JAN DE ROOS: "ZONDERLING' 1 KLEINE KRANTSJE FOTOPRIJSVRAAG 'T KLEINE KRANTSJE is zuinig op uw oge" en...uwgeld! OPSPORING VERZOCHT WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. cdP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De heer Richard Oostra voegt daar nog aan toe: "Dit stambo- menwerk is net zo gevaarlijk als het lezen van 't Kleine Krantsje. Je raakt er aan ver- In ons januarinummer plaatsten wij een foto van School 14, die ons was toegezonden door me vrouw M. Bijlstra, Van Harinx- maplein 12, 8931 DM Leeuwar den. Mevrouw Bijlstra stelt het vermelden van haar adres zeer op prijs; zij hoopt nog reacties te krijgen van oud klasgenoten. slaafd. Maar het is toch wel iets leuks om aan verslaafd te zijn!" Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kunnen schriftelijk inge diend worden bij de Redac tie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis ge plaatst. Voorwaarde is al leen, dat de Redactie later op de hoogte moet worden gebracht van het resultaat. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland f 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor 3ex. <r Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor- waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. Onze abonnee de heer Richard Oostra die in Canada woont (1412 Prospect Avenue S.W., Calgary, Alberta T2T OX6) ver zoekt opsporing van nazaten van PI ETER GOOITZENS. Pie- ter of Pytter Gooitzens is op 26 augustus 1753 in Kollum ge trouwd met Geertje Alberts, een dochter van Albert Mar tens, die ook uit Kollum kwam. Het echtpaar werd rijk geze gend met zes zoons en vier dochters. De zes zoons hebben allen een eigen familienaam gekozen en het was Binne, die de naam "Oostra" koos. "Nu mijn vraag" aldus de heer Richard Oostra in Canada, "zijn er, net als ik, stamboomspeur ders, die met hun familietak ook bij Pieter Gooitzens te rechtkomen of die meer van hem weten?" Dat de faam als aartsverzamelaar van onze helaas overle den curieuze stadgenoot Drs. Jan de Roos intussen ook buiten Leeuwarden bekend is geworden, bleek ons uit een knipsel uit de Arnhemse Courant, dat ons werd toegezon den door onze abonnee, mevrouw Nanny Kraayenga-van Nimwegen te Velp. Die krant schreef over kartografische documenten en had een gesprek met Roelof Oddens, de beheerder van de kaartenzaal van het Geografisch Instituut van de Universi teit in Utrecht. De heer Oddens kwam in dit interview ook te spreken over onze Jan de Roos en diens opmerkelijke verzamelwoede. "Neem nou de collectie De Roos, die hebben we van de gemeente Leeuwarden gekregen. Die De Roos, dat was een zonderling, die zijn hele huis vol had met papier, die man bewaarde alles. Hij had dozen vol met pamfletten en affiches uit de oorlogstijd, zo uniek, dat er een tentoonstel ling en een boek van is gemaakt. Maar er zaten ook drie duizend kaarten tussen, waaronder wegenkaarten en stads plattegronden uit het begin van deze eeuw, uiterst waardevol. Het allerliefst zou ik me een half jaar opsluiten om de collectie te catalogiseren en om er een mooi boek van te maken". Het zal in de achter ons liggen de jaren wel vaker zijn ge beurd, hoewel we ons dat niet zo een twee drie kunnen herin neren. Maar nu hebben we dan de sensatie beleefd, dat slechts één abonnee, inderdaad, zegge en schrijve één 'abonnee, kans heeft gezien om keurig op tijd onze traditionele vraag "Lee- wadders, waar is dit?" correct te beantwoorden. Alleen de heer Harm de Vries, Mesdagstraat 22, wist te vertel len, dat wat we de vorige maand in deze rubriek hadden afgedrukt, fragmenten waren van het vroegere horecabedrijf Nieuw Duinkerken aan het Groot Schavernek en het pand jeernaast. Dat het ditmaal een moeilijke opgave zou zijn, hadden we wel begrepen, maar om het probleem toch "oplosbaar" te maken, sneden we de foto zo af, dat er toch nog iets van de tekst "Nieuw Duinkerken" te zien zou zijn. We hadden dus gedacht, dat deze aanwijzing velen op het goede spoor zou zetten, maar dat is dus niet ge beurd. Ook de heer De Vries werd er niet door op een idee gebracht, want hij dacht eerst aan ver schillende andere punten in de stad: "Bij de Put, of in de buurt van het Gouverneursplein, of ergens op de Nieuwestad". Verder heeft hij nog gezocht bij de Voorstreek, de Oosterkade en de Oostergrachtswal voor hij bij toeval het gefotografeerde punt ontdekte bij het Schaver- nek. Goed, hij werd ditmaal dus de verdiende winnaar van het uit geloofde boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 3