*T KLEINE KRANTSJE oztó. Jou dot mop ühellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 ECHTPAAR DEKKER Kent u toevallig het echtpaar op deze foto? Die is door een gelegenheidsfotograaf gemaakt in juni 1932. De dame met de twee paraplu's is mevrouw Anna Dekker, geboren Blom. Haar echtgenoot is de heer Siemen W. Dekker. Hij was schrijver op de Ambachtsschool te Leeuwarden. Daarvoor was hij huisschilder op Vlieland waar hij ook geboren was. Hij deed zijn werk héél serieus maar ja, natuurlijk kon hij later niet op tegen de heer K. R. Thomassen, die de R.H.B.S. in Groningen gehad had, het SPD boekhouddiploma haalde en examens deed in handels Frans en Duits. De heer Tho massen was dan ook admini strateur. Maar toen de heer Dekker kwam bestond de administratie nog voor een groot deel uit rap porten invullen met een schone hand van schrijven en de ab sentielijsten verzorgen. De tij- denveranderen! Eerst woonde de heer Dekker in de Vredeman de Vriesstraat, later aan de Bleekiaan. Hij was weduwnaar en trouwde later met zijn huishoudster. Ze vorm den een vrolijk en vriendelijk stel met humor. Op de foto ziet u het al, de heer Dekker was ietsje te dik. En als mevrouw weer heerlijk gekookt en hij weer heerlijk te veel gegeten had, sprak hij: "Je kookt veel te lekker; ik word veel te dik!" Daarop kwam dan het ant woord in plat Leeuwarders: "Nou mutte jou es ophouwe van zeure!" Misschien had de heer Dekker kinderen gehad, naar ik dacht een zoon. Op zee verdronken of door ziekte overleden? Ik weet het niet. Maar hij had mooie kinderboe ken. Daaruit herinner ik me het verhaal van een Vlielander jon gen die tien jaar werd. Zijn va der was visserman en het inko men was laag. Een verjaardagsgeschenk kon er dus niet af. Maar toch had hij een wens. Hij wilde zo graag eens de kerktoren beklimmen en het uurwerk bekijken. In de zomer, het was warm, werd hij jarig en zo tegen elf uur nam zijn vader hem mee naar de to ren. Er stond een mooi gete kend plaatje bij waarop hij met grote belangstelling het uur werk bekijkt. De tekenaar had in zijn kledij de armoede van die tijd weergegeven. Een ver schoten buisje, een versteld broekje en verder niets. De heer Dekker had een mooie grammofoon. Zo'n grote, die op pootjes op de vloer stond met een ruimte voor het bewaren van platen. Eén daarvan was het toen bekende slaapliedje van: "Lieve Maan, kijk eens aan. Ze liggen al goed in de veren, 't Maantje lacht en 't gaat voorbij. Als hij die plaat liet spelen drupten hem de tranen uit de ogen want hij was een heel ge voelig mens. Grouw A. van Hespen EENSCHANDAAL Jarenlang kreeg ik 't Kleine Krantsje" op vrijdagmorgen met de post. Soms koop ik op vrij dag, na twee uur, in de kiosk bij het station een "Krantsje" om naar een kennis te sturen. Nog steeds vrijdag!! Maar.sedert enige maanden ziet de post kans om het krantsje pas op dinsdagmorgen te bezorgen, alhoewel ik weet, dat de krantsjes al op donder dag bij de post bezorgd wor den. Men iaat voor de stad deze krantsjes gewoon liggen. Ze zouden best op vrijdagmorgen, of dan eventueel op zaterdag morgen besteld kunnen wor den. Maar neen, zelfs op maandagmiddag komt het krantsje niet. Op dinsdagmor gen, vier dagen te laat, krijg ik, en vele anderen (heb hierover gebeld en gesproken!!!) ons Kleine Krantsje. Heer Schoustra, wilt u hierover eens met de afdeling expeditie bestelling van de P.T.T. bellen? Het is een goed teken, dat zo- velen naar het nieuwe nummer van 't Krantsje uitzien! Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior Zoals altijd was ook het laatste nummer van 't Kleine Krantsje op donderdagmor gen aangeboden bij de P.T.T. "Het is echter veel la ter verwerkt" aldus deelde een woordvoerder van de Posterijen ons desgevraagd mee. En: "Ik ben bang, dat er hier iets is misgegaan - er moet een fout zijn ge maakt". Red.'t KL Kr. 'HOOGTEPUNT Een van de hoogtepunten van ons recente bezoek aan Neder land was het zeker om het be staan van 't Kleine Krantsje te mogen ontdekken. Ik zou uw lezers er graag op willen wij zen, dat zij hun familie of vrien den, die oud-Leeuwarders zijn, geen grotere verrassing kunnen bezorgen, dan hun een abon nement op uw blad te geven. Dan over de naam "Leeuwar den" gesproken. Toen wij in Hawaï met vakantie waren, ont dekte ik daar een dorpje, dat "Leeward" heette. Eerst dacht ik dat dat misschien iets met onze stadsnaam te maken had of dat dit een dorpje vol met oud-Leeuwarders kon zijn. Maar de naam van dit dorpje betekent alleen maar dat het niet aan de windkant van het eiland lag; de bewoners zagen er trouwens ook in het geheel niet Leeuwarders uit. Later, toen we in de Antillen waren, kwam ik de naam "Leeuward Islands" tegen. Met dezelfde verklaring: een be scherming tegen de wind. Ge zien het verhaal, dat de Olde- hove vroeger een vuurtoren is geweest, zou de naam Leeu warden misschien ook zo ver klaard kunnen worden met een "uit de wind" verbintenis. Calgary, Canada Dorus