■mw VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Het zwembad "De Inktpot" bij de Noordersingel :3:* (Vervolg van pag. 4) se operette- en operagezel schappen. Hij was secretaris van Nederlandsche Artisten Or ganisatie en later tweede voor zitter. Nooit zullen wij achter de waar heid komen, of het lijkje van Sara Beugeltas door toeval in het Fyffes-bananenkistje in een pakhuis in Amsterdam gevon den werd, of dat het door de occulte gaven van Maloïtz kwam. In een brief, aanwezig in mijn map "Maloïtz" staat, dat hij door in een telefoonboek te prikken aan de juiste straat naam of omgeving kwam??!! De vader van Sally Polak werd de hartjesjager genoemd; hij danste op bijvoorbeeld een Ko ninginnedag altijd met een pak met rinkelende belletjes in de straten van Amsterdam. Het moet van de zoon Sally een voor die tijd verschrikkelijk ze denmisdrijf zijn geweest, dat zo'n zware straf - levenslang - geeistwerd. Ik zou ook niet over deze Ma loïtz schrijven, wanneer hij nooit in Leeuwarden zou zijn geweest. Toen V. D. verbouwde, om streeks 1936 en de garage van Statema naar de Wybrand de Geeststraat verhuisde (Boe lens zit nu in dat pand) heeft de firma Statema Maloïtz uitgeno digd om op de treeplank van een auto een telepatische op dracht uit te voeren. Dat moet toen later in "Fen Fryske Groun" gestaan hebben. Heeft misschien een lezer(es) daar nog een exemplaar van? Deze sensaties vonden in die jaren veel plaats en dergelijke stunts worden nu ook weer ge vraagd bij winkelopeningen. Misschien komt er wat het va riété betreft toch in de toekomst weer een kentering ten goede! Een mooie folder van Maloïtz uit 1936 is van het Variété Are na in Rotterdam. Voorop zijn foto. Achterop veel gegevens en een briefje, dat men kan losscheuren om een telepati sche opdracht te laten uitvoe ren. De hier afgebeelde foto van Maloïtz stond in 1927 in het reeds lang verdwenen mooie weekblad "Het Leven". Ook hier voert Maloïtz een telepati sche opdracht uit. De serie be staat uit zes foto's. Wie herinnert zich Maloïtz nog op de treeplank van een auto van de Firma Statema? Deze foto in Amsterdam laat hetzelf de zien. Leeuwarden Historisch Variété Archief, Ritsko van Vliet senior In onze archiefstukken be treffende de moord op 27 augustus 1934 op het meis je Beugeltas, dat overigens niet, zoals wij eerder schre ven Sara, maar Sonja heet te, komt de telepaath Ma loïtz in het geheel niet naar voren. Met haar vriendinne tje Jetty Brilleslijper had Sonja gespeeld bij het ba- nanenpakhuis van haar grootvader. Toen zij plotse ling spoorloos bleek is direct verondersteld, dat zij in het pakhuis moest zijn. Dat werd dan ook meteen door zocht, waarna het vermoor de meisje gevonden werd op een vliering, die alleen via een smalle ladder kon worden bereikt. De verden king was toen al uitgegaan naar de werkelijke dader, die een jaar eerder veroor deeld was tot drie maanden gevangenisstraf wegens on tucht (in notabene hetzelfde bananenpakhuis!) met een jongetje van tien jaar. Niets wijst er op, dat de telepaath Maloïtz bij het oplossen van dit misdrijf een rol heeft ge speeld. Red. 't KI. Kr. TJERK OVERKOMMELING Ik reageer niet vaak, maar deze keer doe ik dat n.a.v. het stukje van de heer A. Dijkstra uit Breda in het juninummer, die een verklaring vraagt van de bijnaam Overkommeling. Dit is de Hollandse verklaring van het Friese woord 'oerkom- meling' dat zoveel betekent als schavuit, maar dan in de slech te zin. Iemand die verhard is in het kwade. Het heeft dus met de familie niets uitstaande. Ik heb de vader van Hendrik Voordewind, Commissaris van Politie in Amsterdam, nog ge kend toen hij met zijn boeier gasten door Friesland voer. Een echte schipper, oer Fries. Eindhoven Feiko Kooy "Het heeft dus met de fami lie niets uitstaande" zegt U. Maar zou die Tjerk dan geen schavuit zijn geweest? Red. 't KI. Kr. DEARZONI'S In het maartnummer van 't Klei ne Krantsje was een artikel op genomen over de Gebroeders Arzoni. Uit het artikel meen ik te begrij pen, dat de familie Arzoni met het overlijden van de man die met negotie noodgedwongen langs de huizen liep, is uitge storven. M.i. is dit beslist niet het geval, ik weet n.l. zeker, dat in de twintiger jaren, zo omstreeks 1920, op de Wirdumerdijk was gevestigd een mooie en grote zaak in luxe artikelen van de gebr. Arzoni. Naast de Doops gezinde kerk had je een zaak in chocolade en suikerwerken van Isaac de Jong, daarnaast een galanteriezaak van de fir ma Postma, en daarnaast de zaak van de Gebr. Arzoni (waar nu Peek en Cloppenburg is gevestigd). Naar mijn bedoeling is dus aan te tonen, dat de naam Arzoni in de twintiger jaren nog terdege in Leeuwarden voorkwam. In hoeverre deze familie waren van de door u in het maart ge noemde Arzoni is mij uiteraard onbekend. Reactie op bovenstaande zou door mij zeer op prijs worden gesteld. Leeuwarden J. Wouda In het door u bedoelde arti kel "Welgestelde werd ne gotieman - Trieste onder gang van een weerglas- maker" schreven wij met geen woord over het uitster ven van de familie Arzoni. Dat hebben we ook niet uit gezocht. We weten dus ook niet of de familie Arzoni van de Wirdumerdijk verwant was aan de weerglasmakers Arzoni, waarover wij hebben geschreven. Red.'t KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 9