'T KLEINE KRAHTSJE METFENNO SCHOUSTRA OP PAD KRIS KRAS DOOR DE STAD Stopteken Mysterieuze steen Lekker licht Gevelteken Grachtgeheimen VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 - Leeuwarden is een stad vol kleine bekoorlijkheden. Het blijft een boeiende bezigheid om ze op te sporen. De Oude Heerengracht, die eertijds liep langs de plaats, waar later de Harmonie werd gebouwd. Het mooie ronde bruggetje was de Havenbrug; die lag pal tegenover de Haniasteeg. De tekenaar heeft dus aan de westkant van het water langs het Schavernek gestaan. De mysterieuze steen in de noordelijke kademuur van het Naauw. De steen is nogal beschadigd, maar het lijkt er op, dat er ooit de afbeelding van een klok op stond. plaats waar eens grachtwater was, bevat voor ons geheimen, die een klein beetje ontsluierd worden, wanneer men er naar op zoek gaat, zoals hier. En wie, zoals ik, kan zeggen, dat zijn eigen overgroot-, en bet- en betovergrootvaders ook al rondstapten in deze goede stad, kan dus de illusie koeste ren, dat er bij die zoektochten in de voorvaderlijke grond nog eens iets uit de eigen familie naar boven komt. Van veel waarde zal dat dan wel niet zijn, maar ach, dat weet je nou net ook weer niet. Zo prakizerend blijft het leven een spannende zaak. En is dat nou niet leuk? Wandelend over de Brol zag ik een dezer dagen iets eigenaar digs uit de goeie ouwe tijd. Daar stapte een al wat oudere heer van zijn fiets, maar voor hij dat deed gaf hij keurig een stopteken door even met een hand te wapperen. Zoiets had ik al lang niet meer gezien. Ik kan me vergissen, maar ik heb zo'n idee, dat er niet veel men sen meer zijn, die zo netjes een teken geven, voor ze van de fiets afwippen. Bij een bocht je hand uitsteken, accuraat stoptekens geven - dat werd ons vroeger toch maar mooi geleerd en ik herin ner me, dat we het deden ook. Maar nu, in deze tijd? Mis schien is er nog een handjevol veteranen, die dit doet, maar bij jonge mensen hoef je er niet mee aan te komen. Ze zullen het wel hoogst lullig vinden, denk ik. Ik heb zo'n idee, dat er niet veel Leeuwarders zijn, die er weet van hebben, maar er be vindt zich een heel mysterieuze steen in een van onze kademu ren. Waar prlcies, zult u zeg gen. Wel, in de noordelijke muur van het Naauw, precies tegenover de hoogbejaarde si garenzaak De Planteur. "ledereen", zou je zo denken, ziet verlangend uit naar de komst van de nieuwbouw op de plaats van de oude Harmonie. Maar nee hoor. Tot mijn verras sing kon ik de volgende opmer kelijke uitspraak noteren uit de mond van een man, die stond te staren in het nog steeds gro ter wordende gat tussen Zaai land en Ruiterskwartier: "Se suden dizze ruumte nou mar open late mutte, so lekker licht as't nou is, kanne je het om- mes nooit meer krije Dat is vlak bij de Brolspijp en als ik goed ben ingelicht moet die klokvormige steen daar iets mee te maken hebben. Of, be ter gezegd, ze moet er in vroe ger jaren mee te maken heb ben gehad. In een grijs verleden is me eens verteld, dat die steen daar is aangebracht ten behoeve van de schippers, die hier langsvoeren en die elkaar op dit punt niet konden passeren - daarvoor is en was het Naauw gewoon te nauw. Voer er een scheepje door het Naauw in de richting van de Brolspijp en voer er tegelijker tijd een boot onder de Brolspijp door in de richting van de Nieu- westad, dan deed zich de vraag voor, welke schipper op wie moest wachten. Welnu, het scheepje, waarvan de boeg het eerst die steen in de muur be reikte, moet dan voorrang heb ben gehad. Natuurlijk gaf dat gauw aanlei ding tot trammelant en de schippers zouden zo vaak fu rieus hun pikhaken in de steen hebben geplant, dat die nu zwaar gehavend is - inderdaad ziet ze erniet gaaf meer uit. Dik tweehonderd jaar geleden, in 1762, liet een zekere Jan Anes Halma een huis in de To renstraat bouwen met daarbij een stal, waarin zes paarden konden staan. De paarden in deze stalling zouden gebruikt worden voor de schippers, die met hun trekschuiten op Bols- ward voeren. Toen het huis klaar was liet Jan Anes, of lan Anes, een heel aardig en passend kente ken in de gevel aanbrengen: een houten plaat met daarop een trekschuit en de initialen van hem zelf, IAH, en die van zijn vrouw, die Antje Hendriks Sanstra heette, aldus AHS. Jan Anes Halma, die de functie van "Commissaris van de Trek schuiten" bekleedde, was, net als zijn ega, al lang tot stof ver gaan, toen zijn gevelbord met de trekschuit in het Fries Mu seum belandde - daar bevindt het zich nu nog steeds. Wie dit bijzondere gevelteken nog eens wil bewonderen, kan dus naar de Turfmarkt lopen om er het museum binnen te gaan, maar ook is het mogelijk het teken te bekijken bij het Klein Schavernek. Sinds enige tijd zit daar een replica in de voorgevel van een van de hui zen daar. Die replica, een kopie dus van het origineel, is niet van hout, maar van een soort beton. Toen ik een paar maanden ge leden op deze plaats over dit gevelteken schreef, merkte ik al op dat je zou zweren, dat het van steen was en niet van hout. Twee abonnees van 't Kleine Krantsje hebben een belangrij ke rol gespeeld bij het opnieuw in de openbaarheid brengen van dit historische teken, de heer P. Jorna, de eigenaar van het desbetreffende pand aan het Klein Schavernek, die de opdracht gaf tot het. maken van de replica en de heer J. de Haan wiens stucadoorsbedrijf de steen vervaardigde. Verder was de zoon van een derde abonnee, de heer J. van der Geest te Stiens, de man, die er als schilder zulke fraaie kleuren aangaf. Ach nee, het zal wel niet na tuurlijk, maar, rasechte Leeu warders, je weet het maar nooit: misschien heeft ooit een van onze eigen voorouders wel eens achteloos iets in de stads gracht langs het Ruiterskwartier gekieperd, daf nu, na mis schien honderdvijftig of twee honderd jaar, weer te voor schijn komt. Dat zat ik zo te bedenken, toen ik verschillende jonge mensen druk bezig zag met detectors de grond te onderzoeken op de plaats waar het Harmoniege bouw heeft gestaan. Daar heeft in vroeger tijden een gracht ge lopen en in die stadsgrachten, dat weten we allemaal, komt van alles terecht. Dat is nu nog zo en dat is altijd zo geweest: elke gracht en elke

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 5