LITTEKENS VAN DE OORLOG 'T KLEINE KRANTSJE HIER MANGELT MEN VROUW POLLIUS. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Zijn er lezers van 't Kleine Krantsje, dië ons in Leeuwarden nog littekens van de Tweede Wereldoorlog kunnen aanwijzen? Die vraag hebben wij in een vorig num mer gesteld, nu het precies een halve eeuw geleden is, dat ons land bij die oorlog betrokken werd. Veel reacties op die vraag verwachtten wij eerlijk gezegd niet. In tegenstelling tot veel andere Nederlandse steden heeft Leeuwarden immers weinig te lijden gehad van het oorlogsgeweld. Gevochten is hier niet en hoewel er dodelijke slachtoffers te betreuren waren, zijn er maar op enkele plaatsen in de stad vliegtuigbommen gevallen en vonden er ook maar op een paar plaatsen vliegtuigbeschietingen plaats. Bovendien zijn verschillende plaatsen, die in de oorlog door geweld getroffen zijn, na de oorlog volledig van de kaart ge veegd - daar kunnen we dus geen sporen van de oorlog meer verwachten, daar zijn geen littekens meer te vinden. Zo is er bijvoorbeeld nu hele maal niets meer over van het Panwerk en het Pieterseliewal- tje, waar op de tiende augustus 1942 door brandbommen grote schade werd aangericht en waarbij ook verschillende do den vielen. Vier stadgenoten werden op slag gedood, een vijfde overleed veel later aan de gevolgen van dit noodlottige bombardement. Ook van het oude Werkmans- lust staan nu geen twee stenen meer op elkaar, zodat we hier ook al geen enkele herinnerin gen meer kunnen verwachten aan het drama, dat zich op de twintigste noember 1944 heeft afgespeeld. Toen werden hier zes huizen verwoest, doordat er een benzinetank uit een vliegtuig naar beneden kwam. Twee doden waren het droevi ge gevolg. Dan zijn de huizen in de Wij- brand de Geeststraat, die op de twee en twintigste maart 1944 door bommen getroffen werden en waarbij zes doden vielen, allemaal afgebroken en door nieuwbouw vervangen en zo verdween ook de gehele Ju- lianastraat, waar op de twintig ste januari 1942 bommen vie len. Hier waren toen vier doden te betreuren. EERSTE BOMMEN Maar bij dit eerste bombarde ment op Leeuwarden werd ook een huis in de Willem Lodewijk- straat getroffen en toen vielen er ook verschillende bommen op en naast de spoorlijn naar Leeuwarden. En het is dit bombardement ge weest, dat tot op de dag van vandaag toch wel degelijk een litteken heeft achtergelaten. Onze abonnee, de heer J. E. Kuipers te Leeuwarden, was de eerste die ons hierop attent heeft gemaakt. Hij woonde in de oorlog in de Van Asbeckstraat, vlak bij de plaats waar tijdens dit bombar dement het pand Spoorstraat nummer 63 door bomscherven getroffen werd. En de schade, die er toen aan de voorgevel veroorzaakt werd, is nu nog al tijd heel duidelijk te zien: er zit ten een paar behoorlijke "moe ten" in de muur. Dan kregen wij een brief van onze abonnee, de heer C. J. Terpstra te Stiens, die ons at tendeerde op een heel merk waardige situatie, die sinds de oorlog is blijven bestaan - we kunnen het eigenlijk geen litte ken noemen, maar het heeft wel direct te maken met het net genoemde bombardement, waarbij een deel van het oude Panwerk werd verwoest. "Door de explosies bij dat bom bardement", aldus de heer Terpstra, "sprong er een ruit in het pand Van der Wielenstraat nummer 4. Nu was er in die tijd niet meer een stuk glas van die afmetingen te krijgen en toen heeft men er drie kleinere rui ten ingezet. Die zitten er nu nog steeds en het lijkt wel wat vreemd, omdat er in alle omlig gende huizen één groot voor ruit zit." Ook berichtte de heer Terpstra ons over een nog steeds be staande situatie in de Leeuwe rikstraat, die een gevolg van de oorlog is. "Er is daar een gara ge," schreef hij ons, "waarin de Duitsers zaten en die hebben die garage uitgebreid ten koste van de tuinen van de woningen ernaast." Ook hier is de oude toestand niet hersteld, maar ook in dit geval kunnen we moeilijk van "een litteken" spreken. En zo moeten we dus tot de conclusie komen, dat er nu maar heel weinig beschadigin gen ten gevolge van de Twee de Wereldoorlog zijn aan te wij zen. Gelukkig maar. Er blijven immers genoeg andere droeve herinneringen over aan die ver schrikkelijke tijd. In vroeger jaren heeft er aan het Vliet een vrouw gewoond, die met het mangelen van was goed de kost verdiende. Dat was een dame met de aparte naam Pollius. Zij had een bordje aan haar huis met de mededeling: "Hier mangelt men vrouw Pollius" - let wel: zonder een komma in die zin. Eens is het gebeurd, dat een stel belhamels bij haar aan de deur kwamen. Op het gerucht van hun aanhoudend bellen verscheen er een klein en dik vrouwtje in de deuropening, die desgevraagd beaamde dat zij Vrouw Pollius was. "Wel," zeiden toen die vlegels. "Wij komen u even mangelen". "Wat bedoelen jullie?" vroeg zij toen. "Nou," zeiden toen die knapen, "nogal logisch, er staat toch op dat bordje "Hier mangelt men vrouw Pollius?" Wat er toen volgde viel te ver wachten. Vrouw Pollius begon verontwaardigd uit te varen en.die knapen er gierend vandoor. De foto boven is in mei 1945 gemaakt door onze abonne de heer Jelle Foppema. Duidelijk is het grote gat in de Wijbrand de Geest straat te zien, dat daar een jaar eerder na een bombardement ontstond. Beneden links het pand Van der Wielenstraat 4 en rechts het huis Spoorstraat 63. Nog steeds zijn de gevolgen van de oorlog er te zien.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 7