hellema 'TKLEINE KRANTSJE. i/yb de fi&n Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOB LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 Makelaardij eind» 1898 JANELSINGA "Jan Elsinga: oude lantaarnop steker" staat er boven het leu ke artikel over het Panwerk en het Oldegalileën in 't vorige Kleine Krantsje. Jan Elsinga woonde in het poortje bij het Panwerk, omdat hij daar tot 1917 werkte. Mijn grootvader L. M. van Vliet se nior, geboren 1870 in Visvliet, en gestorven in Leeuwarden in 1954, was tot 1917 chef op deze panfabriek. Het panwerk was een filiaal van de firma Fontijn uit Franeker. Door ge brek aan grondstoffen en, zoals grootvader vroeger beweerde, drankmisbruik van één van de firmanten, werd deze panfa briek in 1917 opgeheven. Mijn vader, wijlen Theunis van Vliet, werd in 1896 op het panwerk aan het Oldegalileën geboren. Op oude ansichtkaarten, die hij tot 1917 verstuurde, staat dat nog te lezen. Elsinga is daar blijven wonen en werd lantaarnopsteker en grootvader verhuisde naar de Anjelierstraat. Deze huizen staan er nu niet meer. Hij begon toen een zaak in bor stelwaren, zal zo tegen 1922 naar Eewal nummer 82 zijn ge gaan. Drukkerij Tebbens/Kui- pers zit nu in het pand, en in 1930 werd het pand Eewal 45 betrokken, waar nu in het fraai verbouwde huis (nog steeds in oude staat) twee notarissen ze telen. Reeds voor de verhuizing in 1930 trad de heer Auke Veenstra, schoonzoon van de bekende schoenwinkelier An- dries de Walle, als compagnon toe. Reeds enkele jaren terug werd het Poortje en het streekje hui zen van het Panwerk afgebro ken. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior DE STAD SLORPT OP. De hoofdstad Leeuwarden slorpt de dorpen op! Bilgaard verdween en men weet niet eens meer, waar de kerk stond in de middeleeuwen. Lekkum kan zich niet handhaven? Hem- pens kon zich nauwelijks hand haven; de naam leeft nog? Wil- lart kent men helemaal niet meer. Huizum is radicaal inge bouwd en de hoofdlaan is in stukken gesneden. In Goutum ging Drinkhuizen in 775 al te gen de vlakte en Dekema was toen al verdwenen in de Schrans. Het is toch niet waar, dat men nu het unieke gezicht op Gou tum laat verdwijnen achter de KORUS Groate fekaansie, hast fiefteg jaar leden, lid fanne speultuunfereneging JONG LEVEN, ketonnen kaatsje met dien naam an un touwtsje omme hals, de heule morgen en de heule middag inne speultuun, 'twas un ferhipt end lopen fanne Sontstraat naar ut futenend fanne Goudenregenstraat twee keer daags heen en twee keer daags weerom, mar wel nof lek rusteg foor mien moeke thuus, had se gien "mot omme toanen" nou? Kregen je un bitsje sand inne ogen, buleoppekop tannendeurde lip of "saten se de heule tied op je af", dan konnen je deun bij ut toegangshek uutskriême in ut houten gebouwke dat naar kreosoat of suksu wat rook en dan wedden je op un heul spesjale meniertroast deurKorus, skipperspet fastgroeid op sien hoofd, dan sei die un riempke foor je op: 't Is de bult sien eigen skuld dat ie die bult mut drage, ases komt de timmerman om die bult d'r af te sagen." "en fut smolt je ellende, konnen je weer de sandbak in, de skommel op je duzeleg draaie op ut houten draaimoalentsje of sjotte op ut grasfeldsje. En nou siên ik in 't KLEINE KRANTSJE nummer 556 un ouwe foto fan de heer Jan Elsinga. Hee, da's Korus op sien ouwe dag, denk ik op 't selde stuit, 'k hè nooit weten, dat ie Jan Elsinga hiette. Fraagikjim: hoe kwamen se inne godskes anne naam Korus? Johan van Bergen n Leeuwarden bouw van vijfhonderd huizen? Ostedebouw. Leusden p. Menno Brada BOMMEN JULIANASTRAAT Nu aan de artikelen-reeks over het bombardement op de Julia- nastraat een einde is gekomen, meen ik goed te doen daarop enkele toelichtingen te geven. Dat die straat werd wegge vaagd, zoals één der inzenders beweerde, is wel heel erg over dreven. Twee huizen werden inderdaad zwaar getroffen, na melijk dat van de kruidenier Smit