BARGEN IN ONS MIDDEN ARTISTEN BIJ 'T KLEINE KRANTSJE JOHANNES PLET VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 en ik werd geboren op wat men toen nog de Vleeschmarkt noemde, dat was het stuk van de Nieuwestad tussen de Bagij- nesteeg en de Nieuwesteeg. Mijn vader had daar een meu belmakerij in het pand, waarin nu antiquair Beeling zit. Vrijdags werden er diskes op gesteld, van waaruit slachters uit Lekkum en Miedum vlees verkochten - vandaar dat Vleeschmarkt dus. Eenmaal in de week kwam er een praam door de gracht om bijvoorbeeld as op te halen. Er werd in die tijd nog veel op hout en turf gestookt. Vader zette dan een houten kist op de walkant, maar anderen kwa men met dozen opzetten. Dan werd de as in die praam ge stort en als het maar een beet je woei, stoof het als ik weet niet wat. De man van die praam kwam dan helemaal on der de as te zitten. Ik zit daar nog wel eens aan te denken, wanneer ik tegenwoordig al dat gezeur over het milieu aanhoor. Het was toen ook nog de tijd van de privaattonnen en weke lijks werden die tontsjes opge haald. Er gebeurden daarbij nog wel eens ongelukjes bij mensen, die op de Nieuwjaars dag niet zo royaal met hun fooien waren geweest. Bij ons op de Nieuwestad woonden nog adellijke families in kasten van huizen, zoals de Van Harinxma's in een groot huis, waar later Vroom en Dreesman werd gebouwd, de Van Eysinga's pal tegenover ons en de familie Rengers in wat later C. en A. geworden is - of waren dat ook Van Harinx ma's? Je had in die tijd nog veel dron ken mensen op straat en het leek wel, dat ze daar een be paalde diender voor hadden om die kerels op te brengen. Die agent, met een lange sabel en een knop op z'n helm, lust te, als je 't mij vraagt, zelf ook graag een neutje en hij werd door de mensen dan ook 'Het kruikje van Oolgaard' genoemd. De elite dronk toen nog een borreltje in de Heerensociëteit bij de Langepijp, nu Schweig- mann Jeugdmode. 's Zomers zaten de heren daar fijn buiten te genieten van wat er voorbij- flaneerde. Of om er te luisteren naar de concerten, die er elke week waren onder leiding van de kapelmeester De Jong. Het spelen van de kinderen was in die dagen ook wel heel anders dan nu. Van kisten, waarin wij glas kregen thuisbe zorgd, maakte Vader soms een karretje, waarin we rondjes re den om de Wilhelminaboom op het Raadhuisplein. Dat ging dan met een vreselijk gepiep van de wielen gepaard en dan duurde het nooit lang of com missaris Heg stoof vanuit het politiebureau naar buiten met de kreet: "Jonges, opdondere, wie kan hier nou skrieve?" Voertuigen voor volwassenen waren er in mijn jeugd nog vrij wel niet. Nou ja, wel rijtuigen van de hotels Het Wapen van Friesland en De Nieuwe Doe len om reizigers van het station af te halen. En ook dokter Schreuder, de huisarts van de Nieuweburen, had een koets, maar verder waren het eigenlijk alleen handkarren, die je op straat tegenkwam. Net als mijn neven Jan Plet van de kruidenierswinkel De Koffiebaal en Cornells Plet van de kruidenierswinkel De Mer- cuur werd ik rond de eeuwwis seling naar de De Ruiterschool in de Sint Anthonystraat ge stuurd. Ik zat daar in de klas met onder andere Chris Eisma van de mi- neraalhandel uit de Ossekop, Lourie de Bruin van de manu facturenzaak uit het Naauw, Roelof Vermeulen van de bouwmaterialenhandel van de Voorstreek, Aatje van der Vel de van de boekwinkel op de Nieuwestad, Bert Schreuder, de zoon van de dokter op de Nieuweburen, Piet van der Meuten, wiens vader, de vlas handelaar van de Grachtswal, om het leven kwam bij de scheepsramp met de Berlin en Egbert Vorenkamp van de do minee van de Westersingel. Ik heb zo'n vermoeden, dat een reünie van deze oud-leerlingen op dit moment niet veel deelne mers meer zou opleveren. Geboren 22 januari 1896 Zoon van de kastmaker Ype Plet van de Nieuwe stad Er is een tijd geweest, dat het de gewoonste zaak van de we reld was midden in de stad bar- gen te ontmoeten. Bargen, var kens dus, werden door de straten van de binnenstad ter markt gebracht of behoorden aan de keuterboeren, die heel lang hun bedrijfjes in het stede lijke gebied konden handhaven. Toen de veemarkt nog gehou den werd op de Nieuwestad keek helemaal niemand vreemd op van vee in de stra ten van de Leeuwarder binnen stad. Na het verplaatsen van de markt naar het Ruiterskwar- tier placht men het vee door de Oude Lombardsteeg te drijven - vandaar, dat deze doorgang nu nog door de echte ouwe Leeuwarders als De Barge- steeg wordt aangeduid. De herinnering aan de tijd van de varkens in de stad heeft ook lange tijd voortgeleefd in de naam van een steeg aan de Nieuweburen in de richting van Bij de Put. Dat