DE POPPENDOKTER VAN LEEUWARDEN T KLEINE I'EAHISJE ZiekePop De twintigste eeuw in ons Leeuwarden UITZONDERLIJK BEROEP Poppendokter VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Wie heeft omstreeks de vijftiger jaren in Leeuwarden het even merkwaardige als zeldzame beroep van poppendokter uitgeoefend? Wie was het, die hier beroepshalve zieke poppen genas, zoals dat eerder ook al in Amsterdam door zo'n opmerkelijke professionele kracht was gedaan? Die vragen hebben wij een paar weken geleden in 't Kleine Krantsje gesteld. Wij schreven toen, dat er hier zo'n poppendokter was geweest, maar veel meer wisten wij er zelf op dat moment niet van. Dankzij de spontane reacties van verschillende abonnees kunnen wij deze vragen nu beantwoorden - de poppendokter van Leeuwarden blijkt nog niet te zijn vergeten. De poppendokter? Tja, eigenlijk dienen we van poppendokters te spreken, want in feite zijn er meer geweest, al is dat nooit zo duidelijk gebleken. Voor het begin van het verhaal moeten we ons verplaatsen naar de oorlogstijd, toen de jonge Leeuwarder Auke Beek huizen als zovelen gedwongen in Duitsland te werk werd ge steld. Auke was hier bediende bij de kapper Andries de Voogd in de Korfmakersstraat en het toeval wilde, dat hij over de grens ook weer terechtkwam in een kap perszaak. Daar werd hij gecon fronteerd met het repareren van poppen - in Duitsland bleek dit zelfs te horen bij de opleiding, die jonge kappers daar genieten. Na de oorlog teruggekeerd in ons land vond Auke Beekhui zen weer werk bij Andries de Voogd en nu bracht hij zijn baas op het idee ook poppen te gaan repareren. SCHAARS Dat werd in die naoorlogse tijd, toen het geld nog schaars was en men nog niet zo gauw over ging tot het aanschaffen van een nieuwe pop, een interes sante business. De heren Dei Voogd en Beekhuizen besloten letterlijk de boer op te gaan en trokken in de Friese dorpen huis aan huis aan de bel. 's Avonds kwamen ze dan met zakken vol min of meer geha vende poppen thuis, waarna ze vaak tot diep in de nacht bezig Met Uw naar de Oude Doelesteeg 7 Ruime keus in Poppen, Kleertjes. Schoentjes, 'enz. waren met het verrichten van alle noodzakelijke chirurgische ingrepen; eigenlijk hadden ze dan ook beter poppenchirurgen kunnen heten. ROYAALBESTAAN Nadat Auke Beekhuizen zich had teruggetrokken vond An dries de Voogd zo'n royaal be staan in het uitoefenen van z'n practijk, dat hij z'n hele kap perszaak aan kant kon doen: het opnieuw aanbrengen van poppenhoofden leverde hem meer op dan het kaalscheren van mensenhoofden. Hij vestigde zich nu in een voormalige snoepwinkel op de hoek van de Sint Jacobsstraat en het (huidige) Auckama- straatje en vertrok, toen de ge meente dit perceel nodig had, naar een winkel in de Oude Doelesteeg. Daar werd de zaak met werke lijk alle benodigdheden voor de poppenwereld aanzienlijk uitge breid en vanuit de gehele pro vincie werden de kleine patiën ten aangevoerd - de vrachtrijders liepen er bij wijze van spreken in en uit. Toen begon de concurrentie de kop op te steken en terwijl de oude speelgoedzaak van Her mans in de Sint Jacobsstraat zich nu ook opwierp als pop pendokter, diende Vroom en Dreesman zich eveneens aan als leverancier van poppen- kleertjes en andere accessoi res. DOODSTEEK Maar de doodsteek werd Leeu wardens enige echte en onver valste poppendokter toege bracht door de komst van de plastic pop, die onze medicus helaas niet kon genezen. Bovendien waren we intussen aangeland in een florissantere tijd, waarin er voor de kinderen veel gauwer nieuwe poppen werden aangeschaft, terwijl de oude vlotter het vuilnisvat ingin gen. Zo was de poppendokter in Leeuwarden uiteindelijk ge doemd te verdwijnen. Maar el ders in ons land schijnt er anno negentien twee en negentig waarempel toch nog een pop pendokter te bestaan, die ken nelijk met deze uitzonderlijke vorm van geneenskunde zijn brood verdient. Nog zeer on langs hoorden wij hem er voor de radio over vertellen. Ook de vader van Andries, de dokter