Oostra Het blijft een hardnekkig verhaal van die Oldehove als vuurtoren. Onze scheve toren is geen vuurtoren ge weest. Toen de toren in de zestiende eeuw werd ge bouwd, bestond de Middel zee, die hier vroeger in de nabijheid lag, al lang niet meer. De Oldehove is ont staan als een toren voor de Sint Vituskerk. Red.'t KI. Kr. ELECTRISCHE BRUG Bij het zien van de foto van de smalle houten brug over de Grachtswal in het vorige Kleine Krantsje, gingen mijn gedach ten terug naar het bouwen van de nieuwe brug, die op deze plaats kwam te liggen. Dat werd een electrische brug en dat was natuurlijk een hele sensatie, want electriciteit was er in die tijd nog niet zo veel - veel mensen hadden nog gas. En dan werd het ook nog wel zo'n mooie brede brug. leder een liep er dan ook heen om hem te bekijken, maar och he den, wat bleek? De brug wou wel omhoog, maar niet naar beneden, tenminste het laatste stukje niet. De hooggeleerde heren dus aan het prakkizeren en het re kenen, maar nee hoor, niks hielp: de brug bleef weigeren op gebied van machines repa reert en maakt Fa. M. EERLIGH MtehineUbriefcDr**i*,La«chrep §cfuaf werk KLEINE HÖQOSTRAAT' 22 - TELEf. 5355 Opgericht 1867 helemaal naar beneden te gaan. En iedereen, behalve de brugbouwers zelf, maar lachen om het geval. Goede raad was duur, maar tenslotte werd de oude heer Eerligh er bijgehaald. Die had een machinefabriek in de Klei ne Hoogstraat en kiek, hij was geen ingenieur, maar hij kreeg het wel voor elkaar: de brug deed het tenslotte toch I Apeldoorn J. Boersma-van der Wijk DORUS OOSTRA "Het echtpaar Oostra-Visser uit het Canadese Calgary op va- cantie in onze stad" zo las ik in het onderschrift van een foto in 't Kleine Krantsje. Ja, Dorus Oostra - nog een oude buurjongen van mij uit de Oeverdwarsstraat. Ik heb het stukje over hem met interesse gelezen. En leuk van die foto. Zo kon je zien, dat hij in de afgelopen jaren op zijn vader is begonnen te lijken. De familie Oostra heb ik heel goed gekend. Een van Dorus' zusters, Sietske, heb ik ook nog eens ontmoet. Ik meen, dat hij drie zusters had. Ik ben het met hem eens, dat hier veel veranderd is. En ze ker de omgeving, waar hij woonde en opgroeide. Leuk, dat je via 't Kleine Krantsje zo nog eens een levensteken uit Canada krijgt! Leeuwarden Rinzevan der Heide WEERKLANK Onlangs schreef Johan van Bergen in 't Kleine Krantsje over "de oceaan" tussen de Weerklank en de Bleekiaan. Ondergetekende is op z'n ze ventiende jaar van de Oldegali- leën naar de Weerklank ver huisd; we kwamen toen in "de Villa" van de Weerklank. Een medewerker van mijn va der ging daar vandaan en bood mijn vader het huis te huur aan. Deze heer De Haan had bij het oude huis een flinke ka mer gebouwd en bovendien een keuken, een overdekte plaats en een groot kippenhok. Daarbij lag er ook nog een gro te, dubbele bleek. In die tijd bevond zich naast de Hulstbuurt de bloementuin van de heer Jongstra; een deel daarvan had de heer De Haan voor zijn uitbreiding benut. Op deze foto sta ik tegen het hek van Jongstra's tuin - ik zal toen in de twintig zijn geweest. Velen van de vroegere Weer klankbewoners zullen nu tot de vergrijsden behoren; het was indertijd een volkrijke buurt. Met de heer Van Bergen zeg ik: de herinnering blijft. Leeuwarden KI MaktUardij aindi 1898 men na een vakantie als zeer prettig ervaren. De tuinbeplan- ting heeft grootse vormen aan genomen, de kamer is veel •kleiner of groter dan je dacht en de post iigt keurig door de buurvrouw gesorteerd op je te wachten. En 't is al zo vaak be schreven, maar ,,'t Kleine Krantsje" neus je toch eerst even snel door. Mijn aandacht ging deze keer vooral uit naar de artikeltjes van de heer W. D. Lijfering over de Friese Kolenhandel aan de Sneekertrekweg. Even de foto's bezien. Nooit geweten dat het de heer Lijfe ring was die mij in de periode '40 - '55 veelal vriendelijk groette in 't voorbijgaan. Als oud-Schenkenschanser is het altijd interessant als er iets is geplaatst over de omgeving rond Sneeker- of Harlingertrek- weg. De detailbeschrijving van ontstaan en ontwikkeling van de Friese Kolenhandel is dit ook en meer dan wij als pas santen hebben kunnen waarne men. Met de bouw van eerst "de Friese Kip" en later de „Friese Kolenhandel" werd onze een zame loop langs de trekdyk enigszins bekort. Beschutting tegen de snijdende oostenwind in de winters werd echter door die gebouwen ook niet gebo den en de trekweg bleef voor eerst uitkomen tussen Friese Kip en abattoir. Voorzover ik mij dat als toenmalige veertien jarige kan herinneren werd de weg doorgetrokken toen de ba saltmaatschappij in de zomer van '40 werd gevestigd in het weiland tussen de Friese Ko lenhandel en het toegangsweg getje naar het trafostation van hetP.E.B. Ik meen te weten dat ook toen (Vervolg op pag. 15) Jac. Bakker DE FRIESE KOLENHANDEL Wellicht zijn er vele lezers met mij die 't moment van thuisko-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 4