*T KLEINE KRANTSJE VAIEIIA LECVARDIA fö^peüev o PAN Uwêéi sQ&f er voor doorFenno Schoustra Bekende Nederlanders Chinees aan de lijn Bijenkorf en Sinkel MANUFACTUREN VOORSTREEK 31 AcuwktaoSS 1 Slagzinnen VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Bekende Nederlanders, die in Leeuwarden het levenslicht za gen? Wel, Gerrit Benner bij voorbeeld, de kunstschilder. Hij kan beschouwd worden als een van de belangrijkste naoorlogse schilders in ons land. Gerrit Benner werd hier gebo ren op de 31e juli 1897. Langer dan vijftig jaar heeft hij in Leeu warden gewoond, maar in die tijd heeft hij het niet altijd ge makkelijk gehad. Na een faillis sement in 1937 stak hij de brand in al zijn gemaakte schil derstukken. In 1953, toen hij dus al tegen de zestig liep, verhuisde hij naar Amsterdam en het was daar dat hij zijn naam en faam als beeldend kunstenaar pas goed vestigde. Achttien jaar la ter keerde hij weer naar Fries land terug. De laatste jaren van z'n leven woonde hij in Nijemir- dum, waar hij op de 19e no vember 1981 overleed. Nog niet zo lang geleden is het werk van Benner te bewonde ren geweest tijdens een grote overzichtstentoonstelling in ons Fries Museum. Nóg een bekende 'Leeuwarder' Nederlander, maar dan van een geheel ander niveau? Tja. Max Blokzijl, de landver rader. Na de Tweede Wereld oorlog ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Max Blokzijl zag in Leeuwarden het levenslicht op de 20e de cember 1884. Hij was de zoon van een beroepsmilitair, die toevallig tijdelijk in de Friese hoofdstad woonde. In mei '85, toen de kleine Max dus nog geen jaar was, ver huisde het gezin Blokzijl naar Kampen, om hier niet meer te rug te keren. We kunnen dan ook wel zeggen dat de stad Leeuwarden voor de toekomsti ge landverrader van geen bij zondere betekenis is geweest. Max Blokzijl, voor de oorlog journalist in Berlijn, sloot zich in '35 aan bij de NSB. Zes jaar later, toen we al zuchtten onder het juk van de Duitsers, begon hij met zijn beruchte radiopraat jes: "Ik was er zelf bij". Daarna volgden zijn "Politieke Week- praatjes" en volgde ook zijn ge bazel onder de titel "Brandende kwesties". Kortom, Max Blokzijl werd de meest vooraanstaande propa gandist van het nationaal socia lisme in Nederland. Na de oor log werd hij dus berecht en hij trof het niet, dat dit al vrij snel gebeurde. Nu kreeg hij vlot de kogel, en dat zou, bij een iets latere berechting, zeker niet zijn gebeurd'. Alzo: pech ge had. Een vroegere directeur van de Fryske Akademy was een dr. W. Kok. Dat was een echte stamboek Fries. Hij sprak dus ook de mooie taal van dit land, altijd en overal. Het was in de tijd, dat het dag blad Het Vrije Volk nog gloreer- de en in alle hoeken en gaten van het vaderland aparte edi ties had. Dus ook in Friesland en eens geviel het, dat een re dacteur van deze Friese editie, Ad Koolwijk was de naam, deze meneer Kok even nodig had. Dus draaide de journalist het nummer van de Fryske Akade my en vroeg hij naar de direc teur. Even bleef het stil in de draad en toen, plotseling, klonk er een zeer scherp en haastig Kunstschilder Gerrit Benner uitgesproken: "Mei Kok, mei hwa?" De nog niet zo lang in Leeu warden werkende verslagge ver, die niet wist wat hij hoorde, stamelde: "Oh pardon, ver keerd verbonden" om onmid dellijk daarna tegen zijn colle ga's op te merken: "Ik had daar verdorie een Chinees aan de lijn!" Eerst bij de derde poging drong het tot Koolwijk door, dat hij toch wel degelijk te maken had met de heer Kok him self en niet met de uitbater van een van onze Chinese restau rants. "De Bijenkorf" in Amsterdam - dat is, als je het mij vraagt, niet alleen het grootste kooppaleis in de hoofdstad van ons land, maar ook het meest bekende winkelbedrijf in Nederland. Wie heeft daar nog nooit een voet over de drempel gezet, wie heeft er nog nooit van ge hoord? Weinig "provincialen" zullen tijdens een dagje-Am sterdam De Bijenkorf over slaan; er is, net als in de vroe gere "Winkel van Sinkel" immers van alles te koop, er is ook van alles te zien. Wist u, dat onze goede stad Leeuwarden ooit ook een Bijen korf heeft gehad? Bij het neu zen in de grote verzameling "Leeuwarder advertenties", die 't Kleine Krantsje in de loop der jaren heeft opgebouwd, trof ik tot mijn verrassing een annon ce aan van "De Bijenkorf". Het is een advertentie uit het jaar 1923 en hieruit bleek, dat we deze zaak toen moesten vin den in het pand Voorstreek nummer 