LEEWADDERS, WAAR IS DIT? Uit grootmoeders ansichtenalbum BIJNAMEN SIGARENMAKERS 'T KLEINE KRANTSJE IN DE BAN VAN DE OORLOG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 (vervolg van pag. 8) tarwebrood, dat tot ons dage lijks menu behoorde. Wij be waarden aan die tijd de herin nering aan zorgelijke gezichten van onze ouders. Overigens waren er ook nog mensen, die misbruik maakten van de ellen de van anderen, die daaruit nog een slaatje sloegen. In het woord O.W.-ers ligt al de ver achting van ons volk voor hen, die zelfs uit oorlogsellende nog winst wisten te maken voor zichzelf. Een paar keer leek het dus met onze neutraliteit mis te gaan. De "zand en grintkwestie" en nog een enkel ander ultimatum van Duitse kant werden door onze regering afgewezen. Duitsland durfde blijkbaar de consequenties niet aan. Wij bleven neutraal. Men kent het verloop. Het grote laatste Duit se offensief liep dood. Amerika kwam juist op tijd. De keizer zag zijn nederlaag aankomen. Op een gedenkwaardige zon dagmorgen, al heel vroeg, las men met stomme verbazing, dat de Duitse keizer onze grens was overgekomen om bescherming te zoeken. Doorn profiteert nog altijd van de her inneringen aan zijn verblijf daar. Voor hem betekende het einde van de oorlog tevens de val van zijn keizerlijk huis. Bij het zagen van de bomen in het Doornse bos heeft hij zijn neer gang nog een keer kunnen overdenken. Aan het einde van de oorlog bleef ook de vraag: "Was het einde beter dan zijn begin?" Ons volk heeft uitbundig de vrede gevierd. Duitsland ging een donkere tijd tegemoet. Dat land heeft toen dubbel en dwars ervaren, dat oorlogen beter kunnen worden voorko men dan gevoerd. Tot die con clusie moeten uiteindelijk ook de overwinnaars van toen zijn gekomen. Want is de tol voor overwonnenen en overwin naars niet even zwaar? Amersfoort Dr. J. v.d. Linden IEen van de laatste, of mis schien wel de allerlaatste siga renmaker in Leeuwarden is Jan van Wier geweest. Hij maakte nog altijd, met de hand, siga ren, toen al zijn vroegere colle ga's al met dit ouderwetse handwerk waren gestopt. Jan van Wier had zijn werk plaatsje in de Wolvestaag, de steeg, die met een paar haakse hoeken loopt van de Nieuwe- stad naar de Haniasteeg. Om dat er meer kleine industrietjes zaten, werd ze ook wel Indus- triesteeg genoemd. Jan van Wier was een kleine zelfstandige; hij werkte dus voor zich zelf. In de twintiger Het volgende nummer verschijnt op 17 juli (Vervolg van pag. 4) noemde woning. In 1947 ver huisde Reinders naar de Dok kumerstraat en onder getekende kwam toen met ou ders en broer in hun huis te wonen. Vader volgde Reinders op bij de N.T.M., die toen zat in een oude tramremise. Nu is daar De Boer's stalinrichting. Later is de garage van de N.T.M. gebouwd en inmiddels is er alweer een nieuwe geko men. Dat het D.M.B. naast ons zat herinner ik me nog al te goed, want men reviseerde er onder andere wasmachines, die dagen en nachten lang proefdraaiden. Toen het D.M.B. verhuisde naar de Snekertrekweg, waar nu de C.A.F.-winkel gevestigd is, kwam naast ons de Coöpe ratieve Kolenhandel, die er ja ren heeft gezeten en wat nogal wat stof met zich meebracht. Moeder begon de zaak 's mor gens schoon te maken en kon dan 's avonds opnieuw begin nen. Leeuwarden F. Bokma Deze kaart herinnert ons aan de Oude Veemarkt, zoals die tot 1963 heeft bestaan - in dat jaar verhuisde de veehandel naar de nieuwe Frieslandhal aan de Heliconweg. Lange rijen koeien, dichte drommen boeren en handelaars. Deze kaart uit Grootmoeders Ansichtenalbum is in 1910 door een J. Brandsma vanuit Leeuwarden verstuurd aan een "Jongejuffrouw S. de Hondt, Van Woustraat 73 I in Amsterdam". Maar daar bevond die juffrouw De Hondt zich kennelijk niet meer, want een andere hand heeft het adres veranderd in Herstellingsoord Heideheuvel te Hilversum. jaren waren er nog wel zes si garenfabrikanten in Leeuwar den met in totaal zo'n tachtig man personeel. Misschien op enkele uitzonderingen na had den ze allemaal mooie bijna men, want juist in deze bran che was het gewoonte elkaar van fraaie aanduidingen te voorzien. Waarom de ene sigarenmaker De Luxe Kurketrekker werd ge noemd en de andere het Uut- hangbord, zullen de meeste Leeuwarders wel nooit geweten hebben. Trouwens, ook de meeste andere namen waren niet direct voor de hand lig gend, zoals De Gans, Het Kar- ke, Resje, de Knop, de Knoest en de Krul. Meer voor de hand liggend wa ren namen als De Neus, De Splinter, De Baard, De Zwarte, De Gele, Blauwe Sjoerd en Blauwe Bettus. Een sigarenma ker, die niet helemaal recht van lijf en leden was, werd Het Veskoven Vierkant genoemd en Jan van Wier, net genoemd, werd als Blank om één aange duid: hij had maar één oog, vandaar. Een sigarenmaker, die vaak een ander plaagde met het verwijt: "Dou bist een ouwe bonketuter" werd voor zijn ver dere leven Ouwe Bonketuter genoemd en iemand, die ge woon Groen heette, kreeg als vaste bijnaam Groen van Tzum. Waarom? Omdat hij, wanneer hij wat te diep in 't glaasje had gekeken, met sten torstem op straat en in café's verkondigde: -"Ik ben Groen van Tzum, de hoogste toren van Friesland" - die laatste mededeling kwam er altijd ach teraan. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries straat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 11