Cornelis de Voogd, heeft zich, om zijn zoon te vervan gen, met het genezen van pop pen bezig gehouden. Op de foto boven zien wij hem in actie in zijn practijkruimte in de Oude Doelesteeg. Twee merkwaardige diefstallen in dezelfde nacht: bij de firma Rolf von den Baumen aan de Tuinen wordt een aan de gevel als versiering aangebrachte leeuw gestolen en de firma Van Erp van het pand "In de Wolf" op de hoek van de Wolvesteeg en de Nieuwestad raakt haar naamgever kwijt, een fraaie gebeeldhouw de wolf. (december 1918). De Leeuwarder Muziekschool verhuist van de Nieuweburen naar de Schrans. (september 1966). Zware geallieerde luchtaanval op het vliegveld Leeuwarden. Vijf en zeventig vliegtuigen werpen vijfhonderd bommen uit. Het groot ste deel van de Duitse startbanen wordt vernield. (februari 1944). Er wordt gedacht aan het laten rijden van een paardentram in Leeuwarden. De raad verleent twee initatiefnemers een concessie voor "het leggen van spoorstaven in gemeentegrond". Maar de plannen gaan niet door: nooit zal er in de stad een officiële paar dentramrijden. (december 1907). Er wordt met een merkwaardige gewoonte gebroken. Met het zogenaamde afluiden, het luiden van een grote bel op het spoor station, vijf minuten voor het vertrek van iedere trein. Voortaan moeten de reizigers zelf maar zien op tijd te komen. (1901). Het is op zaterdagmiddagen onrustig op de Nieuwestad. Provoce rende N.S.B.ers die er als W.A.mannen voorbijmarcheren, worden er door sommige stoutmoediger uitgejouwd. Dan klinkt het com mando "koppels los!" en een moment later stuiven de zwarthem- den uiteen om er met hun riemen op los te slaan. (augustus 1941). Twee vlegels van zestien jaar dringen in het holst van de nacht het kantoor van het Algemeen Provinciaal Fries Ziekenfonds bin nen en richten er een enorme ravage aan. Zij halen er alles overhoop en zetten er tenslotte ook nog een brand kraan open. (maart 1976). Mr. W. J. van Weideren baron Rengers, burgemeester van Leeu warden van 1877 tot 1883, schenkt de gemeente in 1902 enkele percelen weiland om die te bestemmen tot "openbare wandel plaats". Dat wordt het later zo populaire park, dat de naam krijgt van de gewaardeerde schenker, het Rengerspark. In 1906 kan het geopend worden. De Burgerlijke Stand kan de vijftigduizendste Leeuwardér noteren; het is een meisje met de naam Jacoba Lena Smidt. (april 1933). Bij een felle brand in een pand aan de Spanjaardslaan vallen twee doden, Het zijn de invalide bewoonster van het huis en een brand weerman, die op zoek gaat naar mogelijke achtergeblevenen. (1980). Er is een Dichtersfestival in de Harmonie. Niet alles is er feestelijk, want er komt een incident: Gerard van 't Reve slaat zijn kunst broeder Simon Vinkenoog tegen de grond. (oktober 1967). Leeuwarder amateur-artisten richten in het Beursgebouw aan de Wirdumerdijk een "Verama Attractiedorp" in. Het wordt een groot succes: op één dag komen er liefst tienduizend nieuwsgierigen een kijkje nemen. (mei 1947). Na eerst te hebben gespeeld op de Wilhelminabaan en op het sportterrein Cambuur neemt de Leeuwarder Atletische Club Frisia het voetbalveld De Magere Weide in gebruik. (september 1968). De stad telt nu 32203 inwoners. Nog niet meer dan 206 van hen zijn in het bezit van telefoon. (januari 1900). Op weg naar de officiële opening van het FBTO-gebouw aan de Langemarktstraat wordt de Commissaris der Koningin mr. H. Rijp- stra, zittend in een open landauer, op de Wirdumerdijk getroffen door een hem toegeworpen taart. De drie jeugdige daders, die men meteen in de kraag kan vatten, noemen hun actie "ludiek". (april 1978). Het Surinaams trefpunt Paloeloe in de Wijbrand de Geeststraat blijkt een centrum van heroinehandel te zijn. De politie, die er een inval doet, verricht er vijf en twintig arrestaties. Daardoor worden er tal van roofovervallen opgelost. Nog geen drie maan den later wordt er in het centrum een jongeman doodgestoken, (december 1980).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 7