JAMMERLIJK EINDE LEEUWARDER KAPITEIN 'TKLEIHE KRANTSJE De twintigste eeuw in ons Leeuwarden GESNEUVELD BIJ KAMPERDUIN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Veel bewoners uit de omgeving van Achter de Hoven zien hei met droefheid gebeuren: het hofje Fribourg wordt met de grond gelijk gemaakt. Het fundatiehuis, een verblijfplaats voor minvermogen den, was in 1872 door de vooraanstaande Pieter Benjamin Vege- lin van Claerbergen gesticht 1985). In Breda, waar hij, na zijn vrijlating uit de gevangenis, de laatste zeven jaar heeft gewoond, overlijdt de een en zeventig jaar oude Frangois Exaverius Lammers. Lammers was de meest beruchte Leeuwarder tijdens de laatste wereldoorlog. Als handlanger van de Duitse Sicherheitspolizei had hij de dood van velen op zijn gewe ten. Hij werd daarom ter dood veroordeeld, maar kreeg gratie. Na negentien jaar gevangenschap werd hij in vrijheid gesteld op de voorwaarde, dat hij zich niet meer in Friesland mocht vertonen (1971). Het oude dorp Huizum wordt bedreigd door veel leegstand en zelfs door boze plannen om de bestaande bebouwing door rigo- reuze nieuwbouw aan te tasten. Het zijn wellicht verhalen in 't Kleine Krantsje, die enkele enthousiaste Hüzumers op het idee brengen een actiecomité op te richten. Het wordt de Stichting Behoud Dorp Huizum (1974). Er zijn op de eerste januari van dit jaar zes en tachtig duizend twee honderd en zes en veertig Leeuwarders (1985). De eerste vier t.b.c. patiënten gaan de ligtentjes bevolken in het nieuwe Parkherstellingsoord. Zij beseffen op dit moment nog niet, dat "het Park" nog eens zal uitgroeien tot een belangrijk sanatori um (1927). Een leuke landelijke primeur voor Leeuwarden: er komt een open luchtklas bij de Buitenschool aan Achter de Hoven. De openlucht klas met het afrolbare dak, gebouwd naar een ontwerp van archi tect A. Baart senior, is een unicum voor Nederland. In een handomdraai kan het dak-op-wieletjes verwijderd worden. Het loopt naar voren en komt dan op twee pilaren te rusten, zodat er een luifel ontstaat. De openluchtklas ligt aan de overzijde van het zogenaamde Zwarte Weggetje en wordt door boomgaarden om ringd. (1954) Het oude Leeuwarden, dat verdween. Dit is, wat de echte ouwe Leeuwarders noemden, De Witte Kousenbuurt, een naamloze gloppe ten westen van de Kleine Kerkstraat en ten zuiden van het Oidehoofsterkerkhof. Door een steea. die op het "Oidehoveplein" uitkwam, kon je er komen - er hebben heel wat stadgenoten gewoond. Een kolossale brand teistert het warenhuis Miwaco aan de Voor streek bij de Amelandspijp, en de huizen in de Sacrementstraat er achter: er gaan in totaal tien panden plat. Er is ontstaan een schade van rond vijf miljoen, (juni 1977). Het is al langer dan twee eeu wen geleden, dat hij in Leeu warden het eerste levenslicht zag en er zullen hier misschien maar weinigen meer zijn, die ooit van zijn bestaan hebben gehoord. Toch is er nog altijd iets, dat ons herinnert aan de Leeuwarder Kapitein-ter-zee Dooitse Eelkes Hinxt en dat is een opvallende inscriptie op de zuil boven zijn graf in Den Hel der. "D. E. Hinxt" staat daar boven dat grafmonument, "Kapit. Ter Zee/Bij de Bat. Republ./Overl. 20 Oct. 1797/Aan Wonden In De Slag Bij/Kamperduin/11 Oct. Bekomen" Het is dus slecht afgelopen met deze Dooitse Eelkes Hinxt, die in de zestiger jaren van de achttiende eeuw als koopvaar dijschipper voor een Friese re der voer. Op de kotter "De Snelheid" ondernam hij ver schillende reizen naar verre landen, voor hij besloot naar de marine over te stappen In dienst van de Admiraliteit -van Friesland maakte hij snel carrière, maar toen brak het dramatische jaar 1797 aan, waarin Douwe Eelkes als kapi tein-ter-zee bij de Bataafse vloot betrokken werd bij de Zeeslag bij Kamperduin. BITTER GEVECHT Dat werd een bitter gevecht met de Engelse