I MET FENNO SCHOUSTRA OP PAD KRIS KRAS DOOR DE STAD 'T KLEINE KRAHTSJE Grote Vernieler Westerkerktheater Aardigheidje Schampstenen Boerderij plat VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 De-grote-vemieler-van-het- oude-Leeuwarden dreigt weer eens toe te slaan. Er is een plan uitgebroed een luchtbrug aan te brengen over de Turf markt heen van de gebouwen van het Friesch Museum naar de Kanselarij. Een onzalig plan, waarvan ik hoop, bid en smeek, dat het nooit zal wor den uitgevoerd. Een luchtbrug over een straat heen, van de ene naar de an dere gevelwand, is natuurlijk nooit een mooi gezicht. Dat kunnen we duidelijk zien aan de verbinding-in-de-hoogte van het Zaailandgebouw met het pand van V. en D. Maar och, daar gaat het nog en daar stoort een luchtbrug minder, dan ze het over de Turfmarkt zal doen, uitgerekend bij het prachtige en historische Kanse larijgebouw. Het is straks precies een eeuw geleden, dat er óók plannen werden uitgebroed om het stadsschoon op dit punt danig De Turfmarkt met de Kanselarij in een tijd, toen de Nieuwe- of Heerengracht nog niet was ge dempt. aan te tasten: in september achttientweeennegentig nam de gemeenteraad het later zo betreurde besluit de Nieuwe- of Heerengracht te dempen; dat was de gracht, die van de Tui nen langs de Turfmarkt, de Tweebaksmarkt, de Druifstreek en het Zwitserswaltje naar het water van de Weaze liep. Die plannen zijn dus wel gerea liseerd; laten we asjeblieft be spaard blijven voor deze nieu we dreigende ontwikkelingen. De enige troost is de weten schap, dat latere generaties ge makkelijker zullen besluiten zo'n luchtbrug weer te verwijde ren, dan dat ze overgaan tot het opnieuw graven van die jammerlijk verloren gracht. In de zeventiger jaren is er nog sprake van geweest het oude gebouw maar te slopen, nu, twee decennia later, hebben de Leeuwarders tot hun grote ge noegen kennis kunnen nemen van een verrassend tot theater verbouwde Westerkerk. De officiële opening is nog niet geschied en zal in januari of fe bruari plaatsvinden, als ik het wei heb, maar de vorige maand was de verbouwng al zover ge vorderd, dat nieuwsgierige stadgenoten de omgetoverde tempel konden binnentreden. Voor leken, die niet of nauwe lijks notie hebben van de ge heimen van het bouwvak, zoals ik dus, is het altijd weer een belevenis te zien, wat er van een trieste bouwval of een vol slagen uitgeleefde situatie kan worden gemaakt. Denk ik terug aan mijn bezoek jes aan de kerk in de dagen, dat de vloeren werden wegge broken en de oeroude grafste nen te voorschijn kwamen in een op dat moment toch troos teloos gebouw, dan kijk ik nu met verbaasde ogen naar dit keurige theater, waarin zoveel mogelijk de oude elementen van het kerkinterieur zijn be waard. Enfin, iedereen zal dat in de komende tijd met eigen ogen kunnen zien: het nieuwe Wes terkerktheater kan voor alle Leeuwarders een prettige gast heerzijn. Vandaag weer even een klein aardigheidje. Er is een bekend gebouw in Leeuwarden met een zolderverdieping, die men. notabene in het geheel niet kan bereiken. Er is gewoon geen trap, die het betreden van de bovenste verdieping moge lijk maakt. Wie mij, uitsluitend schriftelijk, kan meedelen, welk pand dit is, dingt mee naar een exemplaar van het boekje "Po pulaire Leeuwarders" met foto's van meer dan honderd beken de stadgenoten uit een ver en een nabij verleden. Ik ben benieuwd, wie het weet. Even een krabbeltje naar Fen- no Schoustra, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeu warden. Deze schamp- of stootsteen bevindt zich in de Ciprianus- steeg, aan de kant van Over de Kelders. Hij staat er in het ge zelschap van z'n broertje, die