30,- A A VERKRIJGBAAR BIJ 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE JOUSTRA 't Kleine Krantsje ABONNEMENT DEKSELS! WAT HEEFT DIE VAN BtP EEN PANNEN tot 1-1-1992 Giro: 2805901 met vermelding: "Nieuwe abonnee" Wie van z'n huis 'n thuis wil maken &.vd. Jmc MM4> pan een deksel Populaire Leeuwarders Leeuwarden, ach ja, zo was het. Afbeeldingen oude stadspoorten van Leeuwarden Vredeman de Vriesstraat 1 - 8921 BP Leeuwarden Telefoon 058 -120302 Postbank: 9810 62 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Kom voor een sfeervol woonconsept eens naar onze exclusieve zit -en eetkamermeubelen kijken. Tevens lampen, stoffen en accessoires die't geheel completeren. Ontdek zelf hoe fijn u kunt wonen. exclusieve meubilering Stationsweg 3, Franeker. Tel. 05170-3631 mi: POLITIEPOST In een vorig Kleine Krantsje wordt gevraagd, of er nog le zers zijn die een herinnering hebben aan de politiepost in de Kanaalstraat. Daarop reageer den zowel mijn zuster, A. H. R. Klaasen-du Bois, als ikzelf met "nou-en-of!" De gemeente Leeuwarden gaf ooit opdracht tot de bouw van twee woonhuizen en een poli tiepost, als bouwkundige een heid, op de hoek Zuider- grachtswal/Kanaalstraat. Op de begane grond - met en tree rechtover de 1 ste Kanaals- brug - de ambtswoning van de brugwachter. Daarboven, en deels boven de politiepost, een herenhuis van twee verdiepin gen. Dit huis, Kanaalstraat 2, betrok ken mijn ouders met hun eerste baby in 1919. Ikzelf ben daar geboren en het gezin heeft er tot 1932 gewoond. Dat van de toenmalige brugwachter Jaar- sma telde ook twee kinderen, Corrieen Pim. Onze achterkamer was woon kamer. Vandaar keken wij neer op het ingebouwde plaatsje tussen brugwachterswoning en het rijtje cellen. Openbare dronkenschap was in de twintiger jaren ook nog een min of meer geaccepteerd ver schijnsel. De kreet: "Een dron ken kerel", was voldoende om deze van een jeugdig gevolg te voorzien. Wanneer het gebeu ren al te zeer uit de hand ging lopen greep de overheid in. Bachhusklant werd dan bajes klant, maar zonder protest ging zulks veelal niet. Daarvan ge tuigde het dreunend geluid van het slaan op de celdeur. Kre ten, die van groot en diep ge voeld ongenoegen getuigden, stegen op uit het cellenblok en bereikten via de luchtroosters onze jeugdige oortjes. Soms was er, voorafgaand aan het opbrengen, gevochten. Soms ook werd het bestaan van een (echtelijke) onenigheid van cel tot cel luidkeels gede monstreerd. Hoe dan ook, na meestal vrij korte tijd trad de voorlaatste fase van dronken schap in en keerde de rust weer. Ik kan mij niet herinneren dat dit alles mij veel dééd. Vrijwel iedere zaterdag, na het ontvan gen van het weekloon was het raak. De tragiek van het gebeuren kon mij nog niet aan spreken en waarschijnlijk droeg de nuchtere - ja zeker! - hou ding van onze ouders er toe bij dat mijn kinderzieltje geen kwetsuren opliep. Op mijn zuster die twee jaar ouder is, heeft een en ander meer indruk gemaakt. Zij herin nert zich o.a. huilende vrou wen, die politie-ingrijpen vroe gen omdat manlief thuis de boel kort en klein sloeg. Aan de politiepost zelf bewaar ik weinig herinneringen. We kwamen er slechts bij hoge uit zondering binnen. Een gebro ken ruit, een geconfiskeerde voetbal misschien? De lucht van verschaalde ta baksrook en vochtige kleren, open tuniekkragen, boterham- papier en gebruikte kopjes, dat was het wel zo ongeveer. De ogen van een vijf- tot elfjarige gaan selectief te werk. Groningen p. du Bois OUDSTE FRIES