was de Bargeja- gerssteeg, een steeg dus, waar mensen woonden, die met het drijven, met het voortjagen van bargen hun brood verdienden. Die steeg, nu doodlopend, is er nog steeds en het is nog niet eens zo heel lang geleden, dat het oeroude bordje met de naam Bargejagerssteeg nog aan de zijgevel prijkte van het hoekhuis van de Nieuweburen en deze steeg. Dan is er in Leeuwarden en wel aan het Ruiterskwartier ook nog een steeg geweest met de naam Bargehok. In stukken van 1775 wordt gesproken van de "Sogenaamde Bargehokken" en ook in 1803 bleek het nog mogelijk te zijn hier te wonen in het Bargehok. Nu kan dat allemaal niet meer. De steeg met de naam Barge hok is al lang verdwenen en er wonen ook geen mensen meer in de Bargejagerssteeg. Alleen de aanduiding Bargesteeg kun nen we vandaag de dag nog wel beluisteren. Maar bargen komen daar niet meer; wan neer dat nog wel eens het ge val zou zijn kon dat zo als nieuws in de krant. Bij deze voorlaatste aflevering van. artisten bij "Spoorzicht" een foto van het populaire ac cordeonduo "The 2 Hodlars" uit Amsterdam. In de jaren 1920-1940 waren de accordeonisten, solo, duo of trio zeer populair in de diverse variétéprogramma's. Toen ik onlangs las, dat de mannelijke helft van het zeer bekende accordeonduo "The Pico's", ook wel "2-Pico's" ge noemd, overleden is, bracht mij dat op een idee om maar eens een foto van accordeonisten bij het artikel te laten plaatsen. De laatste keer, dat ik hier in Zalen Schaaf met "de Pico's" optrad moet in 1978 geweest zijn op een personeelsavond van Tebel. Ook toen viel zo'n nummer zeer in de smaak bij het publiek. Misschien komt dat nog eens terug. Ook Johnny Meijer overleed enige weken terug. Denkt u nu niet, dat deze duo's alleen maar "smartlappen" speelden. Integendeel, "21/2 Willards", vader, dochter en jongere zoon, speelden ook ari a's uit opera's, en vele anderen met hen. Namen als "Rossi ni's", "the four Serenaders", "The two Cavelli's", "The Hol- landia Three", enz., zullen nog vele oudere abonnees bekend voorkomen. Zij traden veelal in luxe zeemanskostuum op, dat was toen de mode. Als solo accordeonist herinner ik mij Jack Gerlach. Heb hem meer dere keren zien en horen optre den. Hij gold in die tijd bij de ondernemers als de beste ac cordeonist van Nederland. Ook mondorgelvirtuozen ziet men haast niet meer. "The 3 Adlers" waren in die tijd de meest be kende en zeker de besten. Hun muzikale acts behoorden tot het toenmalige cabaret en variété. Deze twee namen wer den in één adem genoemd. Laat Wim lbo dat niet horen, dan wordt hij razend. Maar geschiedkundig bekeken zat het cabaret altijd bij het variété in. Revue en variété werd ook wel vaudeville genoemd, met diverse spellingen, wat bete kent de klank of stem van de stad, het populaire dus. En na tuurlijk zat daar het cabaret bij in. De soubrettes en diseuses a voix waren de voorlopers van het huidige cabaret, dat het pu bliek "plaagt" met een hele avond alleen op te treden. On nodig te zeggen, dat men dan in herhaling valt en alles moet rekken. Neen, gelukkig, ik heb de tijd nog gekend, dat er 20 nummers in één programma stonden. Hoe zullen onze voor ouders verwend zijn geweest met zulke programma's. Of zij altijd het geld er voor hebben gehad, dat laat ik in het mid den. Maar ja, er waren ook kaartjes van een kwartje! En zo deze keer een foto van "the 2 Hodlars". De accordeon was in die tijd zeer populair. Denk maar eens aan het in het jaar 1943 door Piet de Vries opgerichte "Leeuwarder Accor deon Ensemble". Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior Het oude Leeuwarden, dat verdween De vroegere Hoeksterbrug aan het eind van de Voorstreek met links het kantoor en de gebouwen van de Gasfabriek. Onze abonnee mevrouw A. Looyenga-de Boer, Koeplein 34, 8921 NA Leeuwarden, ver zoekt opsporing van PIETJE POSTUMA. "Pietje Postuma", aldus me vrouw Looyenga, "is geboren op 3 juni 1924. in 1940 kwam zij vanuit Treebeek naar Leeu warden. Zij woonde toen bij haar zuster, mevrouw Bouma, in de Gysbert Japicxstraat op nummer 98. De heer Bouma had een broer wonen op num mer 4. In 1953 verhuisde Pietje naar Haren en zes jaar later ging ze naar Arnhem. Toen was ze getrouwd met een me neer Oosterwolden Mevrouw Looyenga wil graag weten, wie haar verder kan hel pen bij haar opsporingswerk. Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kunnen schriftelijk inge diend worden bij de Redac tie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis ge plaatst. Voorwaarde is al leen, dat de Redactie later op de hoogte moet worden gebracht van het resultaat. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 6