tou hellema 'T KLEINE KRANTSJE., Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 LITTEKENS OORLOG In antwoord op Uw vraag in 't Kleine Krantsje of er in Leeu warden nog littekens zijn te vin den van de Tweede Wereldoor log, wil ik U gaarne wijzen op een beschietingsbeschadiging aan de voorkant van de loco- motievenloods van de Neder landse Spoorwegen aan de Wijnhomsterstraat. Aan de voorkant links (of is het de achterkant?) zitten zo'n twintig tot dertig kogelgaten. Deze beschieting door een jachtvliegtuig werd 's middags uitgevoerd. De hulzen vielen in de straten van de Hollander- wijk. Er waren ook slachtoffers te betreuren; ik meen twee spoor wegmensen, die achter de ra men van de locomotiefloods aan het werk waren. Ik geloof, dat hun namen op de gedenk steen staan op het perron. Leeuwarden H. H. Griepsma Hartelijk dank voor Uw tip. Inderdaad troffen wij ter plaatse minstens dertig ko gelgaten aan. Ook het sche ve glazen dak toont nog tal van beschadigingen, die waarschijnlijk bij dezelfde beschieting zijn ontstaan. Nader onderzoek leerde ons, dat deze oorlogshande ling zich op de vijftiende ok tober 1942 heeft voltrokken. Er werd één spoorman bij gedood en dat was de twee- enveertig jaar oude draaier Piet Wiersma. Collega's vonden hem na het incident, hangend over zijn draaibank - hij was door een schot in het hoofd op slag gedood. De heer Wiersma was het eerste slachtoffer, dat de Spoorwegen in Leeuwarden moesten betreuren. Zijn naam komt dan ook als eer ste voor op het monument, dat na de bevrijding ter na gedachtenis van de Leeu warder spoorwegslachtoffers op het perron werd opge richt. Red. 't KI. Kr. LITTEKENS OORLOG In het door u gepubliceerde verhaal over "littekens van de oorlog" mis ik de brandbom men die zijn gevallen op de C.A.F. aan de Snekertrekweg. Ik weet nog dat wij aan de overkant een hele morgen heb ben gekeken want alles brand de als een fakkel. Is er ook niet een bom gevallen in het Vos- senparkje of ben ik daar mis mee? De datum van dit alles weet ik niet meer. Wat betreft de bom in de Spoorstraat, dat weet ik nog heel goed. Ik werkte toen bij de kwekerij Wiemers, Achter de Hoven naast Mariënburg. We hadden daar ook kassen en een stortbult, waar alle tuinafval werd gestort. Menig onderdui ker heeft zich bij ons verscho len of hielp uit verveling wel eens een dag mee. Toen ik op die bewuste morgen het hek open deed, vond ik op het pad een bomscherf van drie bij vijf centimeter. Ook weet ik dat er voor het bombardement in de Juliana- straat een klein tabaks (kruide niers) winkeltje zat. Dan is er nog een bom geval len nabij de spoorbrug over de Potmarge achter de schoenma kerij van Kamsma, naast bouw bedrijf Boringa in de Schrans. Groningen H. Witteveen Er zijn meer abonnees, die onze vraag niet goed heb ben begrepen. Met "litte kens van de oorlog" bedoel den wij nu nog steeds bestaande schaden, die tij dens de oorlog veroorzaakt zijn. Zoals een operatie een blijvend litteken ten gevolge kan hebben, zo zijn er oor logshandelingen geweest, waarvan de veroorzaakte schade nu nog altijd is te zien. Die gevallen hebben wij bedoeld met onze vraag. De bommen, waarover u schrijft hebben natuurlijk ook schade veroorzaakt, maar daar is nu niets meer van te zien. En daar ging het ons dus ook niet om. Red. 't KI. Kr. HARDEGARIJP. Naar aanleiding van het artikel "Littekens van de oorlog" in een vorig nummer nog het vol gende ten aanzien van het eer ste bombardement op Leeu warden in de avond van 20 januari 1942. Ik herinner mij deze gebeurte nis na meer dan achtenveertig jaar nog zo goed omdat de 20e januari de geboortedatum van mijn moeder is. Zoals toen ge bruikelijk, was op die avond onze huiskamer bomvol met de hele familie op de verjaardags visite. In dit gezelschap was al leen "militaire kennis" aanwe zig bij mijn vaders oudste broer, welke als grenadier al leen belast was geweest met de bewaking van de leden van het Koninklijk Huis en bij zijn jongste broer, die bij de mobili satie tijdens de eerste wereld oorlog in Den Helder bij de kustartillerie had gediend. Deze laatste had binnen onze familie de meeste kennis om trent "zwaar geschut". Toen dan omstreeks tien uur die avond de bommen in de Julia- nastraat vielen en vervolgens in de Willem Lodewijkstraat, op de spoorbaan naar Groningen en in de daaraan grenzende Spoorstraat, zo in een rechte lijn in de richting van Achter de Hoven naar het gedeelte van deze straat waar mijn ouderlijk huis stond, dansten de borrel glaasjes op de verjaardagstafel. Algehele consternatie! Wat was dat, zo iets was in Leeuwarden nog niet voorgekomen. Gerust stellend klonk het uit de mond van onze militaire deskundige: "Met de huidige middelen van