VOORAANSTAANDE SLAGER IN VOOROORLOGSE JAREN F. POPMA Lzn JAN VAN DER WEIDE WOON- en -BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende *vele referenties. Makelaardij voor FRIESLAND Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058 -121480 pagina 6 In het pand Voorstreek zestig, op de hoek van de Amelandsstraat en naast de plaats waar het Amelandshuis heeft gestaan, bevond zich in vroeger jaren een van de meest bekende slagersbedrijven, die er in het oude Leeuwarden zijn geweest. Het was de Varkensslagerij en Vleeschhouwerij van Jan van der Weide, een vooraanstaande figuur in de lokale slagerswereld, die zijn sporen heeft nagelaten tot in deze tijd: meer dan een halve eeuw na zijn overlijden kunnen stadgenoten- met-scherpe-ogen nog altijd zijn naam terugvinden op de zijmuur van zijn oude pand. Het bedrijf zelf bestaat overigens al lang niet meer en het zullen dan ook uitsluitend veteranen zijn, die er nog herinneringen aan bewaren. Jan van der Weide, de zoon van een veehouder-melktapper van Schilkampen, opende, nu precies honderd jaar geleden, een slagerij aan de Gedempte Keizersgracht. De jonge onder nemer was toen amper twintig jaar oud. Maar hij pakte de za ken zo energiek en goed aan, dat hij drie jaar later al kon ver huizen naar het veel grotere pand aan de Voorstreek, waar hij zich als een topslager een uitstekende naam verwierf. Op een adreskaart met een foto van zijn winkel beval hij zijn producten bij mogelijke klanten aan: "De ondergetee- kende houdt zich beleefd aan bevolen voor levering van ver- sche en bereide Vleeschwaren voor bruiloften en partijen, zoowel machinaal gesneden op iedere gewenschte dikte, als per geheel stuk. Tevens is hij speciaal ingericht voor het ko ken van Rollades, Ribstukken, Roastboeuffen, Hammen, Ton gen enz., welke desgewenscht machinaal gesneden worden geleverd op nette kartonnen schaaltjes in kistjes verpakt, zoodat het beslist goed over komt en bij aankomst direct kan worden opgediend. Hoog achtend Ued. dw. dienaar J. van der Weide". Een maand voor de opening van zijn zaak aan de Voor streek was Jan van der Weide getrouwd met de boerendoch ter Froukje Poelsma, die hem tien kinderen schonk: Ivo, Dora, Jantsje, Sieb, Jo, Frans, Annie, Jopie, Gerard en Jan. Van deze tien, Froukje's tiental, kwam Jantsje nog in het jaar van haar geboorte te overlijden. Werd het huis van de Van der Weide's 'met al die kinderen al aardig bevolkt, er kwam rond de eeuwwisseling in één klap nog een half dozijn bij - dat waren de kinderen van een overleden zuster van Jan, die met Hendrik ten Hulscher ge trouwd was geweest. Later, na de eerste wereldoor log, werden er ook nog Oosten rijkse, Belgische en Hongaarse kinderen opgenomen in het gastvrije gezin - die kwamen hierom aan te sterken. De vakbekwame Jan van der Weide zag kans op verscheide ne tentoonstellingen in binnen- en buitenland prijzen in de wacht te slepen; ook boekte hij veel zakelijke successen door attent op nieuwe ontwikkelin gen in te gaan. Zo was hij de eerste slager in Leeuwarden, die zelf bevroren vlees uit Argentinië begon in te voeren; ook was hij de eerste die met electrische koeling be gon. Een zeer opvallende voorloper werd Van der Weide ook door als eerste in Leeuwarden de deur van zijn winkel op zonda gen gesloten te houden. Dat deed hij al in achttien negen en negentig en het werd een veel besproken affaire in een tijd, toen de zondagsarbeid nog de gewoonste zaak van de wereld was. NIJVERE ADVERTEERDER Daarbij was Van der Weide een nijvere adverteerder, even wel zonder zijn waren met op zienbare teksten aan te prijzen. Hij volstond, kort en krachtig, meestal met het vermelden van zijn civiele tarieven: "Rollade 20 cent per ons, Hoofdkaas 12 cent per ons, Tong 45 cent per ons". Behalve over een hele staf per soneel beschikte Jan van der Weide over een joekel van een hond, een Hector, waarvan in de stad werd gezegd dat die elke vrijdag spoorloos ver dween. Dat brave beest moet gewoon gevoeld hebben dat zijn baas hem juist op die da gen onder de transportkar wou spannen. In negentien drie en twintig werd het grote gezin van Van der Weide getroffen door een ramp, toen moeder Froukje, nog maar negen en veertig jaar oud, overleed. Een paar jaar later ging het bericht door de stad, dat ook Jan van der Weide plotse ling was overleden. Op een snikhete dag zou een enorme temperatuursverandering hem bij het betreden van een koel cel noodlottig zijn geworden. Het droeve bericht ging het hele land door, tot verbazing van Jan zelf, die in zijn aante keningboekje nuchter noteerde: "Ik gevoel mij nog levend, dus het zal wel niet waar zijn". Trouwens, hoe ouder hij werd, des te minder vertoefde hij in de slagerij - hij bevond zich meer op zijn kantoor, waar hij zich met de boekhouding be zighield. Tot negentien vier en dertig bleef Jan van der Weide zo zijn bloeiende bedrijf besturen. Toen noodzaakte een slechter wordende gezondheid hem om zich uit de slagerij terug te trek ken. En in januari vijf en dertig kwam er een eind aan het le ven van deze markante stadge noot, die niet alleen als slager bekend geworden was. Ook had hij tal van functies - in vooral het rooms katholieke - verenigingsleven bekleed. De slagerij werd voortgezet door twee van zijn zoons, Sieb en Jopie, die evenwel na enke le jaren andere ambities kre gen. Zo kwam er in negentien acht en dertig een einde aan het bestaan van het van ouds bekende bedrijf van Van der Weide; in dat jaar werd de sla gerij aan een jonge collega ver huurd. De gegevens voor dit verhaal ontving de redactie van de heer Sieb van der Weide, kleinzoon van Jan van der Weide. De heer Sieb van der Weide is zeer geïnteresseerd in alle mo gelijke nadere bijzonderheden met betrekking tot zijn grootva der en diens familie. Hij woont Bankastraat 52, 3818 CJ Amersfoort en zijn telefoon nummer is 033- 631201.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 6