en het op enkele meters dienst zijnde, in Den Haag voegde, waar hij zijn militaire dienstplicht voortzette; die hij vele jaren later zou verlaten in de rang van luitenant-kolonel. De bestuurder van het hierbo ven bedoelde Duitse jachtvlieg tuig, een Duitse luitenant-vlie ger, bezocht enkele dagen na het bombardement mijn ouders. Hij betuigde zijn spijt voor het gebeurde en verklaarde dat hij zijn aangeschoten vliegtuig slechts had kunnen behouden door het afgooien van een aan tal bommen. Blarlcum Mr. P. ledema het ook bommen uit een Duits vliegtuig waren, die twee jaar later een deel van de Wijbrand de Geeststraat verwoestten. Uw onthulling roept weer een nieuwe vraag op en wel deze: heb ben de Duitsers in dit geval ook de aangerichte schade en het teweeggebrachte leed vergoed? Red.'t KI. Kr. TELEPAATH MALOITZ Bij het lezen in het laatste Klei ne Krantsje over de moorde naar Sally van de kleine Sara Beugeltas dook ik direkt in mijn archief om iets over de man op te zoeken, die deze moord "in het bananenkistje" zou hebben opgelost, namelijk de Joods- Nederlandse telepaath Maloïtz. De zoon van een zekere Polak, Sally, heeft dus de moord in 1935 gepleegd en zat zijn straf uit in de gevangenis in Leeu warden. Sally Polak heeft in derdaad geluk gehad, dat hij als Jood onopgemerkt bleef bij de Duitsers. Ook Maloïtz, van Poolse afkomst, kwam als zo vele Joodse artisten om in 1943 in het concentratiekamp Auschwitz in Polen. In 1933 vierde Maloïtz in de Cinema Royal op de Nieuwendijk in Amsterdam zijn twintig jarig ar- tistenjubileum. Alvorens hij als telepaath beroemd werd in Ne derland en zelfs daarbuiten, trad hij als zanger op bij diver- Behalve de huizen van uw ouders en de kruidenier Smit moeten toch ook de panden van de families Te Winkel en Zwolsman aan de Julianastraat door het bom bardement zijn getroffen. In het eerste huis kwam me vrouw Johanna Wilhelmina te Winkel met haar kleine zoontje Hansje om het le ven, in het tweede huis werd de scheepsmakelaar Zwolsman dodelijk getroffen. Verder haalt de geachte in zender kennelijk twee trage dies uit de oorlog door el kaar. De familie Suskind, vader, moeder en een zoon tje van veertien jaar, woon de in de Spechtstraat, toen het een dag na de Duitse inval zelfmoord pleegde. En het gezin De Kadt, vader, moeder en vier kinderen woonde niet op de hoek van de Julianastraat (die in die oorlogstijd overigens Prins Mauritsstraat heette), maar midden in de Willem Lode- wijkstraat, toen het besloot zich het leven te benemen. Alleen het jongste kind, een jongetje van bijna drie maanden oud, bracht er het leven af. Belangwekkend en zeer interessant is uw me dedeling dat de Duitse vlie genier na het incident uw ouders bezocht - hieruit blijkt dus, dat het Duitse bommen waren, die de Juli anastraat en de Willem Lo- dewijkstraat troffen. Zoals (Vervolg op pag. 9) van dit huis staande woonhuis van mijn ouders, aan de Ka- naalweg. Mijn broer Frits, die op de eerste etage aan de ach terkant van dat huis sliep, lag, doordat de achtergevel werd weggevaagd, plotseling in de openlucht in de bittere kou. Dit weerhield hem niet om deel te nemen (en deze uit te rijden) aan de Elfstedentocht, die kort daarna werd gehouden. Al eerder werden de bewoners van de Julianastraat getroffen door een gevolg van het Duitse barbarisme. Op de hoek aan het einde van de Julianastraat woonde het gezin Suskind, be staande uit man (leeraar Mid. Techn. School), vrouw en twee schattige dochtertjes van een jaar of drie, vier. Op de dag dat de Duitsers Nederland binnen vielen pleegde dit gehele gezin zelfmoord, kennelijk een voor gevoel hebbende van de mar tel- en moordpartijen, die men korte tijd later op hun geloofs genoten zou uitoefenen. Voor zijn vele toenmalige vrien den is het wellicht interessant te vernemen, dat na de oorlog, Frits zich bij mij, in militaire

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 4