'T KLEINE KEAHTSJE AARDIGE TRAPGEVEL WAS BUITEN DE BINNENSTAD 'T KLEINE KRAHTSJE cumin ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht óp het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. bord aan de voorgevel met de tekst 'Tehuis voor militairen" en de andere blijkt door de be kende fotograaf Joseph Dwin ger te zijn gemaakt van een grote groep militairen in de tuin achter het perceel. "Zo langdurig ik heb moeten zoeken naar de oplossing van de vorige opgave, zo snel vond ik de oplossing van deze," al dus berichtte ons de heer F. C. de Jong te Leeuwarden. "Nog maar nauwelijks "op pad" en niet eens wetend in welke rich ting deze gevel zou moeten worden gezocht, fietste ik er als het ware tegenaan in een van de mooiste gevelstraten het Vliet, 't Blijft een leuke vrijetijds besteding de prijsvragen op te lossen. Wij werden al eens be loond met het boekje "Leeu warden, ach ja zo was het. waarvoor alsnog dank. Met veel "ongeduld" zien we alweer naar het volgende Kleine Krantsje uit." VERRASSING Voor de heer Henk Boersma was het beantwoorden van onze vraag al helemaal niet moeilijk. "Het was deze keer voor mij een verrassing," schreef hij, "want in dit huis heb ik gewoond. Dat is nu al weer een zeventig jaar gele den, maar als ik er aan denk hoor ik nog steeds het kraken de geluid van de windvaan op het dak, wat ons wel eens uit de slaap hield. Intussen blijkt er een zonwering te zijn aange bracht. Dat was, toen wij er woonden, niet nodig, want er stond een dikke populier, die genoeg schaduw opleverde, aan de walkant." De heer D. Beeksma te Leeu warden, een van de meest trouwe inzenders, blijkt het beeld van de stad zo goed in zijn hoofd te hebben, dat hij kon zeggen de opgave niet moeilijk te vinden. Met enige spijt voegde hij aan die mede deling toe: "Voorheen, toen het Vliet nog niet was gedempt, kwamen de gevels wel mooier uit, dan nu." Tenslotte: de bondigste oplos sing kwam deze keer van de heer Chr. Doorenbos uit Leeu warden. "Noordvliet 109" schreef hij op z'n prentbrief kaart maar dat nog wel met een dikke streep eronder. Alweer een niet zo gemakkelijke opgave, die in onze fotoprijsvraag van de vorige keer. Heel wat trouwe inzenders, die anders zelden of nooit op het appèl ontbre ken, moesten ditmaal dan ook verstek laten gaan - zij hebben het afgebeelde trapgeveltje met dat aardige paardje op de top zeker niet kunnen vinden. Maar anderen kwamen, naarstig speurend in het oude Leeuwarden, toch wel op het goede spoor, zodat er uiteindelijk toch nog weer veel goede oplossingen bij ons binnenkwamen. Als altijd moest het lot dan ook nu weerde winnaar aanwijzen. MILITAIREN De heer P. van Kuik te Leeu warden wist te melden, dat het gefotografeerde pand uit 1735 dateert en dat het huis ernaast, nummer 111, in de jaren rond 1900 een militair tehuis is ge weest. Hij sloot de fotocopieën van twee prentbriefkaarten in, waaruit dat duidelijk blijkt. Op de ene foto zien we een groot En die winnaar werd, daar be ginnen we deze keer nu maar eens mee, de heer E. Visser, Jacob van Aakenstraat 14 te Leeuwarden. Hij kreeg het uit geloofde fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het. inmiddels toegestuurd. BEKORING "Van huizen in deze trant, in casu een huis met een zoge naamde trapgevel, gaat een zekere bekoring uit, omdat ze veelal stammen uit de tijd van trekschuit en diligence, volgens onze begrippen een tijd van rust en gemoedelijkheid," aldus schreef ons de heer S. van Heerewaarden te Leeuwarden en hij vervolgde: "Doorgaans verwacht men dergelijke pan den "binnen de veste" aan een stille gracht, doch in dit geval moet men daar niet zoeken. Het pand met de grappige windwijzer treft men aan op het Vliet, sinds de demping die naam niet meer waardig, en wel op het Noordvliet nummer 109." Logisch was het, dat ook de gedachten van anderen aan vankelijk uitgingen naar de oude binnenstad. "Toch niet zo gemakkelijk te vinden," schreef de heer W. D. Lijfering te Leeu warden. "De stad is groot en als zo'n foto getoond wordt, is het wel even nadenken. Situa tie in elk geval op het zuiden door aanwezigheid van zonne schermen. Een niet al te uit bundige gevel, dus niet in "gro te buurten". Conclusie: zoeken op Wortelhaven, Voorstreek, Tuinen en dan maar doorfiet- sen naar het Vliet. En.dan zit de vis aan de haak!" "Waar vind je zo'n huis met een fraaie trapgevel en daar bovenop een paardje?" vroeg ook de heer A. J. Pietersen te Tytsjerk zich af. "Woonde hier voorheen een paardehande- laar, een paardeliefhebber, een paardeslager? Wellicht ergens in 't oude centrum. In de Bagij- nestraat tref je een paar huizen met een trapgevel aan, maar die bevinden zich aan de scha duwkant en het huis op de foto heeft een modern zonne scherm. Wat blijkt: de mogelijke handelaar woonde vroeger aan het water naast het Café Van der Wal aan het Noordvliet." Ook de heer J. Efdée te Leeu warden dacht eerst aan de bin nenstad, waar hij mogelijk het afgebeelde punt zou kunnen vinden. "De gefotografeerde trapgevel kan de indruk wek ken, dat de oplossing binnen de wallen van Leeuwarden ge zocht moet worden," zo schreef hij ons. "Maar niets is minder waar, want de afbeelding is de gevel van het pand Noordvliet 109, en die bevindt zich dus in een uitbuurt van het oude Leeuwarden. En als we de oude verhalen mogen geloven, dan wilden Leeuwarders niet met Vlietsters over één kam geschoren worden."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3