vloot, waarbij aan weerszijden zware verlie zen ontstonden. Het bevel voe rend over "De Beschermer", een schip met zesenvijftig vuur monden, kon Hinxt zich nog een uur lang "mannelijk hand haven tegen een overmagt", maar toen "bekwam hij eene gevaarlijke wonde". De Beschermer viel daarna zwaar gehavend uit de linie weg en de- Nederlandse vloot leed tegen de Engelsen een nederlaag, die nog nooit zo zwaar was geweest. Wat nog nooit eerder was gebeurd, ge schiedde nu ook: de Neder landse aanvoerder adimiraal De Winter viel met zijn vlagge- schip levend in handen van de vijand. De slag betekende het einde van Nederland als grote zee mogendheid en ook het einde van de onderbevelhebber Dou we Eelkes Hinxt - negen da gen na het gevecht blies hij de laatste adem uit. Niet in Leeuwarden, waar hij geboren was, maar in Den Hel der, waar hij stierf, vond Douwe Eelkes Hinxt zijn definitieve rustplaats. Zijn jammerlijke einde werd on langs nog een gememoreerd in De Helderse Courant en een van onze abonnees, de heer J. Hospes te Den Helder was zo attent ons dat verhaaltje toe te sturen. "Bij het lezen van bijgaand be richt in de Helderse Courant over een oude Leeuwarder dacht ik direct aan U" zo schreef hij ons. "Het leek me leuk U dit toe te zenden. Als oud Leeuwarder lees ik met groot genoegen ons "Kleine Krantsje". Ik hoop dit krantje nog jaren te lezen en wens U en al Uw lezers hier mee nog lang en veel plezier." De als zeer bekwaam bekend staande beeldhouwer Hildo Krop krijgt de opdracht een standbeeld te vervaardigen van de staats man-dichter Pieter Jelles Troelstra. Wanneer het aan de voet van de Oldehove, vlak bij het bodeterrein van de vrachtrijders, wordt onthuld, zien de belangstellend toekijkende stadgenoten op de sokkel geen strijdbare politicus staan, maar een armzalig afgeleefd oud mannetje. Het duurt maar even of de Leeuwarders hebben er een kernachtige bijnaam voor: "De laatste karrieder". In de krant wordt de op een stokje leunende figuur ook wel als "een hobbe zak" aangeduid (1962). De boerderij De Bleek op de plaats van het vroegere buiten Zorg vliet aan Achter de Hoven afgebrand. Zorgvliet was een groot buiten, dat in de achttiende eeuw Catershoven werd genoemd. Na het buiten Zorgvliet kwam er de nu afgebrande boerderij, die ook als blekerij heeft gediend 1905). De Vereeniging Eigen Brood, officieel "Vereeniging tot behoud en verbetering van arbeiderswoningen onder de zinspreuk Eigen Brood Bovenal", laat drie woningen bouwen in de Rembrandt- straat om die in gebruik te geven aan de plaatselijke vereniging tot bestrijding van de t.b.c. Ze zullen worden verhuurd aan gezinnen, waarin deze zo gevreesde volksziekte heerst. Het is gebleken, dat particuliere verhuurders dergelijke gezinnen zoveel mogelijk weren (1912). De kunsthandel Van Hulsen aan de Nieuwestad opent een exposi tiezaal, waar tijdens het gehele jaar werk van binnen- en buiten landse moderne kunstenaars kan worden bewonderd (1957). Wat vroeger het Diaconiehuis heette en later als het Hervormd Rust- en Verpleeghuis werd aangeduid, komt nu De Hofwijck te heten. Op 16 februari wordt de acte gepasseerd 'van de nieuwe Hervormde Stichting De Hofwijck (1981 Er wordt op het terras van het hotel De Nieuwe Doelen aan de Voorstreek een foto gemaakt van het cabaretgezelschap van Jean Louis Pisuisse. Drie van de artisten, die hier vereeuwigd worden, zijn een paar weken later dood: Jean Louis Pisuisse en zijn vrouw Jenny Gileams als slachtoffers en Tjakko Kuiper als hun moorde naar (1927). Het maandblad "De Leeuwarder Gemeenschap" opgeheven. Het heeft zeventien jaar bestaan. De Leeuwarder Gemeenschap ver scheen onder auspiciën van de gemeente Leeuwarden. Voorlich tingsambtenaar Wiebren H. Kuipers was er de hoofdredacteur van. (1969)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 9