KI 'T KLEINE KRANTSJE Makelaardij Bedrijfs- make/aardij voor Friesland de dem VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN n en INVMI 1 a T a 1 Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* reis is weest naar Grouw en wat faker gongen we naar de Houtwielen, waar wij probeer den as hondsjes te swemmen. Wat waren dat fijne fakansieda- gen. Jarenlang het ut boatsje in'e fe- milie weest tot ver na de oor log. Dat ut een geef boatsje was, bewiest ut feit, dat ut ons fader overleefd het. In een iet wat verwaarloasde staat is ut jaren na faders overlijden in an dere hannen overgaan. Deze herinneringen verwarmden ons bij ut bekieken fan dit moaie fo toboek, dat daardeur foar ons een onskatbare waarde kregen het. Leewadden Melle Hoekstra GEWELDIG VERHAAL Als een geboren Huizumer en al dertig jaar in Australië wo nend heb ik met grote belang stelling in 't Kleine Krantsje het ontroerende verhaal van onze grote vriend en buurtgenoot Piet Postma gelezen: "Onge kende beproeving voor Leeu warderbroers". Dat verhaal ging over een zee reis vol verschrikkingen, waarbij Piet Postma zodanig gewond werd, dat hij een aantal tenen verloor. Het heeft vele herinne ringen bij mij teruggebracht. Frederik Postma was mij onbe kend, maar zijn broer Piet Post ma wordt door de vroegere be woners van de Noorderstraat en omgeving niet vergeten. Piet Postma had voor ons jon geren altijd tijd om een verhaal te vertellen en.om ons te waarschuwen vooral niet naar zee te gaan. Hij was bij ons beter bekend als "Piet Poot" en dat werd beslist niet als een scheldnaam beschouwd. Het was daar een fijne, gezelli ge buurt, zelfs in de angstige oorlogsjaren en natuurlijk ook daarna met de vele oranje-'en bevrijdingsfeesten. Vele gezich ten en namen kan ik me nog goed herinneren, zoals Moeke Verf, Rooie lefke, Douwe en vrouw Janzen, de Steenwijks, Stoelwinder, de Jong, Haaie Glas, Jildert Venema, Jan, Fed- de.Theo. 't Kleine Krantsje, nogmaals bedankt voor een prachtig ver haal. Nadat een zuster mij een abonnement schonk heb ik 't Kleine Krantsje met grote blijdschap gelezen en later nog eens en dan later nog maar eens. Het is geweldig Stanley, Australia Piet Raadsveld PLUNDEREN Uit beelden van de televisie en verhalen in de kranten over de plunderingen in Los Angeles, hebben we kunnen opmaken, dat de mensen daar vaak din gen meenamen, waaraan ze totaal geen behoefte hadden. "Een ander neemt wat mee, dus doe ik het ook en het kan niet schelen wat" - zo moet de redenering zijn geweest. Dit deed me herinneren aan een gebeurtenis in het bevrij dingsjaar 1945. Op de dag, dat de Duitsers net School 16 aan de Coornhertstraat hadden ont ruimd, dachten sommigen het zelfde: "daar zal wel wat te ha lenzijn." Dus gingen velen de school in om er eens even rond te neu zen. Vooral de jeugd deed dat. Op een gegeven moment zag ik er een jongetje uit komen lo pen met een grote mand vol met..pollepels! "Wat moet je daar nou mee?" dacht ik verbaasd. Maar het mooiste zou nog ko men. Een ander jongetje, dat die gro te partij pollepels zag, pakte er meast imponeerde, was dat ons fader zo'n hatstikke moai passend eikenhouten luukje op ut skouhuuske maakte. Er wud- den nije roeipennen op zet en ut groatste bedrag dat fader kwiet was, dat was an een paar gloednieuwe roeispanen. Hij had se wat ekstra lang make laten, sodat ze mekaar kruus- ten, dan roeide ut lichter. Mar je musten ferrekt goed oppas- se, dat je je fingers er niet tus sen kregen. Later het een friend fan ons fa- der, Ritske Flootman, d'r een 'stuk afsaagd, om bovenstaan de reden. Dit is ons fader altied een ergenis weest. Ut lêgplekje fan ut boatsje was in een ha- ventsje an ut Vliet, naast de opslag van Hummel. Daar ston- nen een paar kleine huuskes. In een daarfan woande Ha- ringsma, een klein krigel kea- reltsje in een veul te gróte mansjesteren broek. Ut ha- ventsje eindigde bij ons achter- huus. Toen wij later verhuus- den naar de Van Blomstraat, kwam