'TKLEIHE KEAHTSJE TOEGANG PRINSENTUIN: BEKEND BIJ VELEN. 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Een moeilijke opgave, die van de vorige maand, dat was het zeker: heel wat trouwe lezers van onze krant hebben zich de hersens gepijnigd met de vraag, waar dat nu wel kon zijn. Sommigen wisten het meteen, maar de meesten hebben er wel om moeten zoeken - het was dan ook een echt "zoekplaatje" deze keer. En wie maar goed en lang genoeg zoekt zal de oplossing zeker vinden; zo groot is het oude Leeuwarden nu ook weer niet. Bovendien gaf het bord met de wandelende meneer en het kindje een duidelijke aanwijzing: er zou vanzelfsprekend gezocht moeten worden naar een plaats, waar men mag wandelen. Zo kwamen velen terecht op de plek, waar ze moesten zijn, namelijk bij een van de toegangen van onze oude Prinsentuin. pagina 3 "Het kan niet missen!" schreef de heer S. van Heerewaarden te Leeuwarden dan ook en thousiast. "De foto brengt de zij-ingang van onze onvolpre zen Prinsentuin in beeld en wel bij het Tournooiveld. Ter linker zijde van het stenen bouwsel met een fraai geornamenteerd sierelement, bevindt zich de bewaarschool, nu kleuter school, waar in voorbije jaren Sint Nicolaas met zijn knecht zijn rondgang langs de scholen begon en waar wijlen mijn va der, geboren in 1894, zijn ele mentaire onderwijs nog heeft genoten." "Voor wie het weet is het niet moeilijk," schreef - zeer terecht - de heer D. Beeksma te Leeu warden, "maar een ander zal hier misschien lang om moeten zoeken. Voor mij was het niet moeilijk, het is namelijk de in gang van de Prinsentuin bij de Groeneweg en tegenover de Doelestraat." "Ik meen, dat dit vroeger het Sint Jobsleen heette en dat ook "De Terp" hier gevestigd is ge weest, het Tehuis voor alleen staande mannen," aldus me vrouw T. A. Albers-Gemser te Leeuwarden en dat was inder daad zo. Het Tehuis "De Terp" was vlak om de hoek van wat vroeger het Tournooiveld heet te en lag aan het Sint Jobs- leen, een historische naam, die helaas verloren is gegaan; de straat tussen de Boterhoek en het Schoenmakersperk heet nu Groeneweg. "Vroeger, toen wij nog jong wa ren," herinnerde de heer D. Jonker te Leeuwarden zich, "waren de toegangsdeuren van de Prinsentuin op deze plaats dicht en toen kón je hier dus niet langs, maar nu alweer ge ruime tijd wel. Zo zie je maar weer, dat alles voor verande ring vatbaar is. Is dat ornament nog een overblijfsel van de vroegere lusthof of 'Koperen tuin'?" VERRASSING Voor het echtpaar C. J. Ooms te Leeuwarden werd het oplos sen van onze prijsvraag een hele verrassing. "Meer dan vijf tig jaar zijn wij al getrouwd" schreef mevrouw Maaike Ooms-Jielof ons, "dus zo hard lopen we niet meer, maar aan gezien we vlak bij de Prinsen tuin wonen, is meestal ons loopje daar naar toe. Zo ook gistermiddag. We gingen er dit maal naar binnen bij de "be- waar"school aan de Groene weg en ineens zeg ik tegen mijn man: 't Kleine Krantsje!" en daar stonden we voor wat op de foto was afgebeeld, de prachtige ingang tot de tuin. Nooit eerder op gelet!" En me vrouw Ooms besloot haar schrijven met de voor ons ple zierige mededeling 't Kleine Krantsje: het mooiste krantje, dat ooit heeft bestaan!" Ook voor de heer A. Holwerda te Leeuwarden was een recent bezoek aan de Prinsentuin voor een juiste oplossing doorslag gevend: "De dag voor de foto werd gepubliceerd ben ik dit poortje nog doorgelopen, zodat ik na één oogopslag raadde wat het was." "Volgens het fragment van de foto moest dit wel een onder deel van een toegangspoort zijn" aldus de heer Th. van Rossum te Leeuwarden. "Dit maakte het zoeken wat een voudiger, omdat je je dan kunt concentreren op plaatsen, waar toegangspoorten kunnen zijn." "Wat opvalt" schreef de heer W. D. Lijfering te Leeuwarden, "is de plaats van het verkeers bord. Mijns inziens behoort dit bord rechts te zitten." Inder daad: dat is ons ook opgeval len, net zoals het opviel, dat een verbodsbord links was ge plaatst bij het begin van de Slotmakersstraat aan de Eewal - van dat punt hebben wij on langs in de rubriek "Leewad- ders, waar is dit?" ook een foto gehad. De heer B. R. Douma te Leeu warden liet ditmaal zijn dicht ader vloeien: "Leewadders, Het Transformatorhuisje aan het Tournooiveld: na veertig jaar nog een knap dak. waar is dit?/lk weet wel waar "het zit'VDaarom is het dat ik schrijf en zeg/Foto genomen aan de Groeneweg/Wat ik daar dan zie?/Tegenover de Fryske Akademy?/De ingangdeur (of poort) wat schuin/Is die van de Prinsentuin". En de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk zei het ook nogal poë tisch: "Door die groene deuren zijn vogels van diverse pluima ge in- en uitgevlogen. Waren het vroeger onder meer Groe neweg- en Doelestraatbewo- ners, nu wandelen een groot deel van het jaar andere va rensgasten door de poort". DIERBARE HERINNERINGEN Tenslotte ontvingen wij een lange brief van onze abonnee de heer Luut Popma te Leeu warden, die ons onder andere schreef: "Ik heb dierbare herin neringen aan het Tournooiveld, allereerst natuurlijk aan de be waarschool, waar wij als kleu ters uit de binnenstad (de Weerd) werden bewaard en be ziggehouden. Op enkele foto's uit die tijd herken ik Juf Jongs- ma, later mevrouw Bloemsma van de comestibleszaak uit de Oosterstraat en de juffen Plantinga en Kaastra (het hoofd van de school) en juf Van der Linden. Ook zie ik mijn joodse vriendin netje Esther Cohen. Zij woonde boven de bloemenzaak van Drijver in de Weerd en geza menlijk gingen we elke dag naar school. In of net voor de oorlog is de familie Cohen ver huisd naar de Elisabethstraat (Vervolg op pag. 15) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van" Fenno Schoustra's Publlcitelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3