223, dat is nu Voor streek nummer 25, het hoek huis van de Eewal, waar al weer jaren en jaren "De Faam" gevestigd is. Deze Leeuwarder Bijenkorf, die in de verste verte niet de allure van de Amsterdamse Bijenkorf kan hebben gehad, adverteer de toen met "Linnen hoedjes en zuidwesters, grootste sor teering, laagste prijzen". Het bedrijf kon desgewenst ook ge beld worden - het was telefo nisch aangesloten onder num mer 286. Hoe lang de Leeuwarder Bijen korf heeft bestaan weet ik niet - van de hele onderneming kan ik verder geen waar woord meer zeggen. Maar misschien zijn er lezers, die zich deze zaak nog herinneren of die er, je weet het maar nooit, zelf nog bij betrokken waren. Tussen neus en lippen door noemde ik al even de naam van het winkelbedrijf, dat in een grijs verleden heel erg bekend is geweest, de Winkel van Sin kel. Wat de Bijenkorf nu is, dat was de Winkel van Sinkel toen: daar was, zei men, gewoon "al les te koop". De broers Anton, Herman en Joseph Sinkel waren onderne mende knapen, die omstreeks 1820 als "lapkepoepen" vanuit het Duitse Cloppenburg naar Nederland kwamen. Zij vestig- U ctMijrt WtUl spa/v ïum-n; ISEUVtMOW *1:6817 den zich in Amsterdam, waar hun "Affaire in Wollen, Catoe- nen en Zijden Manufacturen" aan de Nieuwendijk al gauw een grote bekendheid kreeg. Ze bleven zich evenwel niet tot manufacturen beperken en ver kochten tenslotte alles, waar maar handel in zat. Binnen tien jaar na hun komst naar ons land zaten ze ook al in Leeu warden, maar eerst in 1843 be gonnen ze de zaken hier heel groots aan te pakken. Tussen de Nieuwestad en het Fluiters kwartier, langs de Oude Lombardsteeg, waar ooit het Hooghuis stond, verscheen toen een voor Leeuwarder be grippen enorm winkelbedrijf, dat in 1845 met de nodige tam tam geopend werd. Tientallen jaren is deze Winkel van Sinkel voor de Friezen een begrip geweest en zoals er nu velen zijn, die die Amsterdam se Bijenkorf niet overslaan, zo was het toen vanzelfsprekend bij een bezoek aan Leeuwar den ook even binnen te wippen in de grote bazar aan de Nieu westad. Toch zou het succes van de Winkel van Sinkel niet eeuwig durend zijn en in 1892 kwam er zelfs een eind aan het bestaan van het zo geruchtmakende be drijf in Leeuwarden. Maar nog jaren later konden de populaire versjes beluisterd worden, die onze voorouders ooit aan de Sinkels hadden gewijd: "In de Winkel van Sinkel is van alles te koop Hoeden en petten en damescorsetten Doosjes pom made en flesjes orgeade Drop om te snoepen en pillen om te poepen. Toen ik onlangs herinneringen ophaalde aan de moordende concurrentieslag tussen de Oosterstraat-winkeliers Wanda en Woudstra, voor de Tweede Wereldoorlog, is ook de slagzin ter sprake gekomen, die de strijdbare Anton Wanda dikwijls in zijn advertenties bezigde: "Wanda bezocht, koopjes ge kocht". Maar deze middenstander was bepaald niet de enige die in vroeger jaren graag met een kernachtige tekst voor het voet licht trad. Erg bekend werd ook de slagzin, die de exploitant van een technisch bedrijf aan de Nieuwestad altijd bezigde. Span heette die meneer en wanneer hij met zijn "Inge nieursbureau" adverteerde gaf hij de lezers altijd de goede raad: "Span Span er voor". Een mooi gevonden kreet, die hem eens door een toevallig binnenlopende reclame-teke naar zomaar werd aangereikt. Een slagzin, die ook geen na dere uitleg behoefde, was die van een handelaar in schoe nen: "Een Leewadder gaat foor skünen naar Steeman oppe Tó nen". Even bekend werd de tekst, die de fotohandelaar De Vries van de Voorstreek in zijn adverten ties bezigde: "In Leeuwarden luidt het devies: voor foto's naar Simon de Vries". 't Is wéér Kuipers!" met de klemtoon op dat woordje "weer", dat was de afsluiting van iedere advertentie van de meubelhandelaar Kuipers, die eerst aan de Voorstreek zat, maar die in 1953 naar de Nieu westad verhuisde "naast P. S. Bakker". "Vijftig caféstoelen, spotprijs, per stuk fl. 9,50 't Is wéér Kui pers!" - "Zomerligstoelen vanaf fl. 6,90 't Is wéér Kuipers!" - "Vier stoelen, twee fauteuils fl. 95,- 't Is wéér Kuipers!" En dan was er, in een tijd die voorgoed achter ons ligt, ook nog de handelaar in manufac turen Elkan Speijer van de Voorstreek, vlak bij de Korlma- kerspijp. "Alleen bij Speijer zó prima en zó goedkoop!" kon hij uitroe pen, maar de tekst waarmee hij elke annonce in de krant af sloot, luidde: "Bij Speijer is al tijd wat!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 7