oorlogsvoering is dit naar mijn mening minstens in Hardega- rijp". Geheel gerustgesteld vierde de familie het verjaardagsfeest verder. Bij het later op de avond naar huistoe gaan van de diverse familieleden vond men het wel wat druk bij de eerste spoorwegovergang aan Achter de Hoven. Bij de tweede spoorwegovergang lag een deel van de Julianastraat in puin. Leeuwarden J. Efdée ONGEKENDE WAARDE De mogelijkheid, die U ons biedt om de stad Leeuwarden met al zijn lief en leed in onze herinnering op te roepen, is van ongekende waarde. Wat moet er met U en met ons ge beuren, als U Uw pen af droogt? Ik zeg U: de kunstenaar wordt na zijn dood geëerd; ook dit lot is het Uwe. Leeuwarden W. D. Lijfering HEIMWEE Zojuist weer 't Kleine Krantsje ontvangen. Nu alles in de steek laten en direct die krant lezen. De rubriek "As jou het mij fra- ge" is altijd het eerste wat ik lees. En tot mijn verbazing zie ik nu, dat Jan van Daalen naar mij vraagt. Ik weet nog goed wie hij is. Als u mijn adres in 't Klei ne Krantsje zou kunnen plaat sen, zou ik dat zeer op prijs stellen. Het is: 3800 So 1900 W II 25, Roy Utah 84067, U.S.A. Wat een vreugde brengt het Kleine Krantsje, maarook tranen, als het over de oude buurten en de mensen schrijft. Voor mij wordt het heimwee dan steeds groter. Mr. Schou- stra, ik wil u langs deze weg hartelijk danken voor alles wat u voor 't Kleine Krantsje doet. Ook vele Leeuwarders in het buitenland genieten ervan en zij leven, bij het lezen, altijd weer even in die goeie ouwe tied. Ik stelde de in de krant gepubli ceerde foto van Pietersburen erg op prijs. Ik heb wat nadruk ken gemaakt en die aan mijn broer en zuster gegeven. Be dankt hoor! Oude vrienden en kennissen, gegroet door een ouwe Liwadder, die veel heim wee heeft. Roy Utah, USA M. Scheer-Schot MR. LEE WARDEN In aansluiting op de verhalen over mensen met de naam Leeuwarden, onlangs in 't Klei ne Krantsje, heb ik een aardig voorval te melden. Mijn zoon emigreerde ruim twintig jaar geleden naar Cana da. Na aanmelding voor werk, waarbij een formulier met personalia moest worden inge vuld, o.a. de geboorteplaats, in zijn geval dus Leeuwarden. Na uren wachten op oproep, ging hij zich maar eens bij de balie melden. Toen bleek dat hij al verschillende keren was opgeroepen als "Mister Lee Warden". Zijn naam is echter Thijs Drost en dat is nog steeds zo. Het leek me in dit verband aar dig dit even te vermelden. Ove rigens, 't Kleine Krantsje is zó!! Oldeboorn N. Drost NON-STOPVLUCHT De heer H. Rijpstra uit Amers foort schreef in 't Kleine Krant sje over een non-stop vlucht van Leeuwarden naar Gronin gen, door de lucht! In het Friese weekblad Sljucht en rjucht van Waling Dijkstra jaargang 1913 staat een unieke foto van het verongelukte vlieg tuig en de 'koene aviateur', met als onderschrift: De vliegmachi ne te Kollum 28 april 1913. De Fransman Maurice Guillaux met de vliegmachine "Clément Bayard", heeft gevlogen van Biaritz - Bordeaux - Parijs - Ath - Kollum (1400 km) in één dag van 's morgens 4.45 tot 's avonds 7 uur en won daardoor 7500 francs en de erebeker "Coupe Pommery". De machine woog 6000 kilo. Leeuwarden D. Miedema n Makelaardij slnd* 1898 RIT BOEVEWAGENTSJE Kunt u zich de celwagen nog herinneren, het zogenaamde boevewagentsje? Het werd ge trokken door een paard en het stalde bij Poelsma in de Span jaardslaan bij de Dokkumer Ee. De beide zijkanten eindigden aan de achterzijde in twee half ronde hoeken met in het mid den de opening om in te stap pen. Ongeveer dertig of veertig cen timeter verder was de getralie de deur, die het binnenste af sloot. Aan beide zijden, tussen die deur en de halfronde ach terkant was een zitplaats voor een of twee veldwachters. Op zekere dag moest het wa gentje naar het Gerechtshof om vandaar een gevangene over te brengen naar de Gevange nis. De route, die het boevewa gentsje vanaf de Spanjaards laan volgde was: Wissesdwinger-Schoenmakers- perk-Pijlsteeg. Het was voor het paard een hele opgave bij die steile Pijl steeg op te komen en op het kruispunt van de Grote Kerk straat, dus bij het huis van no taris Koch, kwam het wagentje practisch stil te staan. Juist op dat moment arriveerde daar ook een figuur, die stam gast was in het bekende bier huis van "Klaas" in de Unia- buurt en die, ik weet eigenlijk niet waarom, altijd "Dokter" werd genoemd. Hij had zeker weer een paar aangename uur tjes in dat etablissement door gebracht. In ieder geval was hij in een dermate jolige stemming, dat hij meende op het boevewa gentsje te moeten springen - met een brede grijns op zijn gezicht nam hij plaats op de zitbank, die eigenlijk voor een veldwachter was bedoeld. (Vervolg op pag. 15)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4