VOORMALIG DOKTERSHUIS NOG BIJ VELEN BEKEND \l 'T KLEINE KRANTSJE 'TKLEIHE KEAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VERKEERD NUMMER STADSNIEUWS VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Een markant herenhuis met, toch duidelijk zichtbaar dachten we, het hekje van een hoge stoep ervoor - de afbeelding daarvan, de vorige maal in onze fotoprijsvraag- rubriek afgedrukt, moest toch wel makkelijk herkenbaar zijn. Maar, zo is ons gebleken, dat viel niet mee. Hoewel er een redelijk groot aantal oplossingen bij ons binnenkwam, viel ons de oogst aan inzendingen eigenlijk wel wat tegen - wij hadden verwacht, dat de stroom veel groter zou zijn, ook al omdat het gefotogra feerde woonhuis tientallen jaren lang door een zeer bekende stadgenoot bewoond is geweest. Een stadgenoot, wiens naam natuurlijk wel door heel veel inzenders werd genoemd. "De prijsvraag was voor mij niet moeilijk," berichtte ons onze abonee prof. dr. O. F. Uf- felie te Roden. "Het betreft im mers het huis van wijlen mijn oom, dokter W. F. J. Uffelie aan de Tweebaksmarkt num mer 36. De gevel staat onder Monumentenzorg en het huis bestaat uit twee achter elkaar gelegen panden en daar de hoogte der verdiepingen lang niet klopte, zijn er allerlei trap jes in aangebracht. Toen mijn ouders naar Amsterdam ver huisden heb ik er enige maan den gelogeerd om het school jaar in Leeuwarden af te maken." TWEEBAKSMARKT "Een herenhuis met sous-ter rain en een bordes met trapje. Ik raad een huis aan de Twee baksmarkt," aldus de heer J. I. Kuhlmann te Berg en Dal. "Maar welk nummer en wat er nu in gevestigd is weet ik op een afstand niet. Ik vermoed in de buurt van het agentschap van de Nederlandse Bank op de hoek van het Nieuwstraatje. Op de andere hoek was des tijds gevestigd het bedrijf van Van Eyck van Heslinga, Cen trale Verwarming enzovoort. Ik denk, dat het afgebeelde huis moet staan tussen laatstgemeld zakenpand en dat, waarin vroe ger "Het Vrije Volk" was geves tigd. Maar het blijft gissen. Ik kan het niet laten om af en toe weer eens schriftelijk mee te doen en van mijn belangstelling blijk te geven voor deze steeds intrigerende prijsvraag." Tot zover de heer Kuhlmann, die dus heel dicht in de buurt zat en die zeker de juiste koers had gekozen, wanneer hij nu nog in Leeuwarden verbleef. "Kom dacht ik, laat ik ook eens een gokje wagen," meldde ons de heer J. F. Popma te Gie- kerk. "Ik had al een vermoeden waar ik het zou kunnen vinden en rijdend door het Droevendal, reed ik er recht op aan. ik had dus goed gegokt, doch aan de andere kant zat ik er met die gok net naast, althans spreek woordelijk, want het pand staat naast het Casino Leeuwarden. De letters "en" van Leeuwar den staan nog net op de foto. Over het pand weet ik niets te vertellen, of het zou moeten zijn, dat daar vroeger dokter Uffelie heeft gewoond en dan had ik het moeten weten, want hij heeft mij al eens gekeurd, ik meen, toen ik bij de Waterlei ding solliciteerde en dat is in 1938 geweest." JONKJE. Blijkbaar heeft zich toen ook het volgende, door de heer Popma opgehaalde voorvalletje afgespeeld. Dokter Uffelie: "Ik moet wat water van je hebben." Popma: "Heb ik niet."Oh, dan zal ik je wel even helpen". Dokter loopt naar de hoek van zijn spreekkamer, zet daar een kraan wijd open met een hoop gespetter als gevolg en zegt: "Nou zal het wel lukken, jonk- je." "Ik woonde destijds in de Korf- makersstraat nummer 11, waar mijn vader, Piet Visser (oud Fri- siaan) een vishandel had," schreef de heer W. H. Visser te Amstelveen. "De foto betreft twee panden aan de Twee baksmarkt. Links het pand van Bar Dancing Lido, destijds van Van Wanum en rechts het pand, waar, naar ik meen, de beroemde dokter Uffelie zijn praktijk had. Ik ben benieuwd of ik de juiste oplossing heb. U veel succes wensend met uw altijd goed inhoudelijke artike len." NIET VEEL MEER "Oude herenhuizen met een trapje ervoor zijn er niet zo veel meer in Leeuwarden," aldus de heer Th. van Rossum, "en ik ging er dan ook van uit, dat de afgebeelde huizen oude grach tenpanden waren. Dus eerst naar de Eewal, maar daar was het niet. Toen naar de Twee baksmarkt en ja, nummer 36 was het pand, dat ik zocht." "Dit pand," schreef de heer W. D. Lijfering te Leeuwarden, "is jaren bewoond geweest door dokter Uffelie, die hier ook zijn praktijk uitoefende. Na het be ëindigen daarvan, ook alweer vele jaren geleden, kwam het pand in gebruik bij de familie De Jong. De heer De Jong, zoon van een telefoon-monteur, bekend bij vele Leeuwarders, is getrouwd met de dochter van meneer De Gavere, die een particulier laboratorium had aan het Emmaplein. Bij de vestiging van de familie De Jong aan de Tweebaksmarkt werd ook het laboratorium daarheen ver plaatst. Om gezondheidsrede nen is de familie De Jong naar Drenthe verhuisd, waardoor er voor Leeuwarden een einde kwam aan het "Laboratorium De Gavere". Tenslotte: een lange, gezellige brief ontvingen wij deze keer weer van de heer D. Jonker te Leeuwarden, die, behalve de naam van Uffelie, ook die van andere artsen noemde en daar aan herinneringen ophaalde. Maar nu genoeg voor deze keer. De winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het. werd de heer I. Kindermans, Gerben Colmjonwei 55 in Leeu warden. Door een foutje op de drukkerij heeft het oktobernummer van 't Kleine Krantsje een verkeerd nummer gekregen. Het kreeg nummer 559; het had moeten zijn nummer 560. Onze veront schuldigingen! STROOPERIJEN De tuinen met vruchtboomen en andere gewassen aan den Mr. P. J. Troelstraweg zijn den laatsten tijd het arbeidsveld van een 5-tal jonge menschen, dat er 's avonds op uittrekt en Zon dags reeds in den middag, voor haar strooptochten. Als het donker begint te worden, hou den zij zich in de buurt op en plegen allerlei baldadigheden, o.a. door elkaar midden in de bloemperken te gooien. Is 't duister geworden dan begint de strooptocht. Op deze manier worden de tuinen systematisch afgewerkt. Gelukt 't niet achter de huizen om binnen te drin gen, dan poogt men door de voortuinen zijn doel te berei ken. Ze sleepen zelfs nu en dan een wagenschot mee om deze als loopplank over de achter de huizen loopende sloot te gebruiken en treden zeer brutaal op als ze door de bewoners worden verjaagd. Tot laat in den avond duren de strooperijen voort en nu en dan met gebruikmaking van electri- sche lantaarns. (1951 copini WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Druk: Friesland Offset, Leeuwarden Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 3