HET MYSTERIE VAN EEN VREEMDE WITTE MUUR CÜP 'T KLEINE KRANTSJE 'TKLEIHE KRAHTSJE MOOIE REACTIE ONZE FOTOPRIJSVRAAG NI WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Honderden stadgenoten moeten de witte muur, die wij de vorige maand voor deze fotoprijsvraagrubriek afdrukten, meer dan eens op het netvlies van hun ogen hebben gehad. Maar dat betekende zeker niet, dat zij dit fragmentje van de Leeuwarder binnenstand direct of later herkenden. En voor wie er nimmer bij in de buurt kwam, moet het beantwoorden van onze gebruikelijke vraag 'Leewadders, waar is dit?' al helemaal een moeilijke zaak zijn geweest. Kortom: deze laatste opgave was er duidelijk een uit de zwaarste categorie. De stroom oplossingen, die er anders bij ons binnenloopt, bleef ditmaal dan ook tot een bescheiden stroompje beperkt: de groep goede oplossers was zo klein, dat we die nog wel in onze kantoorruimten hadden kunnen ontvangen, waarbij we natuurlijk wel moeten opmer ken, dat we over gebrek aan ruimte op onze redactielokalen niet te klagen hebben. BREEDEPLAATS Eén oplossing kwam er binnen van een abonnee, die het ant woord op onze vraag thuis in de stoel bedacht en die kenne lijk niet de moeite nam om zich ter plaatse van de juistheid van zijn veronderstelling te overtui gen. "Volgens de ondergete kende .moet dit de Breede- plaats zijn" schreef hij ons, maar nee, dit was niet goed: de Breedeplaats was het niet. Wat het wel was zal blijken uit een brief van onze abonnee de heer G. Th. Huizenga uit Leeu warden, die wij graag even he lemaal overschrijven. "Gezien de ligging van het ge fotografeerde deel van het pand - niet aan de openbare weg - van de laatste fotoprijs vraag, veronderstel ik dat u weinig goede oplossingen zult ontvangen. Om de moed er bij u in te laten houden wil ik eens reageren. Wie ruim vijftig jaar regelmatig de Bonifatiuskerk heeft be zocht, zoals ik, zal het gemak kelijker herkennen dan diege nen die daar nooit of sporadisch komen. Op de foto staat mijns inziens de achterge vel van het pand Voorstreek 74, genomen vanaf het kerk plein van de Bonifatiuskerk. Het pand is thans (nog) in gebruik bij de firma Kuipers, kantoorbe nodigdheden, voorheen firma Van Wieren. Tot 1949 was in dit pand ge vestigd Firma Koopal Co, le derhandel. In dat jaar deed de overgebleven compagnon, de heer Jansen, zijn zaak aan ons over. De heer Koopal had eer der een functie aanvaard bij de Coöperatie. Tot aan 12 mei 1924, de dag waarop mijn va der zich zelfstandig vestigde, was hij enkele jaren bij deze firma werkzaam geweest, in dit pand. In die tijd werden er ook nog schachten (alleen het bo vendeel) van schoenen ge maakt. In dit vak begon mijn vader 'voor zichzelf', later kwam daar de lederhandel bij, en nog weer later, nadat mijn broer en ik het bedrijf hadden overgenomen, een groothandel in schoenen. Wij beëindigden deze op 28 februari 1985. Goed, daar was het dus en be halve de heer Huizenga heeft, zoals hij zelf al veronderstelde, slechts een handjevol anderen deze plaats eveneens kunnen vinden. RAADSEL Zoals, om een voorbeeld te noemen, de heer Nic. Verbrug- gen uit Leeuwarden, die ons het volgende schreef: "De deze keer geplaatste foto zal menig een voor een volkomen raadsel hebben geplaatst. Tenminste, zo was het bij mij in elk geval wel. Slechts de op de voor grond voorkomende auto's ga ven een kleine aanwijzing. Dus er maar eens een paar flinke wandelingen aan gewaagd. De eerste, in de westkant van de binnenstad, gaf niet het gewen ste resultaat. Begunstigd door mooi winterweer en in gezel schap van mijn vrouw een tweede poging ondernomen. En ja hoor, bij de Nieuwekade de Amelandsstraat inlopend za gen we zo het gefotografeerde pand op het zogenaamde Sint Bonifatiusplein, vlak voor de in gang van de Rooms Katholieke kerk. Het was een aardig idee van de fotograaf om herken ning van het object door een flinke wandel- of fietstocht te la ten voorafgaan, waarvoor alle hulde." En wat dit laatste betreft: daar waren meer inzenders het mee eens, want ook zij spraken van een zekere voldoening om het gezochte punt eindelijk na een lange speurtocht te vinden. Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo wat het.Dat werd de heer J. Kuiper, Gys- bert Japixcstraat 67 te Leeu warden. Het is al even geleden natuur lijk, maar er is een tijd geweest, dat je voor een paar dubbeltjes een hele vracht goeie waar kon kopen bij de groenteman. Maar, en zo is het door alle tij den zo geweest, ook toen wa ren er altijd wel mensen, voor wie het te duur was en die er op uit waren er nog een paar centen af te krijgen. Gelf Burema, die al jaren in de zelfde wijk zijn groenten ütsu- telde kon daar een boekje over open doen. Eerst had hij zich daar wel eens aan geërgerd, maar later paste hij de prijs van z'n waren daar bij aan - dan deed dat afpingelen hem toch nog niks. Maar een van zijn klanten spande de kroon. Dat was Jap- ke van Sijbren Knol. Daar had hij nog altijd de handen aan vol. Weet hoe lang drentelde dat mensje altijd om de kar heen. Alles betasten en beknij pen, altijd afgeven op de waar en dan maar weer proberen het onderste uit de kan te krijgen. Dat ergerde Gelf Burema zo, dat hij besloot om Japke einde lijk eens de mond te snoeren. Toen zij de volgende keer ein delijk haar rondgang weer had gemaakt en ook haar keus had gedaan, een bos wortels en een bloemkooltje, zou het als vanouds weer wezen: "Nou, Gelfju, wat kost my dat soad- sje?" Waarop Gelf spytgnyzend, ant woordde: "Dat kost jou niks Japke!" "Niks, niks?" reageerde Japke, die even uit de lood leek gesla gen. "Nee niks" zei Gelf en hij had nu zijn slinger - die paar dub beltjes schade had hij wel over voorde lol. Maar wat gebeurde er, Japke herstelde zich onmiddellijk: "Nou" zei ze, "as't su goed koop is, dan kaanst mij die ru- dige raap er oek nog wel bij geve!" veor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden.' Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-perjaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aapmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegevens Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3