ons boatsje te léggen bij ut stroopfabriek an ut einde fan de Bad weg. Dat was ongeveer op'e hoogte fan ut Drachtster- plein. Later het ut een plekje kregen op'e tün fan gardenier Huizinga in ut Huzemerdorp. Wat heffe wij een plezier fan dat boatsje hat. Fader met ut vissen en poeren en ons gesin as fakansieobjekt. Ons gesin beston ut fader, moeke en vijf kienders, waarfan ondergete kende de jongste is. We kon- nen met sien zevenen krekt in ut boatsje. Moeke achter op ut skouwhuuske, de tas met broad en drinken en doppinda's tussen de benen. Styf daar teu- genan myn jongste sus en ik. Daarvoor mijn broer, die op syn manier fader helpe must met roeien en foarin onse oudere twee susters. Soa gongen wij ut Vliet uut, langs de skiphuus- en an De Lange Negen. Bij Skilkampen onder ut trapke- brugje deur de Kurkemeer op. An ut eind hierfan bij Ouddeel lagen we dan an. Moeke op een kleed op'e wal hield ons in'e peiling bij ut poatsjebaeien en fader sat een eindsje fed- derop te vissen. Onse ferste As geboren en getogen Leeu wadder binne wij altied hoogst intresseerd in fotoboeken over onse stad. So kochten wij üt een anbieding bij boekhannel van der Velde "LEEUWARDEN IN BEELD" fan Dirk Swierstra. Bij thüskomst binne wij futten- daliks an ut bladderen slagen. Na feul ah's en oh's en must dit us kieke, kwamen wij bij blad- siede 81. Hier kregen wij een skok van jewelste. Meteen flo- gen onse herinneringen son acht en vieftig jaar terug. Op een foto fan de fiever en ut theehüs staat oek een boatsje. Een boatsje sonder een luukje op ut skouhuuske. Dat was ut wat bij ons een skok teweeg bracht. Toen wij son jaar of vier waren, kwam ons fader op een Saterdagmiddag thüs met een roeiboatsje op een hankarre. Hoe hij dat er opkregen had magjoastwete. Ut had jarenlang in'e fiever fan'e Preensentün leid en ut was een oud wrakje. Der sat een gat in'e steven, de inhou- ten waren ferrot, der lei gien bükdenning in. Ut geheel gaf een troasteloase anblik. Mar ons fader was poer entoesiast. "Ut is een eikenhouten vletsje en ut is bouwd deur Langen- berg achteran op ut Vliet. "Kiek, ut yseren naamplaatsje sit op'e achtersteven" bejubel de ons fader ut boatsje. "Jim- me mutte us rade foar hoeveul ik ut krije kon" vroeg fader. Wij wisten ut niet. "Foar een rieks- daalder" song fader. Ut boatsje wudde op'e kop naast ut hüs op een paar balk jes leid. Dat was in'e Saskia- straat nr. 38. In syn spaarzame vrije uurkes het ons fader daar syn boatsje opkalefaterd. Ut gat in'e steven wudde moai pas send dicht maakt. Mien broer en ik musten bij ome Klaas in'e gasfabriek een bus koalteer hale. Hiermet wudde ut boatsje, dat intussen oek al nije inhou- ten kregen had, rooiaal in- smeerd. Hierop kwam filtpapier en daarover wudde zink spie- kerd, wij mene dat dat toen "stort" hiete, mar daar wille we afweze. Wat ons as jonkje ut eentje van de mand af. En wat deed toen die knaap met de mand? Die begon direct te schelden van: "Smerige dief! Smerige dief!" Leeuwarden Chris Doorenbos HETSPOORDOK Graag nog even een reactie op uw prachtige krantsje van april met het verhaaltje over het spoordok van de heer H. Koop- mans, die volgens mij wat ver geten heeft. Het huis, waar hij op doelde, stond niet aan de overkant van het Dieselmotorenbedrijf, maar er pal naast. Het was en is van de toenmalige N.T.M., nu de Fram. Het klopt, dat in dit huis de oud-chef van de werkplaats Reinders woonde. Het huis aan de overkant werd bewoond door de familie van Piet Pas- ma, Zwarte Piet, die o.a. Tot taak had de toen nog aanwezi ge brug over het spoordok te bedienen. De familie Pasma verhuisde la ter naar de Snekerkade en hun huis werd toen bewoond door de familie Van der Hoek. Me vrouw Van der Hoek bediende de brug en meneer Van der Hoek was bij de N.S., die ook eigenaresse was van dat huis. Terugkomend op de eerstge- (Vervolgoppag. 11) ONS FADERS BOATSJE

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1992 | | pagina 4