buiten het oog van de camera viel. Die stenen moeten er lang, al heel lang staan en dat kunnen we zien aan de opval lende uithollingen, een centime ter of dertig boven de grond. Wie weet hoe lang moeten er wagens of handkarren door deze steeg zijn gegaan en die hebben de granieten palen in de loop der jaren helemaal uit gehold. Zouden dat karren van het schildersbedrijf van Elzinga zijn geweest? Of waren het wagens van een stalhouder, die lang geleden ook in de Ciprianus- steeg heeft gewoond? Alleen de beide palen zullen het we ten. Maar die zeggen niks. En da's nou jammer. Leeuwarden is een stad vol kleine bekoorlijkheden. Het blijft een boeiende bezigheid om ze op te sporen. Het zal niet vaak gebeuren, dat een oud gebouw op een na tuurlijke wijze overlijdt; anders gezegd, dat het in elkaar zakt voor slopers het met de grond gelijk gemaakt hebben. Meestal wordt het onvermijdelijke einde tijdig voorzien en nemen de mensen maatregelen om een onverhoedse ineenstorting te voorkomen. Met de hoogbejaarde boerderij op de hoek van de Dammelaan en de Jelsumerstraat is dat laatste niet gebeurd: drie we ken geleden is het bouwwerk, nog geheel onverwacht, in het holst van de nacht en zonder dat er van een storm sprake was, over de volle lengte van de schuur tegen de vlakte ge gaan. Het bijbehorende woongedeelte liep daarbij geen beschadigin gen op, maar binnen de kortste keren, een paar dagen later al, snelden er puinruimers toe om er alles vandaan te halen, niet alleen de onherstelbaar verniel de schuur, maar ook dat onge schonden woongedeelte. De boerderij was het eigendom van de gemeente Leeuwarden, waarvoor het instorten wel wel kom zal zijn geweest, omdat ze voor de grond, waarop het ka valje stond, toch al bouwplan nen had. Maar wel is er met deze boerderij een bijzondere herinnering verloren gegaan aan het plattelandsleven rond de oude stad. De plaats was een van de laatste nog overge bleven boerderijen, waarvan de omliggende landerijen intussen door het onstuimig oprukkende Leeuwarden zijn opgeslokt. Er staat nu alleen nog maar een gave boerderij midden in een zee van huizen op de hoek van de Vincent van Goghstraat en de Adriaan Brouwerstraat, er is nog een, minder ge zond ogende, oude boeren plaats op de hoek van de Hem- penserweg en de Legedyk en er staat nog een grote boerderij aan Achter de Hoven, waar ook al tientallen jaren niet meer is geboerd. Oudere Leeuwarders zullen, met mij, verscheidene andere plaatsen kunnen opsommen, die, net als nu die boerderij bij de Dammelaan in de laatste decennia uit het beeld verdwe nen. Ze stonden, om maar eens wat te noemen aan de oude uitvalswegen, de Gronin gerstraatweg, de Stienser- straatweg, de Harlingerstraat- weg en de Schrans, maar bijvoorbeeld ook aan de Ftuy- terweg en bij Wijlaarderburen. De nu opgeruimde boerderij is vele jaren bewoond geweest door de veehouders Willem Al- ves en Ype Boersma. Maar het waren de Boelstra's, die de boerderij bijna honderddertig jaar geleden bouwden. Dat bleek uit de tekst op een ge- denksteentje in de achtermuur. "P. T. Boelstra en S. Joh. Boel stra legden de eerste steen op 23 mei 1862" stond daar4 op. De nog zo degelijke boer derij aan de Vincent van Gogh straat, waarover ik het net had, heeft zo'n leeftijd nog lang niet bereikt; die is immers precies tachtig jaar geleden gebouwd. Nog jonger is de plaats aan de Hempenserweg, die van 1923 dateert. Maar de alleroudste van het resterende viertal is Jo hanna State aan de Achter de Hoven, waarop mijn goede va der nu precies een eeuw gele den zijn jongensjaren heeft doorgebracht. 5

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1991 | | pagina 7