar. Hij woonde in de Poststraat. En in de Grote Hoogstraat woonde de huisarts dokter Wol- hem wilde passeren moest je je vaart inhouden, dan kon hij nog net voor je langs gaan. Trok je weer op aan de andere kant, dan kwam hij warempel ook die kant weer ingedraaid. Heel wat schaatsers wensten hem naar de andere kant van de wereld. Naast hem in de Sint Jacobs straat woonde de heer Lampe, wanwege zijn lichaamsomvang een bekende figuur in Leeuwar den. Daarnaast had je de ban ketzaak van Groenewoudt, de winkel waar je van die heerlijke "keekjes" kon kopen.. In het steegje naast de zaak haalde je voor vijf centen een zakje met koekjeskruimels. Aan de andere kant van de straat had je onder andere de zaak van Hofstede in brillen, verrekijkers en barometers. Daarnaast was de firma Dront- mann met schorten en andere textiel waren. pagina 5 En verderop de fietsenzaak van Van Keulen, die reclame maak te voor een nieuw model fiets. Daarvan gingen de trappers niet rond, zoals wij dat altijd al kenden - met deze fiets moest je je benen op en neer bewe gen. WAT EEN BEKIJKS Nu we het toch over fietsen hebben: wie heeft de heer le- kema nog gekend? Dat was een pianoleraar, die in het bezit was van een geheel nikkelen fiets. Dat was wel iets heel bij zonders. Met altijd een pijp in zijn mond en met een hoed op, waarvan de rand kort neerge slagen was, reed hij heen en terug over de drukke zijde van de Nieuwestad. En wat een be kijks had hij dan! Breda Siep Ter Horst Hij hield het bij hoog en bij laag vol en hij wist het wel heel ze ker, de echte ouwe Leewadder, die we eens spraken: er was ooit bij de Oldehove een vrese lijk ongeluk gebeurd. "Daar is es een heel gezin naar bene den komen!" Het bewijs? "Dat kanne je nog altied sien, want se hewwe er een gedenksteen voor inne muur metseld. Gaan er mar gerust heen, inne suud- kant vanne toren, dan salie je het self sien!" Tja, inderdaad: daar zit een enorme steen ingemetseld, maar die heeft niets te maken met een ongeluk, dat hier ooit zou zijn gebeurd. Het is een oude grafsteen, die hier een wat merkwaardige, laatste be stemming vond. Van een tra gisch geval, waarbij een of zelfs nog meer mensen van de toren naar beneden vielen is helemaal niets bekend - we mogen wel aannemen, dat dit in de vier en een halve eeuw van het bestaan van het monu ment nooit is gebeurd. DRAMA BIJ WAAG Wel heeft er zich eenmaal een drama voltrokken bij een ander monument in Leeuwarden en wel bij de Oude Waag aan de Nieuwestad. Daar is ooit ie mand dodelijk verongelukt, toen hij, fietsend, tegen de muur aankwakte - een hoogst uit zonderlijkezaak! Het ongeluk gebeurde op een vrijdagmorgen, even voor acht uur, in het jaar 1918, toen kooplieden juist bezig waren hun kraampjes op te zetten voor de markt, die toen nog ge houden werd op deze plaats. Zij lieten daarbij een smalle ruimte vrij tussen hun tenten en de lange zijkant van het Waag gebouw. Fietsers maakten wel van dit "straatje" gebruik om langs de Waag te komen. Dat deed ook de zeven en der tig jaar oude gardenier S. ter Horst, die aan de Dokkumer- trekweg woonde. Hij hield daar bij, komend vanaf de Peper straat, zelfs rekening met even tueel tegemoetkomend verkeer, hield zo rechts mogelijk en fiet ste dus vlak langs de muur van het Waaggebouw. Maar wie kennelijk geen rekening hield met tegenliggers was de land storm-soldaat C. Brenninkmeij- er, werkzaam als schrijver in de manege en nu op weg naar zijn bureau. Hij naderde met een behoorlijke snelheid de smalle ruimte tussen de kraampjes en het Waaggebouw en zag blijk baar niet, dat daar de heer Ter Horst in aantocht was. Het gevolg was een frontale botsing, waardoor de ongeluk kige gardenier met zijn achter hoofd tegen het Waaggebouw aansloeg. Omstanders droegen de zwaargewonde man de vlakbijzijnde apotheek van Al- berda binnen, maar de snel te hulp geroepen dokter De Jong van de Tweebaksmarkt kon daar slechts de dood constate ren - de heer Ter Horst was aan een schedelfractuur overle den. Hij liet een vrouw en een zoontje achter. Mede op aansporing van een ooggetuige ging de soldaat er "in zijn zenuwen" als een haas vandoor, maar hij vergat daarbij niet zijn fiets mee te nemen. Die was trouwens door de bot sing zwaar gehavend. Later kwam de politie toch achter de identiteit van de veroorzaker van dit zo tragische ongeval bij de Oude Waag. werd de Blokhuissteeg tussen het Blokhuisplein en de Weaze bewoond door een kleine ge meenschap, waarin niet ge makkelijk vreemden binnen kwamen. Licht ontvlambaar, als iedere gemeenschap van deze aard, kwam de steeg gemakke lijk tot massale uitingen van vreugde, maar eveneens ge makkelijk tot botsinkjes. Het ge beurde dan ook nog wel eens, dat de stoelen er door de ra men vlogen en het - meestal door drank gevoede - getier er tot ver in de omgeving hoor baar was. De "theetuin" van de uitspanning De Kleine Bontekoe in vroeger jaren. Thee en een "koegelfleske

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 5