In mijn dagblad, waarvan ik de berichtgeving wel betrouwbaar acht, las ik over een vrouw van 108 jaar, die de oudste Fries zou zijn, die ooit heeft geleefd. Maar ik herinner me, dat er nog niet zo lang geleden in 't Kleine Krantsje een verhaaltje heeft gestaan over een vrouw uit Leeuwarden, die, als ik het goed onthouden heb, 113 jaar geworden is. Hoe zit dit nu? Leeuwarden J. de Vries Wanneer de geachte inzen der al in 1800 op zijn dag blad was geabonneerd had hij daarin kunnen lezen, dat in dat jaar, op de 21 februa ri, overleed de Leeuwarder vrouw Johanna van Breuc- kele op de - ongehoorde - leeftijd van 115 jaar. Johan na was geboren in 1685 en zij leefde dus in drie eeu wen, in de zeventiende, de achttiende en de negentien deeeuw. Red. 't KI. Kr. TOEVALLIG Groot was mijn verbazing toen ik in een hengelsportzaak in Hoogkerk, waar ik al jaren kom, met iemand aan de praat kwam, natuurlijk over het vis sen. Hij vertelde mij dat hij nog wel eens naar Leeuwarden ging om te vissen. Ik zei hem toen dat ik er ook vaak kwam, omdat mijn moe der er nog woonde en ik er ook geboren was. "Ik ben ook een echte Leeuwarder", vertelde hij mij. Toen ik hem vroeg op wel ke school hij ging vertelde hij mij dat hij op het Vliet op de Bewaarschool was geweest en daarna naar school 6. Ik vertel de hem dat ik van mij hetzelfde kon zeggen. We kregen het nog over een paar leerlingen en hij zei tegen mij: "Ja Simon Oberink (z'n vader had een kapperszaak naast school 6 richting Bleek- laan) dat is altijd een vriend van mij geweest." Ik vertelde hem toen dat die al tijd bij mij in de klas had geze ten en tegenwoordig verkoper was op de meubelafdeling van V. D. in Groningen. Hij wilde hem nog eens opzoeken. "In de oorlog zijn we verhuisd naar Huizum", vertelde de man mij. "Ja, ik ook", zei ik tegen hem en ik vertelde hem op welke school ik toen had gezeten. "Ja", zei hij, "daar ben ik ook op geweest." Daarna was hij naar de Am bachtsschool gegaan, afdeling schilderen. Weer kon ik hetzelf de zeggen, alleen dat ik in de afdeling metaal had gezeten. Wie kent hem nog? Zijn naam is Otto (Otse) Ybema. Ik ben van plan nog eens met een oude schoolfoto naar hem toe te gaan. Wie weet komen er door dit voorval nog vele herinneringen uit de bus. Voor mij was het in ieder geval weer een dag uit mijn leven. Groningen Hans Witteveen De redactie van 't Kleine Krantsje (telefoon 120302) wil graag in contact komen met nazaten van Gerke Joustra en Petronella Stienstra. Dit echt paar heeft in het begin van deze eeuw aan het Zuidvliet gewoond. Het had vijf kinderen: Andries- ke, geboren in 1906, Christina (1908), Klaasje (1910), Lam mert (1911) en Klaas, geboren in 1913. Wie kent deze men sen, of wie heeft ze gekend? En wie helpt ons op weg? Past zo hebben wij alti,g de pan bl' "Past. Alle kollekties van Em^có^"' a'S Bl<F'sslerSigg nannï [agostma. snelkook Pannen, koekepannen en hapies pannen en lluilkeiels. U mag ze f™" ""proberen m onze Pamonstratiekeuken. En kent j VanEreonmCe,,Panne me' een Pan Erp maakt er weer een hele NieUWTeiÖ5'8-123075 panne es tad 28 Leeuwarden met meer dan 100 foto's van bekende stadgenoten van vroeger en nu Afgehaald/15,- Per giro besteld 17,50 met 16 prachtige foto's van de stad in vroeger tijd Afgehaald 7,50 Per giro besteld 9,- Hoeksterpoort Wirdumerpoort Onze Lieve Vrouwenpoort Tuinsterpoort Formaat 15x20 cm Afgehaald 2.50 per stuk Per giro besteld 3,25 per stuk

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1990 | | pagina 8